PDA

Επιστροφή στο Forum : Βλαβη τηλεορασης Mitsubishi



Xarry
14-09-09, 19:34
Η τηλεοραση μου εδω και καποιους μηνες εμφανιζει μια εικονα σαν και αυτηhttp://i235.photobucket.com/albums/ee11/Dj-Harry/HPIM3177.jpg.
Καθοτι ειναι ηδη 15ετιας δεν σκεφτομαι να πληρωσω για την επισκευη της εκτος και αν ειναι κατι απλο που να το κανω μονος μου. Πιστευω οτι δεν ειναικατι πολυ σοβαρο. Μπορει καποιος να βοηθησει;

johnkou
14-09-09, 22:31
Η βλαβη αυτη ειναι στο κυκλωμα του καθετου,τωρα για να επισκευαστει απο εσενα πρεπει ναχεις καποιες γνωσεις ηλεκτρονικου δηλαδη ναξερεις που ειναι το ολοκληρωμενο καθετου να ψαξεις για ψυχρες κολλησεις να αλλαξεις κανα πυκνωτη αν χρειαστει.Πες μας περισσοτερες πληροφοριες και για το μοντελο CT-21xx και αν μπορεις να νατα κανεις ολα αυτα.

east electronics
14-09-09, 22:34
αλλαζεις ολους τους ηλεκτρολυτικους γυρω απο το ολοκληρωμενου του βερτικαλ ,κοιτας επισης για ψυχρες κολλησεις γυρω απο το ολοκληρωμενο και τελος αν σου δωθει η ευκαιρια αλλαζεις και ολους τους μικρους ηλεκτρολυτικους στο πρωτευων του τροφοδοτικου

αυτα κατα την γνωμη μου και καθαρισες ( κανε το συντομα γιατι οσο την αφηνεις τοσο θα χειροτερευει
αυτα

Xarry
14-09-09, 23:31
Αμα βρω το ολοκληρωμενο του βερτικαλ πιστευω πως θα τα κατεφερω. Πως περιπου μοιαζει;

east electronics
14-09-09, 23:34
αν δεν γνωριζεις ποιο ειναι το ολοκληρωμενο του βερτικαλ δεν βλεπω να εχεις πιθανοτητες να μπορεσεις να κανεις και τα υπολοιπα σωστα

εχε υποψιν σου οτι μεσα σε μια τηλεοραση κυκλοφορουν διαφορες τασεις εκ των οποιων καποιες απο αυτες ειναι θανατηφορες ....

Τελος καλο θα ηταν να μην περιμενεις το μ***** στο πιατο και να γκουγκλισεις κανα ολοκληρωμενο απο αυτα που εχει μεσα για να δεις ποιο απο αυτα λεγεται vertical amplifier

Xarry
14-09-09, 23:37
Τοτε μαλλον θα ψαξω να βρω καποιο σχεδιο.

east electronics
14-09-09, 23:38
το σχεδιο μεγαλε πρεπει να μπορεις να το διαβασεις κιολας .....

Xarry
14-09-09, 23:40
Γιατι ολο με αποπερνετει καποτε πρεπει να μαθω και 'γω:saad::001_tt2:

east electronics
14-09-09, 23:42
γιατι για να μαθεις πρεπει να στρωσεις ποπακι οπως στρωσαμε ολοι για να μαθουμε

Xarry
14-09-09, 23:45
Και απ' αυτο κανουμε:001_smile:

betacord85
22-09-09, 18:10
μεχρι να το κανεις......καλα κρασια ο σακης εχει δικιο καλο χειμωνα βρηκες και εσυ τηλεοραση να φτιαξεις!!!

Xarry
18-03-10, 21:18
Μετα απο πολυυυυυυυυυ καιρο αποφασισα να ασχοληθω με την τηλεοραση. Επειδη ομως δεν εχω ξαναδουλεψει με τηλεοραση εχω ενα θεματακι στο πως ανοιγει. Ενω εβγαλα ολες τις βιδες κανονικα και η πλατη "επαιζε" απο κατω δεν κουνειται προφανως γιατι καπου ειναι στερεομενη. Το θεμα ειναι οτι την εφερα τουμπες και δεν μπορεσα να βρω κατι. Any help?????:saad:

xrhstos1978
20-03-10, 09:46
και θες να βαλεις χερι μεσα?? :crying::crying::crying: ΠΡΟΣΕΧΕ!!!!!!

servicekotoulas
30-03-10, 01:00
Λυπάμαι που θα σε απογοητεύσω αλλά και να την επισκευάσεις έχεις είδη χαράξει την οθόνη σου από τη φωτογραφία που είδα . Όταν θα βλέπεις την εικόνα κανονικά μετά την επισκευή θα έχεις και ένα σκούρο φόντο στα σημεία που χαράχτηκε. Όταν βλέπεις σε μια tv να παρουσιάζει αυτό το πρόβλημα δεν θα πρέπει να συνεχίσεις να την λειτουργείς ούτε και για λίγα λεπτά. Για το λόγο αυτό η τηλεοράσεις philips έχουν κυκλώματα προστασίας που σου κάνουν αμαύρωση στην οθόνη η σου κλίνουν τελείως το τροφοδοτικό.:crying: