PDA

Επιστροφή στο Forum : Διαρροη ρευματος σε πλυντηριο



jeik
19-08-09, 14:56
Γεια σας , εχω ενα πλυντηριο bosch δεκαετιας , το WFF 1101 , μερικες φορες , οταν το θετω σε λειτουργια πεφτει το ρελε διαρροης του σπιτιου .Αν αλλαξω την πολικοτητα της πριζας μπορει μετα να μην πεφτει αλλα σιγουρα εχουμε διαρροη και πρεπει να επεμβω , επισης αν το βαλω σε πριζα χωρις γειωση ειναι ΟΚ αλλα ακρως επικινδυνο.
Τι λετε να φταιει ? παλιοτερα ειχα προβλημα σε μια Stirela , και λυθηκε αλλαζοντας την αντισταση που ειχε διαβρωθει και εμπαζε νερα.Αυτο που με μπερδευει στο πλυντηριο ειναι οτι αν το ρυθμισω να πλυνει με κρυο νερο (θεωρητικα δεν μπαινει σε λειτουργια η αντισταση), παλι πεφτει το ρελε.
Εχω επισκευασει αρκετα ηλεκτρικα μεχρι τωρα αλλά ποτε πλυντηριο.Ολες οι αποψεις δεκτες :001_smile:.

gsmaster
19-08-09, 15:02
Εγώ θα το άνοιγα και θα έψαχνα παντού για διαρροές απο τα λάστιχα. Κάποιο θα έχει ψιλοσαπίσει και τα χάνει.

gep58
19-08-09, 15:20
Δημήτρη
όπως σωστά επισήμανε και ο Γιάννης, θα το ανοίξεις και θα κοιτάξεις πρώτα για διαρροές.

Αν η αντίσταση παρουσιάζει διαρροή μπορεί να το ρίχνει χωρίς να το βάλεις στο ζέσταμα νερού γιατί το ένα της άκρο είναι συνδεδεμένο μόνιμα στο υπόλοιπο κύκλωμα του πλυντηρίου.
Για να είσαι σίγουρος από πλευράς αντίστασης αφαίρεσε τα 2 faston που συνδέονται στα άκρα της και δοκίμασε.

Αν πέφτει κατά τη διάρκεια της πλύσης είναι από κάποια διαρροή είτε επάνω στον κινητήρα είτε στην αντλία εξαγωγής ή οπουδήποτε αλλού.

gep58

briko
19-08-09, 15:41
Ομοιοπαθής . η αντίσταση του πλυντηρίου έχει διαρροή από κάποια μικρή τρυπούλα και το καλύτερο που θα κάνεις είναι να την αλλάξεις