PDA

Επιστροφή στο Forum : επισκευη τηλεορασης



dj_mike
08-07-09, 23:02
Καλησπερα. Εχω μια αρκετα παλια τηλεοραση καθοδικου σωληνα και πριν μια βδομαδα επεσε κεραυνος κοντα στο σπιτι και η τηλεοραση πεταξε σπιθες απο μεσα της εβγαζε καπνους και επεσε και η ασφαλεια του σπιτιου.Θα ηθελα να την ανοιχω να την δω αν τυχον και βρω τπτ απλο μεσα της καμμενο να την διορθωσω διαφορετικα να την βγαλω οτι καλο εχει και να την πεταξω. Το προβλημα μου ομως ειναι επειδη ειμαι σχετικα πολυ νεος στα ηλεκτρονικα και πρωτη φορα θα ανοίξω τηλεοραση θα ηθελα να μου δωσετε συμβουλες γιατι καπου ειχα ακουσει οτι σε αυτου του ειδους τηλεορασεις πρεπει κατι να γειωσεις στο σασι της για να ξεφορτιστει για να μην σε χτηπησει το ρευμα. Αληθευει κατι τετοιο και αν ναι τι ακριβως ειναι αυτο που περπει να γειωσω?
Ευχαριστω

siolosni
09-07-09, 02:20
dj_mike (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=34135) Προφανώς να έκαψε αρκετά εξαρτηματάκια μέσα αλλά καλό θα ήταν η πρώτη σου επαφή με τηλεόραση να μην είναι με οδηγίες χρήσεως αλλά να σου δήξει κάποιος παλιότερος τεχνικός δια ζώσης… Μαθητής – Φοιτητής;

dj_mike
09-07-09, 02:55
Οντως το καλυτερο θα ηταν να μ δειξει απο κοντα καποιος τεχνικος ωστε να καταλαβω κ να μαθω περισσοτερα. Απλα ετυχε αυτο το περιστατικο και σκεφτικα μηπως και μπορουσα απλα να την ανοιξω και να δω πιο πολυ απο περιεργια παρα να την διορθωσω.

ΥΓ ειμαι φοιτητης ΤΕΙ Ηλεκτρονικης Θεσσ/νικης αλλα μικρο εξαμηνο ακομα..

georgees
09-07-09, 10:02
παρε ενα κολλητηρι και ξεκινα.
αμα δεν σε χτυπησει ρευμα ηλεκτρονικα δεν επισκευαζεις.
καμενο τροφοδοτικο .!!πιθανον σκασμενος ηλεκτρολυτικος πυκνωτης τροφοδοσιας .
πες και τι μαρκα ειναι.

Zener_
09-07-09, 11:18
Πρόσεχε την υψηλή. Ένας τρόπος είναι να σηκώσεις ελαχίστα την <<φούσκα>> της υψηλής που κουπμώνει στον καθοδικό σωλήνα να βάλεις από κάτω ένα μακρύ κατσαβίδι και να την γειώσεις ακουμπώντας το πρώτα εννοείται στην γείωση την tv και έχοντάς το εκεί ακουμπημένο από την αρχή.


Αλλά συμβουλή μου είναι να μην επιχειρήσεις τίποτα στην υψηλή καθώς η τάση είναι αρκετά επικίνδυνη. Αν έχει κάποιον να σου δείξει που να ξέρει θα ήταν πολύ καλύτερα.

dj_mike
09-07-09, 11:38
Ευχαριστω πολυ ολους σας για τις συμβουλες :001_smile:

dj_mike
14-07-09, 00:33
Ανοιξα την τηλεοραση βρικα οτι ειχε καμμενη μια ασφαλεια και ενα πυκνωτη στην περιοχη της πλακετας που ερχεται το ρευμα απο την μπριζα για ανορθωση. Τελικα καταφερα την εκανα ανοιξε κανονικα αλλα εμφανιζει τωρα αλλο προβλημα.Οταν την ανοιγω τα πρωτα 5-6 δευτερολεπτα δειχνει κανονικα η οθονη αλλα οσο περναει η ωρα αρχιζει και γινεται ολο και πιο ασπρη και φωτεινη και δεν φαινεται καλα το καναλι που δειχνει και βγαζει και κατι οριζοντιες ασπρες μικρες γραμμες (πανω πιο πυκνες κατω πιο αραιες).Τι μπορει να φταιει? Σκεφτικα να πειραξω κατι τριμερ που εχει στην πλακετα που βρισκεται πισω στο πυροβολο του καθοδικου σωληνα, συνολικα εχει 5 τριμερ τα 3 γραφουν blue reg green και τα αλλα 2 κατι αριθμους.
Ευχαριστω

johnkou
14-07-09, 00:49
Καπου στην ακρη εχει το μετασχηματιστη υψηλής πανω σαυτον εχει 2 ρυθμιστικα που γραφουν φοκους και screen γυρισε λιγο το δευτερο ναδεις βελτιώθηκε τιποτα.

dj_mike
17-07-09, 21:07
Τελικα καταφερα την διορθωσα το προβλημα της ηταν οτι καηκε και ο ενισχητης (αν το λεω σωστα)που βρικεται εξω πανω στην κεραια. η εικονα εδειχνε πολυ καθαρη επιανε ολα τα καναλια απλα ειχε κατι πολυ μικρες γραμμες οριζοντιες που με δυσκολια μπορουσε να τις δει κανεις και ειπα να το ρυθμισω και εκεινο να την κανω να δειχνει τελεια. πειραξα ενα τριμερ που εχει (abjust γραφει πανω βρικσεται κοντα στην περιοχη του τροφοδοτικου) οσο το γυρνουσα τοσο περισσοτερο δυναμωνε η ενταση της φωνης και χωρις να το δωσω ιδιεταιρα μεγαλη στροφη εκαψα την τηλεοραση:crying:. εβγαλε κατι καπνους κοντα στην περιοχη οπου ενωνεται το καλωδιο που εχει το βυσμα της φουσκας της υψηλής της οθονης...
Ο κεραυνος τελικα δεν καταφερε να την αποτελειωσει και την κατεστρεψα εγω απο χαζομαρα..

gdimis
17-07-09, 21:16
επρεπε να πειραξεις το screen που ειναι πανω στο μετστη (εκει που ξεκινα το καλωδιο με τη βεντουζα)....δε πειραζει..αν δε χαλασεις δε θα μαθεις...
αντε να τις εκατοστησεις..........