PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΕ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ THOMSON



Edison
18-06-09, 16:29
Παιδιά γειά σας

Θέλω τις γνώσεις των ειδικών. Εχω μία τηλεόραση THOMSON και το τελευταίο διάστημα η εικόνα είναι θολή, όχι πάρα πολύ, αλλά είναι. Δηλ. εκεί που γράφει π.χ. ΕΡΤ στα κρατικά κανάλια κάτω από το όνομα του καναλιού στην δικιά μου τηλόραση δεν το ξεχωρίζεις. Εγώ δεν έχω πρόβλημα με την όρασή μου γιατί σε άλλες συσκευές τα ξεχωρίζω τα γράμματα.
Υπάρχει γιατρειά ή είναι λόγω ηλικίας (είναι 15ετίας).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Κώστας

betacord85
19-06-09, 02:09
Παιδιά γειά σας

Θέλω τις γνώσεις των ειδικών. Εχω μία τηλεόραση THOMSON και το τελευταίο διάστημα η εικόνα είναι θολή, όχι πάρα πολύ, αλλά είναι. Δηλ. εκεί που γράφει π.χ. ΕΡΤ στα κρατικά κανάλια κάτω από το όνομα του καναλιού στην δικιά μου τηλόραση δεν το ξεχωρίζεις. Εγώ δεν έχω πρόβλημα με την όρασή μου γιατί σε άλλες συσκευές τα ξεχωρίζω τα γράμματα.
Υπάρχει γιατρειά ή είναι λόγω ηλικίας (είναι 15ετίας).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Κώστας
ελπιζω να μην με ξανακοροιδεψει κανεις στο φορουμ για αυτο που θα πω,αγαπητε συναδελφε η καημενη η τομσον σου γερασε η οθονη της....betacord85 japan made

kostas_a22
19-06-09, 12:58
Παιδιά γειά σας

Θέλω τις γνώσεις των ειδικών. Εχω μία τηλεόραση THOMSON και το τελευταίο διάστημα η εικόνα είναι θολή, όχι πάρα πολύ, αλλά είναι. Δηλ. εκεί που γράφει π.χ. ΕΡΤ στα κρατικά κανάλια κάτω από το όνομα του καναλιού στην δικιά μου τηλόραση δεν το ξεχωρίζεις. Εγώ δεν έχω πρόβλημα με την όρασή μου γιατί σε άλλες συσκευές τα ξεχωρίζω τα γράμματα.
Υπάρχει γιατρειά ή είναι λόγω ηλικίας (είναι 15ετίας).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Κώστας

Καλημέρα Κώστα.
Αν και δεν μας λες πιο μοντέλο της THOMSON είναι για να
έχουμε σαφή εικόνα, κοίτα να ρυθμίσεις το focus είτε από τον
μετασχηματιστή είτε από αυτό πάνω στην πλακέτα της οθόνης!!

Edison
19-06-09, 14:20
Η τηλεόραση είναι η 63MS70,

υπαρχει περίπτωση να είναι θέμα ρυθμίσεων; αν ναι θα με χαροποιήσει γιατί δεν είμαστε τώρα για έξοδα.

Αν δε, μπορείτε κιόλας να δώσετε οδηγίες προς ναυτιλομένους πιο ακριβής θα ήταν τέλεια. (εννοώ θέση του τριμερ κλπ....)

east electronics
19-06-09, 17:37
ναι βρε μπαμπη ....εγω θα σου την πω και με το συγνωμη δλδ αλλα εχω δει αρκετα απο τα ποστ σου και εχω την εντυπωση οτι ενω πρεπει να εχεις αρκετες γνωσεις τελικα μαλλον απαντας βιαστικα ....( αυτο ειναι κακο γιατι οι αλλοι δεν σε πολυ συμπαθουν γιατι με αυτο τον τροπο γινεσαι ερισστικος αλλα και απο την αλλη δογματικες απαντησεις και χωρις υποστιριξη δεν ειναι σωστο να δινουμε και μαλιστα οταν τις δινουμε σε νεοτερους )



----πρωτα απο ολα οσοι εχουν κανει τηλεοραση ξερουν οτι οι οθονες αυτες ειναι σκυλια μακραν καλυτερες απο τις sony της ιδιας εποχης (αντιθετα τα σασσι τους ηταν μπουρδελα )

---- κατα κανονα οταν μια οθονη την κλανει χανει σε φωτεινοτητα αργει να αναψει βγαζει γραμμες επιστροφης αλλα να χανει το φοκους εγω δεν το εχω δει ποτε ....

---- οποτε ο ανθρωπος απλα εχει να ρυθμισει αρχικα το ποτενισομετρο του φοκους και εαν δεν ερθει να δει και τι αλλι παιζει γυρω γυρω

---- πιθανες περιπτωσεις ειναι να ειναι το ιδιο το ποτενσιομετρο κλασμενο η ακομα και να εχει προβλημα στη βαση της οθονης .....

αυτη ειναι η προσωπικη μου γνωμη και δεν εχω καμμια προθεση να σε προσβαλω η να σε θιξω σε προσωπικο επιπεδο απλα πιστευω οτι οι περισσοτεροι εδω μεσα προσπαθουν να μαθουν απο εμας τους μεγαλυτερους καλο θα ηταν και να προσεχουμε τι λεμε αλλα και πως το λεμε και αν μη τι αλλο να μην ξεχναμε οτι δεν ειναι ολοι 14 ετων στο φορουμ .Μεσα στο φορουμ υπαρχουν και τεχνικοι οι οποιοι κατα την γνωμη μου πρεπει να τους αντιμετωπιζουμε αρχικα με σεβασμο γιατι βρισκονται σε θεσεις οπου εγω προσωπικα δεν θα φτασω ποτε οπως η ΕΑΒ ο βαγγελης, η intracom ο κωστας, ο νικος στη λαρισσα και αλλοι πολλοι κλπ κλπ

φιλικους χαιρετισμους sakis

betacord85
20-06-09, 01:59
ναι βρε μπαμπη ....εγω θα σου την πω και με το συγνωμη δλδ αλλα εχω δει αρκετα απο τα ποστ σου και εχω την εντυπωση οτι ενω πρεπει να εχεις αρκετες γνωσεις τελικα μαλλον απαντας βιαστικα ....( αυτο ειναι κακο γιατι οι αλλοι δεν σε πολυ συμπαθουν γιατι με αυτο τον τροπο γινεσαι ερισστικος αλλα και απο την αλλη δογματικες απαντησεις και χωρις υποστιριξη δεν ειναι σωστο να δινουμε και μαλιστα οταν τις δινουμε σε νεοτερους )



----πρωτα απο ολα οσοι εχουν κανει τηλεοραση ξερουν οτι οι οθονες αυτες ειναι σκυλια μακραν καλυτερες απο τις sony της ιδιας εποχης (αντιθετα τα σασσι τους ηταν μπουρδελα )

---- κατα κανονα οταν μια οθονη την κλανει χανει σε φωτεινοτητα αργει να αναψει βγαζει γραμμες επιστροφης αλλα να χανει το φοκους εγω δεν το εχω δει ποτε ....

---- οποτε ο ανθρωπος απλα εχει να ρυθμισει αρχικα το ποτενισομετρο του φοκους και εαν δεν ερθει να δει και τι αλλι παιζει γυρω γυρω

---- πιθανες περιπτωσεις ειναι να ειναι το ιδιο το ποτενσιομετρο κλασμενο η ακομα και να εχει προβλημα στη βαση της οθονης .....

αυτη ειναι η προσωπικη μου γνωμη και δεν εχω καμμια προθεση να σε προσβαλω η να σε θιξω σε προσωπικο επιπεδο απλα πιστευω οτι οι περισσοτεροι εδω μεσα προσπαθουν να μαθουν απο εμας τους μεγαλυτερους καλο θα ηταν και να προσεχουμε τι λεμε αλλα και πως το λεμε και αν μη τι αλλο να μην ξεχναμε οτι δεν ειναι ολοι 14 ετων στο φορουμ .Μεσα στο φορουμ υπαρχουν και τεχνικοι οι οποιοι κατα την γνωμη μου πρεπει να τους αντιμετωπιζουμε αρχικα με σεβασμο γιατι βρισκονται σε θεσεις οπου εγω προσωπικα δεν θα φτασω ποτε οπως η ΕΑΒ ο βαγγελης, η intracom ο κωστας, ο νικος στη λαρισσα και αλλοι πολλοι κλπ κλπ

φιλικους χαιρετισμους sakis
δικιο βιαζομαι(αυτο που λενε τρεχει η γλωσσα...)φιλε edison το φοκους το ρυθμισες?(ειναι πανω απτο g2 στο μετασχηματιστη)

Edison
21-06-09, 20:16
θα την ανοίξω για να βρω το g2 και θα προσπαθησω να την φερω στα ισα της. Αν συναντησω δυσκολίες θα σας το αναφερω

προς το παρον ευχαριστω

Edison
21-06-09, 21:13
έχουμε και λέμε,
την άνοιξα, βρήκα το focus κάτω από vg2.
το πείραξα και ήρθε (όχι 100% αλλά συνήλθε αρκετά), όμως το δαιμόνιο του μάστορα που κρύβω μέσα μου με έβαλε να πειράξω το vg2 και η εικόνα είναι κάπως τώρα.
Οπότε πρέπει τώρα να το ξαναφέρω στα ίσα του και θα ήθελα να μου πείτε πως το πάω εκεί που θα πρέπει να είναι.

και πάλι ευχαριστώ.

east electronics
21-06-09, 21:25
δεν ειναι δσυκολο ....επιστευσου και τα ματια σου ...θα σε βοηθησουν

ο σωστος τροπος ειναι να βαλεις φωτεινοτητα κοντραστ και χρωμα στη μεση δλδ 50%
να βαλεις μια εικονα μαυρη απο πισω ....ακομα και να γυρισεις στην εισοδο AV για να ειναι μαυρη και ανοιγεις το g2 μεχρι να αρχισει να σου ασπριζει την εικονα ....να αρχισει να σου διαταρασει το μαυρο

προσεχε γιατι να καταλαθος το ανοιξεις τερμα μπορει να κανεις ζημια .....

επισηςαν εκει ποε εχιες ρυθμισει τελικα βγαζει γραμμες επιστροφης ( καμμια 10καρια οριζοντια απο πανω μεχρι κατω της οθονης ....) τοτε ειναι πολυ και θελει κατευασμα

απαλες κινησεις

Edison
21-06-09, 21:45
ok, done,

Σάκη το έφερα εκεί που ίσως πρέπει να είναι, ευχαριστώ.
και το φόκους ήρθε αλλά δεν ξέρω πόσο καθαρό μπορεί να είναι σε μία τέτοια τηλεόραση αλλά σαφώς είναι καλλίτερα από πριν.
Επειδή ίσως χαλούσε σταδιακά δεν θυμάμαι καθόλου πως μπορεί να ήταν στην αρχή. Πάντως το θετικό είναι ότι βελτιώθηκε και πήρε παράταση.

και πάλι ευχαριστώ για την βοήθεια (αν θυμάσαι σε είχα πάρει τηλέφωνο να σε ρωτήσω για την κεφαλή laser για ένα στερεοφωνικό και μου είχες πεί από που να την αγοράσω)

east electronics
21-06-09, 22:29
ολα καλα λοιπον ..... μην ευχριστεις εμενα .....το ευχαριστω πρπει να το πεις στον μπαμπη betacord85 made in japan klp klp klp ( ????? ) οπου για χαρη του μπηκα στο ποστ !!!!

χα χα χα χα λεμε και καμμια λαλακια να περναει η ωρα

Edison
23-06-09, 12:02
Σαφώς και ευχαριστώ και τον betacord για την απάντηση και βασικά για το ενδιαφέρον.
Αυτός νομίζω άλλωστε είναι και ο σκοπός του παρόντος φόρουμ.