PDA

Επιστροφή στο Forum : LG 42in PLASMA ΧΩΡΙΣ ΕΙΚΟΝΑ ΚΑΙ ΗΧΟ(μπλε οθονη)



stavroskaloxrist
26-04-09, 23:38
καλησπερα παιδια.. ακουστε το προβλημα μου!εχω μια TV LG 42in plasma την οπια την πηρα οταν ειχαν προτοβγει αυτες οι τηλεωρασεις 2500€, η εγγηιση της ηταν για 2 χρονια.στα 2 χρονια λιπον και 2 μηνες χτηπησε και το προβλημα,ξαφνικα πηγα να την ανοιξω και εδειχνε μια μπλε οθονη και ουτε εικονα ουτε ηχος.την παω λιπον(τοτε) στον τεχνικο της LG στο ηρακλειο και μου λεει οτι εχει καψει 2 πλακετες(λεει τωρα αυτος), η μια ειναι αυτη :6871QDH67B -1 +DRIVE και η αλλη ειναι αυτη :6871QYH029A +SOS ... (ετσι ακριβος μου τα εγραψε στο χαρτακι).
και μου λεει λιπον οτι για να αλαχτουνε οι πλακετες ηθελε 550€ τη στιγμη που τοτε η TV εκανε καινουρια 850€.φισηκα δεν την εφτιαξα και την φηλαξα στην αποθηκη(ειναι τωρα εκει 1,5-2 χρονια).πριν απο καμποσο καιρο ξαναρωταω τον ιδιο μηπος εχουνε φτηνηση οι πλακετεσ και μου λεει παλι τα ιδια! 550€ τη στιγμη που κανει τωρα καινουρια 590€.

και τοτε και τωρα εψαχνα και εψαξα στο ιντερνετ για να τις βρω και να της αγορασω πιο φτηνα και να την φτιαξω μονος μου αλλα τιποτα.. τις ειχα βρει καπου στο εξωτερικο μια φορα(ο θεος ξερει απο που) αλλα το θεμα ειναι οτι εγω ουτε αγγλικα ξερω ουτε να παραγγειλω κατι απο το εξωτερικο..
γιαυτο ληπον σκεφτηκα να ζητησω βοηθεια απο δω στο forum μηπος ξερει καπιος να μου πει τι να κανω η απο που μπορο να παραγγηλω αυτες τις πλακετες γιατι εγω δεν τις βρησκω! τι αλλο να κανω,κριμα ειναι τετια tv 2 χρονια στην αποθηκη.:angry:

Α! ξεχασα να πω οτι τοτε δεν την καληβε η εγγηιση γιατι ειχαν περασει 2 μηνες....:w00t::w00t::w00t::cursing: τι να πω με τους κολοαπατεωνες....:cursing:

ΝΙΚΟΣΛΑΡΙΣΑ
27-04-09, 07:16
καλημερα για να βοηθησουμε γραψε ακριβως το μοντελο της lg

stavroskaloxrist
27-04-09, 09:58
το μοντελο ειναι..: LG RZ-42PX11

stom
27-04-09, 12:26
Α! ξεχασα να πω οτι τοτε δεν την καληβε η εγγηιση γιατι ειχαν περασει 2 μηνες....:w00t::w00t::w00t::cursing: τι να πω με τους κολοαπατεωνες....:cursing:

Τα ανταλλακτικα επισκευης κοστολογουνται με το ποσο ειχε το μοντελο οταν ηταν ακομα εμπορικο (πουλιοταν στην αγορα), και εχει μια λογικη.

Δεν εχεις δικιο να διαμαρτυρεσαι για την εγγυηση. Η εγγυηση που παρεχεται ειναι για 2 χρονια. 2 μηνες μετα τα δυο χρονια η εγγυηση εχει ληξει, και ειναι κατι που ισχυει για οτιδηποτε αγοραζεις. Καμμια φορα κανουν τα στραβα ματια ακομα και αν εχει ληξει, αλλα αυτό δεν σημαινει οτι αν ΔΕΝ το κανουν ειναι και απατεωνες....

googlαροντας το μοντελο, απο οτι βλεπω υπαρχουν και αλλοι που παραπονιουνται για ακριβες επισκευες, δυο πλακετες και κοστος γυρω στα 500 ευρω, οπότε δεν βλεπω φως, (τη στιγμη που οι flat τηλεορασεις συνεχως "πεφτουν")
http://www.reviewcentre.com/reviews81388.html

georgees
27-04-09, 13:17
οτι αγοραζεις παιρνεις.!!
γιαυτο δεν θελω να τις βλεπω τις καινουργιες.!!

ΝΙΚΟΣΛΑΡΙΣΑ
27-04-09, 14:58
πολυ πιθανον το προβλημα να ειναι στην πλακετα του stby.

stavroskaloxrist
27-04-09, 16:24
ΝΙΚΟ και πως θα το καταλαβω που ειναι το προβλημα για να δω μηπως μπορεσω να τη φτιαξω μονος μου (εφοσον βεβεα φενετε κατι καμενο) χωρις αλλες πλακετες??


stom τι λογικη εχει να κανουν οι πλακετες 550€ εφοσον η tv καινουρια κανει 590€
και για την εγγιηση που λες, απο το σηγκεκρημενο μαγαζι που την πηρα τους ειχα δωσει τουλαχιστον 12-15000€ για αλλες αγορες.. δεν επρεπε να κανουν τα στραβα ματια???

stom
27-04-09, 16:32
Οταν το μοντελο παλιωσει, η εταιρια δεν κατεβαζει τις τιμες των ανταλλακτικων, προφασιζομενη το κοστος διατηρησης τους επι χρονια. Δεν υπαρχει καποιος κανονας για αυτό. Εγω απλως λεω οτι αυτη ειναι η γενικη πολιτικη για το service της συγκεκριμενης εταιρειας και οτι δεν ειναι καποια "αρπαχτη" καποιου πονηρου μεσαζοντα.

Απο κει και περα, τα μαγαζια ελαχιστα πραγματα μπορουν να κανουν για τις εγγυησεις.
Το να κανουν τα στραβα ματια ειναι μακραν περαν των δυνατοτητων τους.
Το μονο που μπορουν να κανουν ειναι να την παρουν πισω και να τη "φανε".
Μονο το κεντρικο service μπορει να κανει κατι τετοιο, και αυτο οχι παντα.
Εχουν πονηρεψει πολυ τα πραγματα πλεον.
Οι συσκευες μπαινουν πανω σε πολυοργανα ειδικα φτιαγμενα για αυτες και κανουν πληρη διαγνωση, διαβαζωντας σειριακα και ημερομηνιες αυτοματα.
Στο τελος της ημερας, φευγει αυτοματα report στο κατασκευαστη με αποτελεσμα οτι ειναι εκτος εγγυησης να μην μπορει να παρακαμφθει.

stavroskaloxrist
27-04-09, 16:39
αυτο για το servise της σηγκεκριμενης μαρκασ το ξερω.δεν λεω οτι φταιει αυτος που του την πηγα.. αλλα το θεμα ειναι οτι καπου στο ιντερνετ τις ειχα βρει τις πλακετες πολυ φτηνα αλλα δεν ξερω να τις παραγγειλω γιατι ηταν στα ξενα!!!

stom
27-04-09, 16:54
Αν εχεις το link γραψτο και να δουμε αν γινεται κατι.
Παρολα αυτα δεν θα ετρεφα και πολλες ελπιδες, μιας και οι πλακετες δεν φυτρωνουν στα δεντρα, και αμα ο κατασκευαστης τις δινει ακριβα.. πρεπει να πετυχεις καμμια διαλυμενη που την κανουν ανταλλακτικα.

ΝΙΚΟΣΛΑΡΙΣΑ
27-04-09, 17:16
λοιπον πρεπει να βρουμε μια λυση για τη συσκευη και να μην συζηταμε για τους εξουσιοδοτημενους και τις τακτικες τους περιμενε λιγο να δω το μοντελο και να σου τι παιζει απο τιμες

Tolis-Sx
27-04-09, 17:22
το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι αποσυρση.....οι δυο πλακετες ειναι η μια του ΤΒ τιουνερ.που εχει βγει σιγουρα οφ...και η αλλη της καρτας οθονης....γενικα αυτες οι τιβι ειναι οπως οι οθονες του Η/Υ....απλα εχουν εναν δεκτη και την καρτα οθονης -ηχου ενσωματωμενες.........γενικα αυτου του τυπου οι LG βγηκαν προβληματικες....αυτα.....ειναι πολλα τα λεφτα....ασε που ειναι ηδη παλια....5 ετων...οποτε......αντε γεια.....

ΝΙΚΟΣΛΑΡΙΣΑ
27-04-09, 17:38
λοιπον μοναδα y drive6871QZH033A= 75ευρο
μοναδα z drive 6871qzh033a=70 ευρο και οι δυο grundig υπαρχουν και πιο φτηνες την καλησπερα μου και τα χαιρετισματα μου στην lg αλλα η βλαβη πιθανον να ειναι αλλου

anger
27-04-09, 17:42
ΝΙΚΟ και πως θα το καταλαβω που ειναι το προβλημα για να δω μηπως μπορεσω να τη φτιαξω μονος μου (εφοσον βεβεα φενετε κατι καμενο) χωρις αλλες πλακετες??


stom τι λογικη εχει να κανουν οι πλακετες 550€ εφοσον η tv καινουρια κανει 590€
και για την εγγιηση που λες, απο το σηγκεκρημενο μαγαζι που την πηρα τους ειχα δωσει τουλαχιστον 12-15000€ για αλλες αγορες.. δεν επρεπε να κανουν τα στραβα ματια???

Φιλε κοιτα λιγο στο link http://www.givemefile.net/smanuals/plasma/lg/file/45332.html και κάνε download στο service manual,κοιταξε λίγο το trouble shooting και ψαξε καμια ασφαλεια ή μήπως δ πατα κατι καλα σε κανενα slot ,εχει τύχη καποιοι να δωσουν 50 ευρω γα μια απλη ασφαλεια.!Δε ξερω αν μπορω δια φορετικα να βοηθησω απλα με το manual ισως βγαλεις καμια ακρη.Τα 500 όμως έιναι αρκετα και δεν αξιζει..με αυτα παίρνεις μία αρκετα καλων χαρακτηριστικών!!!

stavroskaloxrist
27-04-09, 17:49
anger δεν μπορει να μου κανει download...δεν ξερω γιατι...

stavroskaloxrist
27-04-09, 17:52
φιλε ΝΙΚΟ ουτε γω ξερω που ειναι το προβλημα.. αυτες μου ειπαν οτι καηκαν, αυτεσ λεω και γω.... αυτες οι πλακετες που βρηκες πως ξερεις οτι κανουνε αφου δεν εχουν τον ιδιο κωδικο και ειναι αλλη μαρκα....

stavroskaloxrist
27-04-09, 18:00
[QUOTE=Tolis-Sx;304756]το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι αποσυρση.....

στην αποσηρση ποσο λες να την περνουνε?? εγω βεβεα θελω να την φτιαξω αλλα οχι με 500ε ουτε με 400ε και ουτε 300ε και παλι πολλα ειναι..:blink:

anger
27-04-09, 18:11
anger δεν μπορει να μου κανει download...δεν ξερω γιατι...

θελει ενα κωδικο να βαλεις στο κουτακι πάνω απο το download ο κωδικος φαίνεται διπλα απο το κουτακι!!

stavroskaloxrist
27-04-09, 18:24
οκ. κατεβηκε.... κατι αλλο εκανα λαθος!!!

ΝΙΚΟΣΛΑΡΙΣΑ
27-04-09, 18:32
λοιπον ελενξε τα εξης mosfet Q204=spw11n80c3 ,R103=20ωμ/5w, τους modulators ic200, ic201,ic202=ka7552 και αλλαξε ολλους τους μεγαλους ηλεκτρολλυτικους στην μικρη πλακετα του τροφοδοτικου πιστευω οτι εκει ειναι οσο για τις πλακετες ειναι αντιστοιχες

stavroskaloxrist
27-04-09, 18:44
και μια καλη ερωτηση.......:: που θα τα βρω ολα αυτα(που ακριβος ειναι?) και πως θα καταλαβω οτι ειναι οκ?? μην παρεξηγεις..ηλεκτρολογος ειμαι, δεν εχω τελιωσει ηλεκτρονικος απλα ασχολουμε ερασιτεχνικα και ξερω 5 πραματα...

ΝΙΚΟΣΛΑΡΙΣΑ
27-04-09, 18:56
αυτα θα τα βρεις στην μικρη πλακετα του τροφοδοτικου

stavroskaloxrist
27-04-09, 19:01
οκ αλλα πως θα καταλαβω αν ειναι καλα τα μοσφετ και τα modulators??

ΝΙΚΟΣΛΑΡΙΣΑ
27-04-09, 19:15
αν κατεβασες το σχεδιο εχει διαφορες τασεις να μετρησεις

ΝΙΚΟΣΛΑΡΙΣΑ
27-04-09, 19:23
προσοχη εχει υψηλη ταση και αρκετο ρευμα

stavroskaloxrist
27-04-09, 19:31
λες το σχεδιο στο servise manual? αν λες αυτο το προβλημα ειναι οτι ειναι στα αγγλικα και δεν καταλαβενω και πολλα πολλα.. αν το εβρισκα στα ελληνικα θα με βοηθουσε....

και κατι αλλο αν εχει το τροφοδοτικο κατι γιατι μου ειπε ο αλλος οτι εχουν καει 2 πλακετες?? μ'αυτες τι θα κανουμε??

ΝΙΚΟΣΛΑΡΙΣΑ
27-04-09, 19:59
εχει μια καλοδιοταινια ειναι καλη οπτικα ? πανω εχει κολημενα τεσσερα μαυρα ic και τεσσερις αντιστασεις smd μηπως ειναι τιποτα σκασμενο

johnkou
27-04-09, 23:04
Καλά τα λέτε να ελέγξει τρανzίστορ, αντιστάσεις ολοκληρωμένα αλλά ο ανθρωπος είπε ειναι ηλεκτρολόγος με τι γνώσεις να μετρήσει το fet και τα υπόλοιπα?Mπορώ εγώ σαν ηλεκτρονικός αν μου πει κάποιος μερικα πραγματα να πάω σε σπιτι να κάνω ηλεκτρολογική εγκατάσταση? Ανέφερε ο anger ότι καποιοι πλήρωσαν πενήντα ευρώ μια ασφάλεια,δεν είπε όμως ότι σπάνια καίγεται μονη της,δεν είπε ότι ο τεχνικός ασχολήθηκε έλεγξε. μπορεί να την κουβάλησε να την επέστρεψε.ότι εχει να πληρώσει ενοίκιο ,τέβε εφορίαφως ,τηλέφωνα κτλ. Αλλά και ποσες φορές ασχολήθηκε με συσκευη ώρες-μέρες χωρίς να πληρωθει?

anger
27-04-09, 23:35
Καλά τα λέτε να ελέγξει τρανzίστορ, αντιστάσεις ολοκληρωμένα αλλά ο ανθρωπος είπε ειναι ηλεκτρολόγος με τι γνώσεις να μετρήσει το fet και τα υπόλοιπα?Mπορώ εγώ σαν ηλεκτρονικός αν μου πει κάποιος μερικα πραγματα να πάω σε σπιτι να κάνω ηλεκτρολογική εγκατάσταση? Ανέφερε ο anger ότι καποιοι πλήρωσαν πενήντα ευρώ μια ασφάλεια,δεν είπε όμως ότι σπάνια καίγεται μονη της,δεν είπε ότι ο τεχνικός ασχολήθηκε έλεγξε. μπορεί να την κουβάλησε να την επέστρεψε.ότι εχει να πληρώσει ενοίκιο ,τέβε εφορίαφως ,τηλέφωνα κτλ. Αλλά και ποσες φορές ασχολήθηκε με συσκευη ώρες-μέρες χωρίς να πληρωθει?

Φίλε μου συμφωνώ μαζί σου και το οτι είπα για μια ασφαλεια 50 ευρω δε το έκανα να θίξω κανένα επαγγελματία ηλεκτρονικό ξέρω καλα οτι για να επισκευάσεις μία συσκευή θέλει χρόνο και κόπο αλλα σίγουρα έχει τύχη απο κάποιους μή επαγγελματίες το γεγονός αυτοκαι είναι γνωστο,απλά ήθελα να τονίσω απο τη στιγμή που ο φίλος μας θέλει να ασχοληθεί να δέι λίγο κάποια ποίο απλά πραγματάκια και απο τη στιγμή που δέν ήθελε να δώσει 550 για επισκευή.!Και πάλι sorry άν έθιξα κάποιον.

stavroskaloxrist
28-04-09, 17:51
φιλε ΝΙΚΟ ειδα το τροφοδοτικο και ειναι ολα οκ , οπτικα βεβεα,ελενξα οτι ασφαλιες βρηκα και ειναι ενταξει. αυτο που βρηκα ομος ειναι στην μεγαλη πλακετα που μου ειπε ο αλλος οτι εχει χαλασει, ειναι οι δυο μεγαλει πηκνοτες που εχουν φουσκωσει κατα πολυ... σε αλλη πλακετα δηπλα εχει τους ιδιους πηκνοτες και ειναι οκ...
τι εχεις να πεις??

ΝΙΚΟΣΛΑΡΙΣΑ
28-04-09, 19:50
μαλον δεν καταλαβες το πρωτο μυνημα που εγραψα, αυτα.....

ΝΙΚΟΣΛΑΡΙΣΑ
28-04-09, 19:53
λοιπον ελενξε τα εξης mosfet Q204=spw11n80c3 ,R103=20ωμ/5w, τους modulators ic200, ic201,ic202=ka7552 και αλλαξε ολλους τους μεγαλους ηλεκτρολλυτικους στην μικρη πλακετα του τροφοδοτικου πιστευω οτι εκει ειναι οσο για τις πλακετες ειναι αντιστοιχες

stavroskaloxrist
28-04-09, 20:07
σε ξαναρωτησα ομως, πως θα τα ελενξω τα μοσφετ και τα modulators?υπαρχει τροπος με το πολημετρο να καταλαβω οτι ειναι καλα? σχεδιο δεν εχω για να μετρησω τασης...

Telemastoras
30-04-09, 10:48
Αν θέλεις ακούς και τη γνώμη μου φιλε με δική σου ευθύνη.
Λοιπόν αν ξέρεις πώς να ξεκολήσεις υλικά από την πλακέτα σου λέω τα εξής:
1ο) Ξεκόλλησε τα 2 απο τα 3 ποδαράκια των FET. Πάρε ένα πολύμετρο ηλεκτρονικό, βάλε τον επιλογέα στην θέση -|>|-
για μέτρηση διόδων.
Ακούμπησε τους ακροδέκτες στα ξεκολλημένα άκρα και δές πόσα ΩΜ δείχνει.
Αν σφυρίζει συνεχώς τότε τα FET "αποδήμισαν είς κύριον".
Αν σφυρίξει για λίγο και σταματήσει (είναι φυσικολογικό) θα πρέπει να επαναλλάβεις την μέτρηση εναλλάσοντας τους ακροδέκτες.Ακουμπώντας τον ένα ακροδέκτη στο ένα άκρο και τον άλλο μια στο ένα και μία στο άλλο.
Αν δείξει κάποια αντίσταση στον ένα θα πρέπει στο άλλο να δείξει άπειρο.
Αντιστρέφεις τον ακροδέκτη και κανεις τα ίδια.
Αντίσταση πρέπει να διαβάζει μόνο σε δύο ακροδέκτες. Οτιδήποτε άλλο είναι σφάλμα.
Αλλαξε τους σκασμένους πυκνωτές και αν θέλεις την γνώμη μου αλλαξε τους όλους τους ηλεκτρολυτικούς στην πλακέτα του τροφοδοτικού.
Μακάρι με λίγα χρήματα να την επισκευάσεις γιατί συμφωνώ μαζί σου ότι η χαρά του να δίνεις ζωή σε κάτι που θεωρείς νεκρό δεν μετριέται.

Ελπίζω να σε βοήθησα

stavroskaloxrist
30-04-09, 14:36
σ'ευχαριστω φιλε...με βοηθησες αρκετα,θα προσπαθησω να το κανω και θα σ'ενημερωσω....

ΝΙΚΟΣΛΑΡΙΣΑ
30-04-09, 14:57
το μοσφετ ειναι θυριστορ cool θα μετρησει λαθος ενδειξεις με αυτο τον τροπο

Telemastoras
30-04-09, 15:05
το μοσφετ ειναι θυριστορ cool θα μετρησει λαθος ενδειξεις με αυτο τον τροπο

Δεν θα έστελνα ποτέ κάτι για το οποίο δεν έχω δοκιμάσει πρώτα. Είμουν ανάμεσα στα άλλα και επισκευαστής Ηλεκτρονικών Ηλεκτροκολλήσεων και έχω εμπειρία. Φυσικά με δική του ευθύνη πάντα.
Οχι με απλό αλλά με ηλεκτρονικό πολύμετρο λογω της μεγάλης αντίστασης εισόδου. Μόλις μπορέσω θα γράψω ένα αναλυτικό άρθρο για εμπειρική μέτρηση για το site μου και θα σας ενημερώσω να το δείτε.

φιλικά πάντα:001_smile:

ΝΙΚΟΣΛΑΡΙΣΑ
30-04-09, 18:31
φιλε γιαννη υπαρχει εσωτερικη διοδος τι θα καταλαβει ο φιλος απο τη μετρηση που κανει? για το συγκεκριμενο μοντελο χρειαζεται εμπειρια για να επισκευαστει. εγω εγραψα τρεις πιθανες λυσεις για το μοντελο pdp42v6 του φιλου μας η το τροφοδοτικο η πλακετα y η καλοδιοταινια αυτη ειναι η εμπειρια μου 20 χρονια++++ στις επισκευες
ζητω συγνωμη αν γινομαι κουραστικος αλλα ορισμενες φορες δεν μπορουμε να βοηθησουμε περισσοτερο