PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα σε τηλέόραση Crown 14'



alexpc32
27-03-09, 19:10
Εχω μία 14άρα Crown. Την έχω περίπου ένα χρόνο και όταν την αγόρασα όλα ήταν μια χαρά. Σιγά σιγά όμως όσο περνούσε ο καιρός η εικόνα άρχισε να ανοίγει κατακόρυφα και σήμερα έχει ανοίξει τόσο πολύ που το σήμα του κάθε καναλιού είναι κρυμμένο πάνω στην οθόνη και οι υπότιτλοι κάτω φαίνονται μόνο η μία σειρά. Δηλαδή η εικόνα είναι τραβηγμένη από πάνω και από κάτω.
Δεν θέλω να την πετάξω γιατί έχει πολύ καλή εικόνα και ενσωματωμένο dvd το οποίο λειτουργεί τέλεια.
Την άνοιξα αλλά βρήκα μόνο 2 ρυθμιστικά μέσα. Το ένα έλεγε focus και το αλλο δεν θυμάμαι τι έγραφε αλλά όταν το πείραζα άλλαζε η φωτεινότητα της οθόνης από σκοτάδι μέχρι τελείως άσπρη.
Φοβάμαι να την πάω σε τεχνίτη γιατί μπορεί να θέλει μια απλή ρυθμισούλα ή κανένα απλό εξαρτηματάκι και να την πληρώσω σχεδόν για καινούργια.

Για πείτε μου τι να κάνω;

GR_KYROS
27-03-09, 20:00
Πρέπει φίλε μου να περιμένεις τον αρχιμάστορα να σου απαντήσει.
Εγώ δεν μπορώ να σου πω πως αυτές οι τηλεοράσεις έχουν ψηφιακές
ρυθμίσεις από service menu
Επίσης δεν μου επιτρέπετε να σου πω πως μόνο σε εξουσιοδοτημένο service έχουν πρόσβαση στο σχετικό menu
Και τέλος θα ήθελα να σου πω αλλά δεν μου επιτρέπετε να μην πειράξεις τίποτα μόνος σου, είναι ανώφελο.
:001_smile:

ΝΙΚΟΣΛΑΡΙΣΑ
27-03-09, 21:27
βαγγελη ποιος ειναι ο αρχιμαστορας?

GR_KYROS
27-03-09, 21:41
περίμενε και θα δεις:001_smile:

east electronics
27-03-09, 21:46
η πρωτη πιθανη περιπτωση ειναι να την εχουν κανει ηλετρολυτικοι πυκνωτες στο βερτικαλ .....

η δευτερη ειναι και εδω υπαρχει και προιστορια οτι ο προσεσορας που ρυθμιζει ολα αυτα τα πραγματα εχει καποιο θεματακι ( προιστορια σημαινει οτι οι τηλεορασεις αυτες εχουν καποιο θεμα με τα software τους )

οπου εκει παιζει και ενα θεμα να εχεις ζημια στην μνημη που δεν ξερω αν στο δικο σου μοντελο ειναι μεσα στον προσεσορα η απο εξω ( δεν το θυμαμαι )

σε ολες τις περιπτωσεις ριχνεις ενα φον στην εταιρια οπου θα βρεις ανθρωπους φιλικους και εξυπηρετικους και θα σου δωσουν μια ιδεα τι παιζει η και προσβαση στο σερβις μενου

φον ναμπερ CROWN SERVICE210-2446497

αυτα .....ο αρχιμαστορας !!!!
( αφου ετσι αρεσει του βαγγελη εγω τι να πω ???? οχι να πω ???? ) ]
γεια σου ρε βαγγελη ΑΡΧΟΝΤΑ !!!!!

GR_KYROS
27-03-09, 21:51
ok οπότε συμφωνούμε ότι πρέπει να την πάει σε μάστορα :001_smile:

east electronics
27-03-09, 21:54
δεν ειπα κατι κατι τετοιο..... μπορει απλα με μια πληροφορια απο την εταιρια να λυσει το θεμα του ..... ας παρει ενα φον και βλεπουμε απο εκει και μετα ,......

γκουντ ναιτ αι αμ γκοινγκ χομ ναο

jim philips
27-03-09, 21:58
Καλησπερα φιλε,πολυ πιθανον να ειναι καποια ρυθμιση απο το service menu για να μπεις ομως ισως χριαζετε καποιο ειδικο R/C,κανε μια προσπαθια ομως αν θες και ανοιξε το κανονικο R/C και δες στην πλακετα των επαφων ισως εχει μια επαφη εσωτερικα που δεν την χρισιμοποιει το control πατωντας την μπαινει στο service menu μου εχει τυχει σε τετοιεις T.V.Ελπιζω να σε βοηθησα λιγο.

GR_KYROS
27-03-09, 22:05
Δημήτρη μας κούφανες μεγάλε:001_smile:
Αλέξανδρε για δες στο control αν είναι έτσι θα φάμε τα πτυχία μας

jim philips
27-03-09, 22:16
Φιλε Bαγγελη(χρομια πολλα εστω και αργοποριμενα)μου εχει τυχει αυτο και μαλιστα στο εργαστηριο εχω ενα control ,αυτο με το αναποδο χαμογελο αν το θυμασε,στο οποιο εχω βαλει 2 καλωδια σε 2 ποδια του ολολκηρωμενου του και μολις τα βραχυκυκλωσω μπαινει στ service menu το χρισιμοπιοω στις first line,blue sky,prinsces funai και αλλες τετοιες no name.

GR_KYROS
27-03-09, 22:23
Ωραίος , δηλαδή έχεις και πρόσβαση σε ρυθμίσεις οριζοντίου/ καθέτου ;

mystaki g
28-03-09, 00:12
((Εχω μία 14άρα Crown. Την έχω περίπου ένα χρόνο και όταν την αγόρασα όλα ήταν μια χαρά. Σιγά σιγά όμως όσο περνούσε ο καιρός η εικόνα άρχισε να ανοίγει κατακόρυφα και σήμερα έχει ανοίξει τόσο πολύ που το σήμα του κάθε καναλιού είναι κρυμμένο πάνω στην οθόνη και οι υπότιτλοι κάτω φαίνονται μόνο η μία σειρά. Δηλαδή η εικόνα είναι τραβηγμένη από πάνω και από κάτω.
Δεν θέλω να την πετάξω γιατί έχει πολύ καλή εικόνα και ενσωματωμένο dvd το οποίο λειτουργεί τέλεια.
Την άνοιξα αλλά βρήκα μόνο 2 ρυθμιστικά μέσα. Το ένα έλεγε focus και το αλλο δεν θυμάμαι τι έγραφε αλλά όταν το πείραζα άλλαζε η φωτεινότητα της οθόνης από σκοτάδι μέχρι τελείως άσπρη.
Φοβάμαι να την πάω σε τεχνίτη γιατί μπορεί να θέλει μια απλή ρυθμισούλα ή κανένα απλό εξαρτηματάκι και να την πληρώσω σχεδόν για καινούργια.

Για πείτε μου τι να κάνω; ))
Εχεις προβλημα με το τροφοδοτικο.Η ταση στο δευτερεον εχει μεγαλωσει.Μην μπεις καθολου στο σερβις

((Φοβάμαι να την πάω σε τεχνίτη γιατί μπορεί να θέλει μια απλή ρυθμισούλα ή κανένα απλό εξαρτηματάκι και να την πληρώσω σχεδόν για καινούργια.))να την πας.

xifis
28-03-09, 03:40
και το αλλο δεν θυμάμαι τι έγραφε αλλά όταν το πείραζα άλλαζε η φωτεινότητα της οθόνης από σκοτάδι μέχρι τελείως άσπρη.


Screen εγραφε.... :001_tt2:

alexpc32
28-03-09, 15:29
Screen εγραφε.... :001_tt2:
Το βρήκες! Και κάποια στιγμή όταν το γύρισα τέρμα η οθόνη έγινε άσπρη και μετά έσβησε τελείως. Λέω τώρα πάει την έκαψα...αλλά έκλεισα την τηλεόραση, την ξανάνοιξα και όλα εντάξει!

Παίδες ευχαριστώ γαι τις απαντήσεις σας αλλά ο τεχνικός που πήρα τηλέφωνο μου έιπε ότι στο 80% των περιπτώσεων η επισκευή κοστίζει 40-60 ευρώ. Εγώ την πήρα 120.. οπότε παμε γι άλλη!

mystaki g
28-03-09, 15:39
Τι Crown ειναι?

east electronics
28-03-09, 15:44
προφανως εδω εχουμε αδυναμια συνεννοησης ,,,,,, ποιον τεχνικο πηρες φιλε μου και σου ειπε 40-60 ευρω ????

τις πληροφοριες που σου εδωσαν εδω τις αξιοποιησες ????
δλδ κοιταξες το τηλεκοντρολ που ειπε ο φιλος
η κοιαξες να μιλησεις με την εταιρια να σου δωσει προσβαση στο σερβις μενου ????

αν πηρες τον "τεχνικο της γειτονιας σου" τοτε τι νοημα εχει το αρχικο ποστ ????

ΝΙΚΟΣΛΑΡΙΣΑ
29-03-09, 00:47
οι crown 14 φορανε σασι τις vestel 11ak20, 11ak36 δεν χρειαζονται ειδικο control για να μπεις στο service menu μπαινεις με το δικο τους αυτο εχει μεχρι βημα καθετου ποσο να ανοιξει η ποσο να κλεισει αρα....... αν ξερεις τον κωδικο που ειναι 7,2, , ....... τα αλλα τα ξεχασα λυπαμε. ολα αυτα εντελως πληροφοριακα
καλο σας βραδυ[-X

alexpc32
29-03-09, 20:12
Βρήκα 2 κωδικούς (4725 & 1675) για να μπω στο service menu αλλά δεν μπαίνει.

Οπότε:
1) ή δεν έχει service menu
2) ή δεν είναι σωστοί οι κωδικοί
3) ή εγώ κάνω κάτι λάθος (οι κωδικοί πώς μπαίνουνε; πατάμε ένα ένα τα νούμερα του κωδικού στο τηλεκοντρόλ όταν η τηλεόραση δείχνει κάποιο κανάλι)
4) ή θα της αλλάξω τα φώτα!:cursing:

Λοιπόν; Εσείς τι λέτε;:001_rolleyes:

east electronics
29-03-09, 20:16
νομιζω οτι οι κωδικοι αυτοι μπαινουν σε τηλεοραση conti και οχι σε crown
οαρε τηλεφωνο εκει αυριο και βλεπουμε

ΝΙΚΟΣΛΑΡΙΣΑ
29-03-09, 21:44
εγώ κάνω κάτι λάθος .πατας το πληκτρο μενου και μετε τον κωδικο 4,7,2,5 και βγαινεις απο το μενου οταν κανεις τις ρυθμισεις.
δεν εγραψες τι μοντελο ειναι?

mystaki g
29-03-09, 22:21
Δεν ειναι καλυτερα να ανοιξουμε την τηλεοραση και να μετρησουμε τις τασεις στο δευτερευον;Και μετα θα βρουμε πως να μπουμε στο σερβις
Εαν εχει προβλημα το τροφοδοτικο[που εχει] τι νοημα εχει να μπουμε στο σερβις;
Av θελεις να την χαλασεις πες μου το modelo και θα προσπαθισω να βρω πως θα μπεις στο σερβις.

alexpc32
30-03-09, 10:34
Πήρα τηλέφωνο την Crown και μου είπαν ότι θέλει ειδικό τηλεχειριστήριο για να μπει στο service menu.

Ο κωδικός είναι σωστός αλλά το τηλεχειριστήριο λάθος.

Αρα την αφήνουμε όπως είναι μέχρι να τα "φτύσει" εντελώς!

mystaki g
30-03-09, 10:57
Και τι νομιζες θα σου λεγανε κατι διαφορετικο;
((Ο κωδικός είναι σωστός αλλά το τηλεχειριστήριο λάθος)) εχεις TV/DVD και εχεις διαφορετικο κωδικο

alexpc32
30-03-09, 11:25
Εβγαλα fotos!

Αυτή είναι η τηλεόραση:
http://img12.imageshack.us/img12/7194/crowntvdvd.jpg (http://img12.imageshack.us/my.php?image=crowntvdvd.jpg)
Αυτό είναι το τηλεκοντόλ:
http://img12.imageshack.us/img12/6462/crownrcdvd.jpg (http://img12.imageshack.us/my.php?image=crownrcdvd.jpg)

Δεν μπορώ να δω ποιο μοντέλο είναι γιατί έχει ξεκολλήσει η εττικέτα από πίσω και δεν φαίνεται.
Αν την έχει δει κάποιος ας μας πει το μοντέλο!

mystaki g
30-03-09, 11:46
Δεν ειναι καλυτερα να την ανοιξεις;

east electronics
30-03-09, 12:06
Δεν ειναι καλυτερα να την ανοιξεις;


γενικα να προσεχουμε τι λεμε ....

αρχικα οταν καταλαβουμε οτι ο χρηστης ειναι απειρος ( δεν ειναι κακο αυτο ολοι απο καπου ξεκινησαμε ) πριν την ανοιξει να εχουμε πει και καποια πραγματα ως αναφορα ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ

επισης η πρακτικη των βλαβων λεει οτι σε τοσο νεα τηλεοραση η πιθανοτητα να εχει φαει στο δευτερευον τροφοδοτικο πυκνωτες ειναι μαλλον απιθανη ( αυτο μπορει να λειτουργησει ακομα πιο ΑΠΟΠΡΟΣΑΝΤΟΛΙΣΤΙΚΑ για καποιον απειρο

επισης η πρακτικη των βλαβων λεει οτι οταν μια τηλεοραση εχει φαει πυκνωτες στο βερτικαλ δεν ανοιγει ποτε την εικονα ....συνηθως την κλεινει .....

τελος οι πυκνωτες αυτοι παρα μα παρα πολυ σπανια ανοικουν στο δευτερευον τροφοδοτικο ..... ο κανονας λεει οτι το βερτικαλ παιρνει τροφοδοσια απο τον μετασυρματιστη υψωλης ....

την προσοχη σας παρακαλω ....

mystaki g
30-03-09, 12:19
γενικα να προσεχουμε τι λεμε ....

αρχικα οταν καταλαβουμε οτι ο χρηστης ειναι απειρος ( δεν ειναι κακο αυτο ολοι απο καπου ξεκινησαμε ) πριν την ανοιξει να εχουμε πει και καποια πραγματα ως αναφορα ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ





την προσοχη σας παρακαλω ....
Σε αυτο συνφωνω.Και η πρακτικη των βλαβων λεει οτι ποτε σιγα σιγα δεν ανοιγετε η οθονη χωρις προβλημα.Εαν ειχε αλαξει καποιο ανταλλακτικο συνφωνω

alexpc32
30-03-09, 12:42
Ε λοιπόν... το παραδέχομαι!

Είμαι άπειρος! Τι να κάνουμε;

east electronics
30-03-09, 12:54
alex μην τρελαινεσαι δεν ειναι κακο αυτο ολοι καπου εκει ξεκινησαμε ....ολοι εχουμε καψει ...καναμε ζημιες απο απειρια κλπ κλπ ..... κανενας απο εμας δεν γεννηθηκε να τα ξερει ..... οσοι ξερουν πεντε πραγματα εδω μεσα μαμηθηκαν για να τα μαθουν ....και σιγουρα οχι στα σχολεια ουτε στα θρανια .....

θα πρεπει ομως να ειμαστε χαρουμενοι και ευτυχισμενοι που βρισκομαστε εδω λεμε και καμια λαλακια αλλα ακουμε και απο καποια παιδια ορισμενα πραγαματα και μαθαινουμε για αυτα που δεν ξερουμε ....

mystaki g
30-03-09, 12:55
Ε λοιπόν... το παραδέχομαι!

Είμαι άπειρος! Τι να κάνουμε;
Τι νοημα εχει να σε βοηθησουμε εξωτερικα εαν δεν λυθει το εσωτερικο προβλημα.

alexpc32
30-03-09, 13:07
Τι νοημα εχει να σε βοηθησουμε εξωτερικα εαν δεν λυθει το εσωτερικο προβλημα.Τότε να κλείσουμε το topic! Αφού δεν βγάζει πουθενά!

east electronics
30-03-09, 13:12
φιλε αλεξ εδω προσπαθουμε να σε βοηθησουμε .....

κανεις οπως νομιζεις

johnkou
30-03-09, 15:08
Να πω και γω τη γνώμη μου σχετικα με τη βλάβη.Συμφωνώ με το mystaki g που ανέφερε τροφοδοτικό,αλλαγή πυκνωτών τροφοδοτικού-47/160v ή 100 ότι έχει και μετά καθέτου.Αν δεν διορθωθεί η εικόνα τότε ψάχνεις σερβις μενού.Όσες εχω επισκευάσει crown ήθελαν πυκνωτές ή είχαν ψυχρές(όχι combo όμως)

east electronics
30-03-09, 15:32
συνεχιζουμε την ιδια ιστορια ......

Ο 47/160 ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΒΕΡΤΙΚΑΛ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΥΚΝΩΤΗΣ ΠΟΥ ΦΙΛΤΡΑΡΕΙ ΤΑ 135 ΒΟΛΤ ΓΙΑ ΤΟ Μ/Σ ΥΨΗΛΗΣ ( ΚΑΙ ΧΑΛΑΣΜΕΝΟΣ ΝΑ ΗΤΑΝ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΒΕΡΤΙΚΑΛ )

ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΚΑΝΟΝΑ ΟΤΑΝ ΜΙΑ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΕ ΗΛΕΚΤΡΟΛΥΤΙΚΟΥΣ ΣΤΟ ΒΕΡΤΙΚΑΛ """"ΚΛΕΙΝΕΙ """ ΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΝΟΙΓΕΙ .....

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΟΥΜΕ ΤΙ ΛΕΜΕ ...... ΕΙΔΙΚΟΤΕΡΑ ΟΤΑΝ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΕΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΕΜΠΕΙΡΙΑ

ΤΗΝ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ !!!!!

mystaki g
30-03-09, 16:30
Σακη το πρωτευον λειτουργει ξεχωριστα.Το πρωτευον εχει πυκνοτες
Για αυτους μιλαμε .Αυτοι ανεβαζουν την ταση στο δευτερευον.Και για αυτο θελουν αλαγη
Εαν εχουμε οπτοκαπλερ τοτε οι πυκνοτες του δευτερευον μπορουν να επιρεασουν το δευτερεον.Εδω ομως δεν μπορουν

east electronics
30-03-09, 16:40
ΓΙΩΡΓΟ ..... εχεις μπερδευτει μαλλον .... γραφεις σε λαθος ποστ .... δεν μιλαμε εδω για την τηλεοραση του γιωργου απο το αγρινιο ....

εδω μιλαμε για την τηλεοραση του αλεξη που ειναι μολις ενος χρονου και εχει ανοιξει η εικονα της προς τα πανω ....

ολα τα παραπανω που λες ειναι μαλλον για την αλλη τηλεοραση

mystaki g
30-03-09, 17:29
Α ρε παιδια με μπερδεψατε .Σακη οτι και να ειναι πρεπει να μετρησουμε τις τασεις στο δευτερευον

east electronics
30-03-09, 17:36
Α ρε παιδια με μπερδεψατε .Σακη οτι και να ειναι πρεπει να μετρησουμε τις τασεις στο δευτερευον


χα χα χα χα ..... οι τασεις στο δευετερυον δεν εχουν σχεση με αυτο το προβλημα .....οταν ανοιγει το βερτικαλ ειναι η βλαβη στο ολοκληρωμενο η ανοιχτη καποια αντισταση η καποιος τοπικος ηλεκτρολυτικος ( αλλα οχι τροφοδοσιας ) σπανια καποια ψυχρη κολληση η τελος θεμα software συχνη περιπτωση οπως προειπαμε σε αυτες τις τηλεορασεις ....

αυτα ....

georgees
30-03-09, 17:43
<<<<<<<ο κανονας λεει οτι το βερτικαλ παιρνει τροφοδοσια απο τον μετασυρματιστη υψωλης ....

την προσοχη σας παρακαλω ....>>>


χαχαχα. βρε σακια.!!!
ειναι γεγονος οτι εχει μπερδευτει πολυ η κατασταση.:biggrin:

ωχ με αυτα τα κατακορυφα.:001_rolleyes:

mystaki g
30-03-09, 17:48
ναι και τοτε τι γινετε οταν ρυθμιζουμε την αντισταση στο τροφοδοτικο δεν μεγαλωνει η εικονα;

east electronics
30-03-09, 17:52
μεγαλε τα εχεις κανει μπαχαλο ..... προφανως εννοεις οταν πειραζουμε το ρυθμιστικο της τροφοδοσιας ανεβαινει η ταση στο συνολο του μηχανηματος και ετσι ανοιγει καπως η εικονα αλλα κυριως απο οριζοντιο οχι απο καθετο ....

νομιζω γιωργο οτι ποσταρεις πολυ βιαστικα

mystaki g
30-03-09, 18:19
Εγω ειπα την γνωμη μου.Στην αρχη μετραμε τις τασεις στο δευτερευον και μετα κανουμε κατι αλο.Δεν επισκευαζουμε αναποδα την τηλεοραση:001_smile:

east electronics
30-03-09, 18:38
γιωργο ....σε καποια πραγματα δεν υπαρχει θεμα γνωμης .... η γνωμη πρεπει να ειναι τεκμηριωμενη ...δεν ειναι κατι που το πετας και αφηνεις τους αλλους να ψαχνονται ....

ειναι δεδομενο οτι ο 47/160 ειναι στην τροφοδοσια
επισης ειναι δεδομενο οτι οταν την κανουν οι πυκνωτες του βερτικαλ η οθονη κλεινει δεν ανοιγει .....κλπ κλπ κλπ


ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΛΥΣΗ ΦΙΛΕ ΑΛΕΞ ....ΒΟΥΤΑ ΤΗΝ ΚΑΙ ΦΕΡΤΗΝ ΣΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΚΑΙ ΘΑ ΒΡΕΘΕΙ ΑΚΡΙΑ .... ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΣΤΑ ΜΕΛΗ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΔΕΝ ΧΡΕΩΝΩ ΤΙΠΟΤΑ ...ΟΠΟΤΕ ΑΝ ΘΕς ΦΕΡΤΗΝ ....

οχι τιποτα αλλο αλλα θα δουμε και τι εχει να το βαλουμε στο ποστ να ξεμπερδεψουμε

mystaki g
30-03-09, 18:50
((την κανουν οι πυκνωτες του βερτικαλ η οθονη κλεινει δεν ανοιγει))μα δεν εχουμε διαφορετικη γνωμη.Ειναι καλυτερα να μπουμε στο σερβις και να τα κανουμε θαλασσα;Θα τα κανει ολα πανω κατω

east electronics
30-03-09, 19:08
ρε μπαρε ..... τα ειπαμε χιλιες φορες ....ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΤΗΛΕΟΡΑΣΕΙΣ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΙΣΤΟΡΙΑ ΜΕ ΤΑ ΨΙΨΙΨΙΝΙΑ ΤΟΥΣ ..... software κλπ

ΤΣΠ το εχουμε τραβηξει πολυ και εχει χαθει η μπαλα .... η μονη λυση να τη δει καποιος αλλος η εγω για να ξεμπερδευουμε

mystaki g
30-03-09, 19:23
Κοιταξτε παιδια για μας καλυτερα να μιλαμε ανοιχτα.Οταν καποιος κατι ξερει πρεπει να το λεει.
Στο θεμα μας.Τι γινετε οταν η ταση σε ολες τις τηλεορασεις ανεβαινει στο δευτερευον η οθονη μικρενει απο πανω και απο κατω.Στην δικια μας περιπτωση η εικονα εχει μεγαλωσει.
1. Η η ταση ειναι χαμηλη
2.η καποια αντισταση εχει αλλαξει στο βερτηκαλ./πυκνωτες μονο μπορουν να μικρυνουν την εικονα.
3.για αυτο λεω το πρωτο που πρεπει να κανουμε να μετρησουμε την ταση στο δευτερευον
και μετα να σκευτουμε που ειναι το προβλημα βερτηκαλ η τροφοδοτικο.
4.να μπουμε στο σερβις ειναι το ποιο ευκολο ομως δεν ειναι το σωστο
3.η δικη σας γνωμη

alexpc32
31-03-09, 08:21
ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΛΥΣΗ ΦΙΛΕ ΑΛΕΞ ΒΟΥΤΑ ΤΗΝ ΚΑΙ ΦΕΡΤΗΝ ΣΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΚΑΙ ΘΑ ΒΡΕΘΕΙ ΑΚΡΙΑ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΣΤΑ ΜΕΛΗ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΔΕΝ ΧΡΕΩΝΩ ΤΙΠΟΤΑ ΟΠΟΤΕ ΑΝ ΘΕΣ ΦΕΡΤΗΝ
Που είναι το μαγαζί σου; Εγώ μένω Καλλιθέα.

east electronics
31-03-09, 10:03
Κοιταξτε παιδια για μας καλυτερα να μιλαμε ανοιχτα.Οταν καποιος κατι ξερει πρεπει να το λεει.
Στο θεμα μας.Τι γινετε οταν η ταση σε ολες τις τηλεορασεις ανεβαινει στο δευτερευον η οθονη μικρενει απο πανω και απο κατω ΛΑΘΟΣ !!!!! Η ΤΑΣΗ ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΙΝΕΙ ΠΟΤΕ ΑΠΟ ΜΟΝΗ ΤΗΣ ΑΝ ΤΥΧΟΝ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΒΛΑΒΗ ΣΤΟ ΠΡΩΤΕΥΟΝ ΤΟΥ ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟΥ ......Η ΟΘΟΝΗ ΜΙΚΡΑΙΝΕΙ ΓΙΑΤΙ Η ΑΤΣΗ ΣΤΟ ΒΕΡΤΙΚΑΛ ΕΧΕΙ ΠΕΣΕΙ ΛΟΓΩ ΚΑΚΗς ΕΦΟΜΑΛΥΝΣΗς .Στην δικια μας περιπτωση η εικονα εχει μεγαλωσει.
1. Η η ταση ειναι χαμηλη Η ΤΑΣΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΧΑΜΗΛΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ
2.η καποια αντισταση εχει αλλαξει στο βερτηκαλ./πυκνωτες μονο μπορουν να μικρυνουν την εικονα. Η ΜΟΝΗ ΠΙΘΑΝΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ
3.για αυτο λεω το πρωτο που πρεπει να κανουμε να μετρησουμε την ταση στο δευτερευον ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΓΙΑΤΙ Η ΤΑΣΗ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΙΝΕΙ ΜΟΝΟ ΠΕΦΤΕΙ ΑΡΑ ΤΟ ΒΕΡΤΙΚΑΛ ΜΙΚΡΕΝΕΙ
και μετα να σκευτουμε που ειναι το προβλημα βερτηκαλ η τροφοδοτικο.ΟΥΤΕ ΣΤΟ ΒΕΡΤΙΚΑΛ ΟΥΤΕ ΣΤΟ ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ 50 ΦΟΡΕς ΣΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΠΕΙ ΟΤΙ ΟΙ ΤΗΛΕΟΡΑΣΕΙς ΑΥΤΕς ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΙΣΤΟΡΙΑ ΜΕ ΤΟ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ ΤΟΥς
4.να μπουμε στο σερβις ειναι το ποιο ευκολο ομως δεν ειναι το σωστο ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟΤΑΤΟ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙς ΤΙ ΚΑΝΕΙς ΝΑ ΕΧΕΙς ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΜΕΝΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΙΡΑΞΕΙς ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΟΥ
3.η δικη σας γνωμη

Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙς ΤΗΝ ΤΑΣΗ ΝΑ ΕΠΙΒΑΛΕΙς ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ ΕΠΑΝΗΛΗΜΕΝΑ ΧΩΡΙς ΝΑ ΔΕΧΕΣΑΙ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΚΑΠΟΙΟΥ ΑΛΛΟΥ ....

ΕΝΟς ΧΡΟΝΟΥ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΘΑΝΟ ΝΑ ΕΧΕΙ ΦΑΕΙ ΠΥΚΝΩΤΕς ΣΤΟ ΒΕΡΤΙΚΑΛ Η ΤΗΝ ΤΡΟΦΟΔΟΣΙΑ ΑΣΧΕΤΑ ΠΟΣΟ ΦΤΗΝΗ ΕΙΝΑΙ

ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΠΙΟ ΠΙΘΑΝΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΕΛΛΑΤΩΜΑΤΙΚΗ ΚΟΛΛΗΣΗ ΣΤΟΝ ΠΡΟΣΕΣΟΡΑ ( ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΨΥΧΡΗ ) ΠΑΡΑ ΒΕΡΤΙΚΑΛ .....

ΤΕΛΟς ΕΙΧΑ ΔΥΟ ΑΠΟ ΑΥΤΕς ΠΟΥ ΑΠΟ ΒΛΑΚΩΔΕς ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ ΑΛΛΑΖΑΝ ΜΟΝΕς ΤΟΥς ΤΟ ΦΟΡΜΑΤ ΤΟΥ ΗΧΟΥ ΣΤΑ ΚΑΛΑ ΚΑΘΟΥΜΕΝΑ ..... ΑΚΟΜΑ
ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΘΗΚΕΥΕς ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΚΑΝΑΛΙ ....

ΑΛΛΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΣΕ ΤΟΣΑ ΠΟΣΤ ΜΑΛΛΟΝ ΑΔΙΑΦΟΡΑ ΣΕ ΒΡΙΣΚΟΥΝ ....ΠΕς ΜΑς ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΠΟΣΕς ΤΗΛΕΟΡΑΣΕΙΣ ΤΕΟΙΕς ΕΧΕΙς ΛΥΣΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΕΙς .......

east electronics
31-03-09, 10:07
ΑΛΕΞ .... ΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗ ΝΕΑ ΜΑΚΡΗ ΟΠΟΤΕ ΘΕς ΧΤΥΠΑ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΚΑΙ ΦΕΡΤΗΝ ....

ΜΥΣΤΑΚΙ .....ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΦΤΑΝΕ Ο ΒΑΓΓΕΛΗΣ ..... ΤΩΡΑ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΘΕΜΑ ????? ΕΧΟΥΜΕ ΦΑΕΙ 5 ΣΕΛΙΔΕς ΝΑ ΣΟΥ ΕΞΗΓΟΥΜΕ ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ......

Η ΕΠΙΜΟΝΗ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΟΘΑΥΜΑΣΤΗ

mystaki g
31-03-09, 11:42
((Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙς ΤΗΝ ΤΑΣΗ ΝΑ ΕΠΙΒΑΛΕΙς ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ ΕΠΑΝΗΛΗΜΕΝΑ ΧΩΡΙς ΝΑ ΔΕΧΕΣΑΙ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΚΑΠΟΙΟΥ ΑΛΛΟΥ ....))
Σακη εμενα ποιο πολυ με ενδιαφερει οχι η γνωμη μου αλλα εμεις ολοι εδω να δωσουμε ο καθενας τις γνωσεις του στους αλλους.Η καθε τηλεοραση εχει διαφορετικη βλαβη απο την αλλη.Σε ενα μοντελο της σονη βλεπουμε το αδηναμο σημειο να ειναι το βερτηκαλ ,στην αλλη το τροφοδοτικο στην αλλη προενισχυτης υψηλης.
Σακη μου το τροφοδοτικο θα μας ρωτησει πιες τασεις θα εχει στο δευτερυον;η μικρες η μεγαλες.Χθες εδωσα μια τηλεοραση FINLUX 20B59 με το ιδιο προβλημα. Ειχα αλλαξει πυκνωτες στο τροφοδοτικο και εναν στα 160βολτ .ειχε μεγαλωσει λιγο.Θελεις να μου πεις οτι δεν ηταν αλλαγη τασεων στο δευτερευον ;Στην δικια μου περιπτωση πρεπει να μπω στο σερβις και να την μικρινω

east electronics
31-03-09, 15:42
την γνωμη μου και την αληθεια ????? finlux τηλεοραση δεν εχω αγγιξει ποτε στην ζωη μου ......δεν εχω ιδεα ...... crown ομως εχω φτιαξει καμμια 20αρια ....

τιποτα αλλο ????

alexpc32
31-03-09, 20:18
Σάκη δυστυχώς δεν μπορώ να έρθω στο μαγαζί σου. Εγώ μένω Καλλιθέα, εσύ Νέα Μάκρη. Για να έρθεις σπίτι μου να την δεις, να την πάρεις, να την φτιάξεις και να μου την ξαναφέρεις πόσα θες; Είπες ότι δεν παίρνεις τίποτα... άρα για τη μετακίνηση πόσα θες;
Αν θες πες μου με pm (προσωπικό μήνυμα).

mystaki g
31-03-09, 23:56
Εχω μία 14άρα Crown. Την έχω περίπου ένα χρόνο και όταν την αγόρασα όλα ήταν μια χαρά. Σιγά σιγά όμως όσο περνούσε ο καιρός η εικόνα άρχισε να ανοίγει κατακόρυφα και σήμερα έχει ανοίξει τόσο πολύ που το σήμα του κάθε καναλιού είναι κρυμμένο πάνω στην οθόνη και οι υπότιτλοι κάτω φαίνονται μόνο η μία σειρά. Δηλαδή η εικόνα είναι τραβηγμένη από πάνω και από κάτω.
Δεν θέλω να την πετάξω γιατί έχει πολύ καλή εικόνα και ενσωματωμένο dvd το οποίο λειτουργεί τέλεια.
Την άνοιξα αλλά βρήκα μόνο 2 ρυθμιστικά μέσα. Το ένα έλεγε focus και το αλλο δεν θυμάμαι τι έγραφε αλλά όταν το πείραζα άλλαζε η φωτεινότητα της οθόνης από σκοτάδι μέχρι τελείως άσπρη.
Φοβάμαι να την πάω σε τεχνίτη γιατί μπορεί να θέλει μια απλή ρυθμισούλα ή κανένα απλό εξαρτηματάκι και να την πληρώσω σχεδόν για καινούργια.

Για πείτε μου τι να κάνω;
Ρε παιδια εδω ο Αλεξης μας λεει οτι η εικονα εχει ανοιξει τοσο πολυ που δεν φαινετε το σημα το καναλιου.εγω νομιζα για λιγο.Εδω καμια σχεση δεν εχει το τροφοδοτικο.Και στο κατω κατω ανοιξε για λιγο σκεφτομαι γιατι θελει να την επισκευασει;Γιατι δεν μου λετε οτι εχει ανοιξει τοσο πολυ.ΕΔΩ ειναι αλλη περιπτωση και πρωτα στο σερβις

IOANNIS
01-04-09, 00:13
Σάκη δυστυχώς δεν μπορώ να έρθω στο μαγαζί σου. Εγώ μένω Καλλιθέα, εσύ Νέα Μάκρη. Για να έρθεις σπίτι μου να την δεις, να την πάρεις, να την φτιάξεις και να μου την ξαναφέρεις πόσα θες; Είπες ότι δεν παίρνεις τίποτα... άρα για τη μετακίνηση πόσα θες;
Αν θες πες μου με pm (προσωπικό μήνυμα).

σορρυ που επεμβαινω στην συζητηση αλλα......... φιλε αλεξανδρε αυτο που ειπες το σκεφτηκες καθολου?? :lool:

babisko
01-04-09, 07:44
σορρυ που επεμβαινω στην συζητηση αλλα......... φιλε αλεξανδρε αυτο που ειπες το σκεφτηκες καθολου?? :lool:


+1

:lool::lool::lool::lool:

alexpc32
01-04-09, 09:33
σορρυ που επεμβαινω στην συζητηση αλλα......... φιλε αλεξανδρε αυτο που ειπες το σκεφτηκες καθολου?? :lool:
Γιατί; Πού είναι το παράξενο; Αν ο Σάκης θέλει να με βοηθήσει, εσύ τι ζόρι τραβάς;
Εξάλλου στο site της eastelectronics το γράφει ξεκάθαρα: ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΑΤΤΙΚΗ ΧΩΡΙΣ ΧΡΕΩΣΗ

east electronics
01-04-09, 10:25
ρε παιδια .....ημαρτον το εχουμε κανει το ποστ να μην πω τι .....

αλεξ πραγματι κανω παραλαβη και παραδοση σε ολη την αττικη χωρις χρεωση αλλα αυτο αφορα μονο συσκευες ηχου .....ενα αυτοκινητο ειναι στο δρομο ολη μερα και κανει αυτη την δουλεια ....

αλλα !!!! ο μονος λογος που κανω επισκευες στα μελη του φορουμ δωρεαν ειναι για να ερθουν στο μαγαζι να δουν την διαδικασια τον τροπο κλπ κλπ και τουλαχιστον να μαθουν κατι μεσα απο αυτο

ολα τα παιδια που εχουν ερθει μεχρι τωρα εκατσαν μαζι μου 4-5 ωρες "πανω απο το κεφαλι μου" και τουλαχιστον ειδαν πως εγινε η δουλεια ....

επισης εμαι καθετα εναντιος σε ολους οσους μπαινουν στο φορουμ γιατι χαλασε ο ενισχυτης τους και θελουν βηθεια και πληροφοριες και κατα τα αλλα δεν συμμετεχουν πουθενα .....

αν ο σκοπος σου ειναι να μαθεις κατι απο αυτη την επισκευη τοτε πρεπει να την φερεις εδω ....αν ο σκοπος σου ειναι να απλα να την επισκευασεις και δεν εισαι ουτε καν χομπιστας ηλεκτρονικος τοτε κατα την γνωμη μου απλα δεν εχε3ις καμμαι θεση σε αυτο το φορουμ ( μην παρεξηγηθουμε ειναι απλα η γνωμη μου )

του mystaki :::
ειδες βρε γιωργη που σου λεω οτι δεν το "εχεις " το θεμα ???? διαβαζεις μαλλον βιαστικα .....μου αρεσε που εβαλες και απντηση που ηταν για την sharp απο το αγρινιο !!!!! χα χα χα χα χα γελασα με αυτο ωραιο ηταν ....

φιλοι ιωαννης !!! μπαμπη κολλητε !!!! ελπιζω να εισατ ολοι πολυ καλα !!!!

alexpc32
01-04-09, 10:54
Σάκη περίμενα ότι θα ήσουν πιο έξυπνος και θα καταλάβαινες περισσότερα πράγματα από τους άλλους αλλά...

Τέλος πάντων ευχαριστώ όλους γαι την βοήθειά σας και για τις απαντήσεις σας!

Ας κλείσει το ποστ ΕΔΩ.

mystaki g
01-04-09, 10:55
[ο μονος λογος που κανω επισκευες στα μελη του φορουμ δωρεαν ειναι για να ερθουν στο μαγαζι να δουν την διαδικασια τον τροπο κλπ κλπ και τουλαχιστον να μαθουν κατι μεσα απο αυτο

ολα τα παιδια που εχουν ερθει μεχρι τωρα εκατσαν μαζι μου 4-5 ωρες "πανω απο το κεφαλι μου" και τουλαχιστον ειδαν πως εγινε η δουλεια ....]εδω εισαι τι να πω τρομερος εαν σκεφτεσε ετσι το εισαι ωραιος...

georgees
01-04-09, 10:56
βρε τι παθαμε με αυτη την τσουπα!!!ειναι και ανηλικη.!!:001_wub:
και οταν βλεπω κατι μικρες σαν αυτη τις αγαπαω τοσο.!!!
ουτε γκομεναρα να ητανε.!!:wiink:
απο τα καληστια ξεφυγε?:wiink:

east electronics
01-04-09, 11:03
Σάκη περίμενα ότι θα ήσουν πιο έξυπνος και θα καταλάβαινες περισσότερα πράγματα από τους άλλους αλλά...

Τέλος πάντων ευχαριστώ όλους γαι την βοήθειά σας και για τις απαντήσεις σας!

Ας κλείσει το ποστ ΕΔΩ.



?????????????? excuse me ????

georgees
01-04-09, 11:20
βρε τι απαιτησεις εχει ο κοσμος.!!
μηπως θελεις alexpc 32 να ερθω εγω απο αγρινιο να την παρω να στη φτιαξω??:lool:

η να ερθω να την παρω να την παω στο σακι να τη φτιαξει και μετα να στη ξαναφερω???:lool:

ελα πλακα κανω.εχω βαρεθει τα πελατειακα.

alexpc32
01-04-09, 12:02
georgees δεν θέλω να πέσω στο επίπεδό σου! Αν δεν έχεις να πεις κάτι αξιόλογο τότε καλύτερα να μην πεις τίποτα! Αν μπορούσες να καταλάβεις γιατί τα λέω όλα αυτά δεν θα μου έλεγες αυτά τα πράγματα κοροϊδεύοντάς με.

east electronics
01-04-09, 12:18
δεχομαστε και πμ .....αλεξ

καλο θα ηταν να μου κανεις ενα μαιλ

alexpc32
01-04-09, 13:01
καλο θα ηταν να μου κανεις ενα μαιλ Και να σου γράψω τι;

Πέτροs
01-04-09, 15:50
Φαντάζομαι ότι τό avatar τού Αλέξη λέει κάτι, δέν ξέρω άν υπήρχε πρίν ή τώρα προστέθηκε,,, είδατε πώs τήν πατάει κανείs!!!!

georgees
01-04-09, 20:22
ουτε εγω μπορω να καταλαβω γιατι ανακατευομαι σε ξενες φασαριες.
τελος .συνεχισατε.

mystaki g
29-04-09, 12:44
Γιατι μετα δεν μπορουμε αλλαξουμε αυτα που εχουμε γραψει;Η να διαγραψουμε τελειος .Θα ηταν καλυτερα για μας.