PDA

Επιστροφή στο Forum : μια βλαβη για δυνατους λυτες.



georgees
23-03-09, 20:37
εχω μια hitachi.14" σασι cp-375.
δεν φερνει τα 125 βολτ στο συλλεκτη του τρανσιστορ της υψηλης.
o θορυβος λειτουργιας του κυκλωματος ειναι ενα πολυ σιγανο στο αυτι βζικ βζικ πνιγμενο χωρις ενδειξη sty-by.οταν αφηνω το φορτιο της υψηλης στον αερα φερνει τα 125 και καποιες αλλες τασεις .

με φορτιο στην εξοδο του δευτερευοντος του μετασχ.τροφοδοσιας παλι δεν φερνει τροφοδοσια.
αλλαγη str -s5707 και συναφων ηλεκτρολυτικων και παλι δεν εχω
τροφοδοσια.
κατοπιν ελεγχου ηλεκτρολυτικων και διοδιων στο δευτερευον .ολλα καλα.παλι τα ιδια.
αλλαγη ηλεκτρολυτικου τροφοδοσιας γιατι μου εχει τυχη.
τιποτε.αντιστασεις τροφοδοτικου καλες.

τι αλλο να κοιταξω?
μοιαζει σαν να θελει να ανοιξει αλλα βρισκει βραχυκηκλωμα
σαν να ειναι καμμενο το ολοκληρωμενο που εβαλα η σαν μετασχ.τροφοδοσιας.

KOKAR
23-03-09, 20:46
μήπως ο μετασχηματιστής Υ/Τ έχει αποδημήσει σε τόπο χλοερό ?

savnik
23-03-09, 20:49
Αν βάλεις λάμπα στα 125 βολτ στην ανάβει;

georgees
23-03-09, 20:59
παιδια με μετασχηματιστη υψηλης στον αερα και λαμπα φορτιο γινονται ολλα.

δεν υπαρχει περιπτωση να θελει εκινηση απο μετασχηματιστη υψηλης γιατι
το τροφοδοτικο ετσι οπως ειναι φτιαγμενο επρεπε να αναβει λαμπα μονοτου.
μολις εβαλα μετασχηματιστη τροφοδοσιας απο ενα καμενο παλιο καρβουνισμενο σασι ιδιο και μου κανει τα ιδια.εβαλα και ενα καινουργιο ολοκληρομενο str -s5707 για να αποφυγω περιπτωση ελατωματικου απο τη μανατου.με το δικοτου παλαιο κανει τα ιδια.οποτε αποκλειονται τα ολοκληρωμενα.
μια ταση απ το δευτερευον παει vertical amesa. σηκωσα αυτη στον αερα και παλι τα ιδια
πνιγεται στον εαυτοτου.
εχω και το σχεδιο μπροσταμου.
παλι δεν βγαζω ακρη

east electronics
24-03-09, 00:44
σηκωσε τμηματικα ολες τις τροφοδοσιες απο το δυετερυον για να δεις μην σε ριχνει στο συνολο καποια απο αυτες ....

αλλαξε και κανα οπτοκαπλερ μπορει να ειναι και αυτο ....

και τελος αυτο με τον μσ υψηλης δεν το καταλαβαινω ....αν τα 125 βολτ πανε στο μετασχηματιστη που ειναι και το πιο λογικο αν την εχει κλασει ο μετασχηματιστης τροφοδοσια τελος ....

εγω παντως οσα χρονια δουλευω δεν εχω αλλαξει μσ τροφοδοσιας ποτε ....
αυτα ....

georgees
24-03-09, 10:16
σακι τα εκανα ολλα αυτα που λες απο αρχης.
το σασι αυτο δεν εχει οπτοκαπλερ .

εχω σηκωσει μια μια τις τροφοδοσιες απο το δευτερευον του μετασχ τροφοδοσιας.
απο ηχο απο κατακορυφο.με φορτιο σταθερα 25 watt λαμπα.
τιποτα.
τωρα θα κοιταξω να μετρησω το μετασχηματιστη υψηλης μηπως ειναι καμενος.
ισως δεν μπορει να ξεκινησει ουτε με το φορτιο λαμπα που εχω βαλει.

ΝΙΚΟΣΛΑΡΙΣΑ
24-03-09, 10:28
καλημερα κανε εναν ελενχο στον πυκνωτη που ερχεται απο τα πηνια οριζοντιου και πες πιο σασι ειναι

kostas_a22
24-03-09, 11:33
Καλημέρα.
Αυτό είναι σασί της DAEWOO CP375.
Απ΄ ότι είδα κάποια εξαρτήματα τα έχεις δει, έλεγξε C806(470PF2KV)+R704(0R56)+R806(100R)+R807(2K7/2K4 14")+R804(0R56 2W).
Και το τρανζίστορ της υψηλής !!
Αν αυτά είναι ΟΚ τότε θέλεις Μ/Σ υψηλής!!

mystaki g
25-03-09, 00:19
georgees (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=36132) Τι σχεση εχει το τροφοδοτικο αφου δινει 125 βολτ με φορτιο την λαμπα.
Το προβλημα ειναι στο κυκλωμα του τρανζιστορ της υψηλης η ο μετασχ. υψηλης.Χωρις το τρανζιστορ αναβει η λαμπα ?

georgees
26-03-09, 09:41
χθες το μεσημερι εκανα ολλα τα βηματα απο την αρχη για να αποκλεισω λαθος.
ολλα στο πρωτευον ειναι ενταξει.ειδικα απο αυτα που προτεινε ο κοστας 22 .αν και τα ειχα ελενξει τα ειδα παλι απο αρχη.
ολλα ειναι ενταξει.ετος απο τον c 806 που εχει χασει καμια 40-αρια πικο.
αλλαξα και τα διοδια ετσι απο περιεργεια.

σημερα θα φορεσω και ενα καινουργιο μετ/η υψηλης εαν βρω εδω στην αγοραμου.
παλι τα ιδια .στον αερα σηκωμενα 125 βολτ χωρις φορτιο κανονικα και με τις δευτερευουσες τασεις.
μολις βαζω λαμπα πεθαινει .το ιδιο και οταν φοραω τον υψηλης.

mystaki g
26-03-09, 16:19
Tο C-823 ειναι καλο ?αν οχι μαζι με τον μετασχ.Η βλαβη σου ειναι καθαρα μετασχ.

gdimis
27-03-09, 16:35
λοιπον επειδη μου εχει τυχει ιδια βλαβη σε αλλο ομως σασσι..
με καποιο τροπο κανει ανατροφοδοτηση στο τροφοδοτικο(ειτε οπτο..ειτε πηνιο).το προβλημα σου νομιζω οτι ειναικαπου εκει......
για να ανεβασει την υσχη το τροφοδοτικο,πρεπει να αυξηθει η συχνοτητα ταλανντωσης στο προτευων.συνηθως ειναι 3-6 kHz σε standby και η συχνοτητα της οριζοντιας(15kHz)οταν ειναι on...ισως να φταιει το ολοκληρομενο-ταλαντωτης της οριζοντιας....
....αυτα...

mystaki g
27-03-09, 18:00
Δεν νωμιζω.Αν μετρησει με το πολυμετρο θα του δειξει βραχυκυκλωμα

georgees
28-03-09, 10:07
δεν εχει οτοκαπλερ.!!αυτο με την ταλαντωση δεν το σκεφτηκα .
ισως να χρειαζεται μια πρωτη εκινηση της υψηλης ,για να συντηρηθει ο κυκλος εργασιας.
κατι σαν εναυσμα .

σημερα την επιστρεφω ανεπισκευαστη.
εαν τη αφησουν εδω θα την ξαναπαλεψω ετσι για το γαμωτο.για να εχουμε να λεμε .
εβαλα και μετασχ υψηλης και παλι τιποτε.
ειδομεν.
ευχαριστω για τις προσπαθειες.

east electronics
28-03-09, 10:14
πρακτορειο και εφυγε για κατω ....

georgees
28-03-09, 11:37
ευχαριστω saki.
θα το δουμε.:001_rolleyes:

mystaki g
28-03-09, 12:30
Τωρα βρηκα το σχεδιο σου.Χωρις το C412 και C411 ξεκιναει?Νομιζα οτι εχεις DAEWOO.Το δικο σου ειναι διαφορετικο.
Και δεν λες τιποτα για τον πυκνωτη στα 160 βολτ C818

mystaki g
29-03-09, 00:46
λοιπον επειδη μου εχει τυχει ιδια βλαβη σε αλλο ομως σασσι..
με καποιο τροπο κανει ανατροφοδοτηση στο τροφοδοτικο(ειτε οπτο..ειτε πηνιο).το προβλημα σου νομιζω οτι ειναικαπου εκει......
για να ανεβασει την υσχη το τροφοδοτικο,πρεπει να αυξηθει η συχνοτητα ταλανντωσης στο προτευων.συνηθως ειναι 3-6 kHz σε standby και η συχνοτητα της οριζοντιας(15kHz)οταν ειναι on...ισως να φταιει το ολοκληρομενο-ταλαντωτης της οριζοντιας....
....αυτα...και τι σχεση εχει το προτευων του τροφοδοτικου με τον ταλαντωτη οριζοντιου οταν σε αυτη την τηλεοραση δουλευουν ξεχωριτα


((λοιπον επειδη μου εχει τυχει ιδια βλαβη σε αλλο ομως σασσι..)) ηταν αλλο σασσι

ΝΙΚΟΣΛΑΡΙΣΑ
29-03-09, 01:27
αγαπητε φιλε georgee λυπαμε που δεν μπορεσαμε να σε βοηθησουμε στην επισκευη. παρακατω θα σου γραψω τις περιπτωσεις που οφειλονται στη διακοπη τις υψηλης τασης
1) καμενος μ/τ υψηλης. ελενχος αν ξεκολησουμε το ποδι του β+ του μ/τ υψηλης επανερχεται η ταση +130ν στο τροφοδοτικο ?
2)καμενο τρανζιστορ υψηλης. ελενχος τρανζιστορ, πυκνωτη συγκρατησης και διοδου αποσβεσης.
3)διοδοι τασεων μ/τ υψηλης ελενχο για καψιμο η διαρροη.
4)πηνια οριζοντιου ελενχος κοβουμε τα πηνια οριζοντιου απο το κυκλωμα και βλεπουμε εαν επανερχεται η υψηλη ταση.
η λαμπα που εβαζες σε τι ειναι χρησιμη?
:head:

east electronics
29-03-09, 12:42
αγαπητε φιλε georgee λυπαμε που δεν μπορεσαμε να σε βοηθησουμε στην επισκευη. παρακατω θα σου γραψω τις περιπτωσεις που οφειλονται στη διακοπη τις υψηλης τασης
1) καμενος μ/τ υψηλης. ελενχος αν ξεκολησουμε το ποδι του β+ του μ/τ υψηλης επανερχεται η ταση +130ν στο τροφοδοτικο ?
2)καμενο τρανζιστορ υψηλης. ελενχος τρανζιστορ, πυκνωτη συγκρατησης και διοδου αποσβεσης.
3)διοδοι τασεων μ/τ υψηλης ελενχο για καψιμο η διαρροη.
4)πηνια οριζοντιου ελενχος κοβουμε τα πηνια οριζοντιου απο το κυκλωμα και βλεπουμε εαν επανερχεται η υψηλη ταση.
η λαμπα που εβαζες σε τι ειναι χρησιμη?
:head:


η λαμπα ειναι παρα πολυ χρησιμη αρκει να την τοποθετεις σωστα ..... δλδ πρεπει να μπει σε σειρα απο την εξοδο του τρανσιτορ προς το μετασχηματιστη αρχικα αλλα και προς την τροφοδοσια ( χωρις το μετασχηματιστη επανω )

η λαμπα αποτελει ενα ηπιο φορτιο οποτε αν το πρωτευον τροφοδοτικο λειτουργει η λαμπα απλα θα αναψει στην θεση τπυ μετασχηματιστη και ετσι θα ξερεις οτι το κυκλωμα λειτουργει ακομα και χωρις μετασχηματιστη επανω ....

η πρακτικη αυτη ειναι παρα πολυ συνηθισμενη μεταξυ των ανθρωπων του χωρου

electron
29-03-09, 13:15
Θα ήταν χρήσιμο ένα πρόχειρο διάγραμμα του τρόπου σύνδεσης της λάμπας προς αποφυγή παρανοήσεων.

mystaki g
29-03-09, 17:00
((Η πρακτικη αυτη ειναι παρα πολυ συνηθισμενη μεταξυ των ανθρωπων του χωρου)) συμφωνω στο δευτερευον πανω στο πυκνωτη των 160 βολτ κολλαμε το ενα καλωδιο της λαμπας στο συν του πυκνωτη και το αλλο καλωδιο στο πλην και απομονονουμε την γραμμη που δινει στο συλλεκτη του τρανζιστορ της υψηλης. Δεν νομιζω να χρειαζεται κανενα διαγραμμα αφου και ετσι ειναι ευκολο να καταλαβεις. Εγω βαζω 40-60 βατ.

ΝΙΚΟΣΛΑΡΙΣΑ
29-03-09, 22:59
παιδια το κολπο με τη λαμπα στην υψηλη και στο τροφοδοτικο τη γνωριζω. ειχε την ταση β+ και τον βαζαμε να ψαχνει στο παλμοτροφοδοτικο ενω η διακοπη φωναζε οτι ηταν αλλου.
χαθηκε χρονος και χρημα ασκοπα χωρις να επισκευαστει η τν

solarcon
30-03-09, 00:06
Φίλε μου, εάν δεν ρίξεις σχήμα δεν γίνεται τίποτα…

KOKAR
30-03-09, 00:58
βάζω την λάμπα.....
βάλτε την καλωδίωση !!!

http://www.autogo.gr/images/700300159_60.jpg
:lool:

east electronics
30-03-09, 11:35
πολλες φορες οιλοι μας την εχουμε φαει σε καποια φαση γιατι καποια βλαβη εχει κατι κουφο μεσα .... δεν ειναι κακο αυτο .... απλα η λαμπα κλπ ειναι μια πρακτικη εφαρμοσμενη αλλα δεν προκειτε ποτε την ωρα που θα αναψει να σου πει ΕΛΑ ΡΕ ΓΙΩΡΓΑΡΑ !!!! ΤΙ ΦΙΑΝΣ???? Η ΒΛΑΒΗ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΟΠΤΟΚΑΠΛΕΡ !!!!

αυτα ....δεν υπαρχουν ...η λαμπα ειναι απλα μια ενδειξη τα υπολοιπα πρπει να τα δεις μονος ...και ολοι ξερουμε οτι μπορει απλα να ειναι οτιδηποτε ....

to solarcon :

τι να το κανεις το σχηματικο ρε μπαρε ...???? 50 φορες το εξηγησαν και εγω και τ παιδια πιο πανω ......

gdimis
30-03-09, 11:44
αν στη βαση του τρανζιστορ υψηλης δε εχεις παλμο αλλα συνεχη ταση εχεις βραχυκυκλωμα εν λειτουργια.........αυτη τη σχεση εχει..

gdimis
30-03-09, 11:47
και τι σχεση εχει το προτευων του τροφοδοτικου με τον ταλαντωτη οριζοντιου οταν σε αυτη την τηλεοραση δουλευουν ξεχωριτα


((λοιπον επειδη μου εχει τυχει ιδια βλαβη σε αλλο ομως σασσι..)) ηταν αλλο σασσι

αν στη βαση του τρανζιστορ υψηλης δε εχεις παλμο αλλα συνεχη ταση εχεις βραχυκυκλωμα εν λειτουργια.........αυτη τη σχεση εχει..

mystaki g
30-03-09, 12:03
{αν στη βαση του τρανζιστορ υψηλης δε εχεις παλμο αλλα συνεχη ταση εχεις βραχυκυκλωμα εν λειτουργια.........αυτη τη σχεση εχει..} τοτε δεν θα μας καψει το τρανζιστορ υψηλης;και αυτο που λες θα γινει στις 1000 η 1

gdimis
30-03-09, 14:06
{αν στη βαση του τρανζιστορ υψηλης δε εχεις παλμο αλλα συνεχη ταση εχεις βραχυκυκλωμα εν λειτουργια.........αυτη τη σχεση εχει..} τοτε δεν θα μας καψει το τρανζιστορ υψηλης;και αυτο που λες θα γινει στις 1000 η 1
το τρανζιστορ μπορει να μη προλαβαινει να καει(ενεργοποιηται η προστασια και κοβει πριν προλαβει να καει)..αλλωστε αυτο που λεω μπορει να το δει με ενα απλο συχνομετρο,μετρωντας τη συχνοτητα στη βαση ,χωρις το τρανζιστορ πανω

mystaki g
30-03-09, 14:19
το τρανζιστορ μπορει να μη προλαβαινει να καει(ενεργοποιηται η προστασια και κοβει πριν προλαβει να καει)..αλλωστε αυτο που λεω μπορει να το δει με ενα απλο συχνομετρο,μετρωντας τη συχνοτητα στη βαση ,χωρις το τρανζιστορ πανωναι σιγα που θα μας ρωτισει αν δεν θα το καψει.Στο δευτερο συμφωνω

east electronics
30-03-09, 14:20
ετοιμοπολεμος ο γιωργος .....ανετος ......

mystaki g
30-03-09, 14:27
ετοιμοπολεμος ο γιωργος .....ανετος ......
Σακη το καλο ειναι οτι ο Δημητρης σκεπτετε λογικα

gdimis
30-03-09, 15:41
Σακη το καλο ειναι οτι ο Δημητρης σκεπτετε λογικα
bardon;;;;;;;;;;;;

georgees
30-03-09, 17:05
βρε παιδια ΜΗ ΚΑΝΕΤΕ ΕΤΣΙ.!!

αμα ηξερα οτι μια κ.......τηλορ. θα δημιουργουσε τετοιο χαμο δεν θα εβαζα θεμα καθολου,.

τα πραματα ειναι απλα.το τροφοδοτικο δεν εχει οτοκαπλερ που σημαινει οτι δεν περιμενει καποια εναυση απο αλλου για να συνεχισει ουτε για εκινηση.
μιλαμε για ενα απλο τροφοδοτικο .κλειστο στον εαυτοτου.
το οποιο δεν ειχε δυναμη να σηκωσει μια λαμπιτσα 25 watt .και επρεπε να τη σηκωσει.!!
εμ το αλλο??.οταν εβγαζα το φορτιο στον αερα τα ειχε τα βολτ.και οχι μονο 125 αλλα και τα 15 και τα αλλα του κατακορυφου.
ξανατονιζω .οχι μονο το τρανσιστορ αλλα και ο μετασχ.υψηλης στον αερα .και οτι υπηρχε σε πυκνωτη ηλεκρολυτικο καινουργιο επανω.

ας το αφησουμε ομως το θεμα.
εγω το σχεδιο το εχω αλλα δεν μπορεσα να το περασω εδω να σας προβληματισω.

φευγω τωρα να φτιαξω μια κεραιουλα και τα ματαλεμε .