PDA

Επιστροφή στο Forum : ψυγείο intesit 13 nf πρόβλημα απόψυξης



Antonis12
18-03-09, 13:01
Καλημέρα.Τήν βοηθειά σας παρακαλώ.Έχω αγοράσει εδώ καί 2 χρόνια ένα ψυγείο intesit type tan 13nf.Σέ κάποιους μήνες άρχισαν νά τρέχουν νερά από τού αεραγωγούς.Τό ψυγείο είχε 2 χρόνια εγγύηση.Μετά από 4 επισκέψεις από τό "SERVICE" τό πρόβλημα εξακολουθεί νά υπάρχει.Γεμίζει όλο πάγο καί διώχνει τά νερά μπροστά.Η αντίσταση δουλεύει αλλά πιστεύω ότι φταίει η πλακέτα ή ο αισθητήρας θερμοκρασίας.Θά ήθελα τήν γνώμη κάποιου πού ασχολείται μέ επισκευές γιά τό τί μπορεί νά φταίει.Καί δεύτερον μιάς καί έχει περάσει η εγγύηση ,άν γνωρίζει κάποιος πού μπορώ νά διαμαρτυρηθώ,γιά την ταλαιπωρία μου μιάς καί ο τύπος πού έχει τό εξουσιοδοτημένο "service" δέν ξέρει νά βγάλει τά μάτια του καί μού λέει απίστευτες μ@Λ@Κ.

GR_KYROS
18-03-09, 13:50
Θα πρέπει να παρατήρησης το θερμόμετρο σε σχέση με τον θερμοστάτη.
Έτσι θα βγάλουμε κάποιο συμπέρασμα.
Όσο για το τυπικό του θέματος μια καταγγελία στην ένωση καταναλωτών ίσος βοηθήσει.

Nemmesis
18-03-09, 18:57
λοιπον κατα 90% ειναι να εχει βουλωσει το σωληνακι που στερχει τα νερα σε ενα πλαστικο δοχειο που ειναι πανο στο μοτερ για να τα εξατμιζει και να μην χρειαζετε να αδιαζεις νερα εσυ... αν πιανουν τα χερια σου 4-5 βιδες ειναι να βγαλεις για να φτασεις σε αυτο το σωληνακι και θα δεις οτι εχει κατι σαν γλιτσα το καθαριζεις με κανα καλαμακι και εισαι οκ... λιγο προσεκτικα οταν βγαζεις τα καπακια γιατι μπορει να εχει τπτ φελιζολ και μπορει να σπασουν... για ασθητιριο μην το σχεφτεσαι

Tolis-Sx
18-03-09, 19:30
δεν κανω επισκευες ..αλλα οτιδηποτε χαλαει στο σπιτι το φτιαχνω εγω.....εμπειρικα ...δες αν ειναι οκ ο αγωγος των νερων της αποπαγωσης....ολο και καποια γλυτσα θα εχει μεσα.....δες αν εχει σωστο κατσιμο....(μηπως γερνει μπροστα)...υποψιαζομαι οτι ειναι νο φροστ?παγο γεμιζει γιατι ζοριζεται.....αν δεν κλεινει καλα η πορτα......η αν δεν αεριζεται ικανοποιητικα ο μηχανισμος...επομενο ειναι...αν ειναι εντοιχοιζομενο....δωσε του αερα για να αεριζεται ο μηχανισμος....αυτα ...καλη τυχη....εκτος αν λειτουργει σαν τα κελβινειτορ...απο την καταψυξη κρυος αερας στον κατω χωρο συντηρησης...οποτε μαλλον ..ειναι πιο μπερδεμενο

east electronics
18-03-09, 20:36
τα συγκεκριμενα ψυγεια εχουν ενα θερμοστατη ο οποιος ειναι ποντισμενος μεσα στην πολυουρεθανη στο σωμα το ψυγειου .Συνηθως η ιντεσιτ δεν το υποστιριζει το συγκεκριμενο προβλημα μια και για να αλλαχτει ο θερμοστατης πρεπει να διαλυσεις το ψυγειο

Antonis12
18-03-09, 20:38
Ευχαριστώ όλους παιδιά γιά τίς γνώμες σας, καί τό ενδιαφέρον.Τήν πρώτη φορά είπε ότι ήταν η κλίση.Τίς άλλες ότι ίσως είχε φράξει τό σωληνάκι καί τήν τελευταία έβαλε ένα σύρμα στήν αντίσταση γιά νά ζεσταίνει πιό κάτω στόν αεραγωγό.Σήμερα αφού ξανάρθε συμφώνησε σέ λίγες μέρες νά αλλάξει τήν πλακέτα χωρίς επιβάρυνση.Ρίξαμε νερό από πάνω καί τό βγάζει κανονικά,δέν φαίνεται κάτι βουλωμένο.Αν δέν δουλέψει καί μετά θά τό φτιάξω εγώ μέ τήν βαριοπούλα έξω από τό μαγαζί πού τό πήρα.