PDA

Επιστροφή στο Forum : βλαβη σε tv nordmende



gdimis
16-02-09, 12:52
γεια χαρα σε ολους
ειμαι ηλεκτρονικος και ασχολουμαι περιστασιακα με βλαβες
προσφατα εχω μπλεξει σε μια περιεργη βλαβη και χρειαζομαι τη βοηθεια σας.προκειτε για tv nordmende galaxy 55(21΄΄),η οποια εχει χαμηλες τασεις στην εξοδο του τροφοδοτικου.μετραω 67V στο συλλεκτη του BU,εχω υψηλη αλλα δε βλεπω τιποτα..εχω ελλεξει πυκνωτες και αντιστασεις..επισης το κυκλωμα ανατροφοδοτησης δε φενεται να λειτουργει(εβγαλα εκτος το πηνιο ζευξης αλλα κανει ακριβως το ιδιο)..εχει κανεις αναλογη εμπειρια η καποιο σχεδιο;
ευχαριστω προκαταβολικα..

east electronics
16-02-09, 16:12
σηκωνεις το μετασχηματιστη στον αερα αν οπι τασεις ανεβουν φταιει ο μετασχηματιστης ...το οτι εχει υψηλη δεν σημαινει οτι ο υπολποιπος μετασχηματιστης δουλευει σωστα

επισης ηλεκτρολυτικοι στο τροφοδοτικο ειναι απαραιτητοι να αλλαχτουν στο πρωτευον κυκλωμα

gdimis
17-02-09, 12:09
καταρχην να ζητησω συγνωμη που δε χεραιτησα τη παρεα σας.ανακαλυψα το site πριν λιγες μερες και ομολογω οτι εχετε κανει καλη δουλεια..αποφασισα λοιπον να γινω και εγω μελος....

φιλε saki σευχαριστω για την απαντηση.αυτο που λες το εχω κανει.οι τασεις πραγματι ανεβαινουν ,θεωρω ομως οτι αυτο γινεται γιατι δεν υπαρχει φορτιο δηλαδη νομιζω οτι το τροφοδοτικο ειναι αδυνατο, και οχι οτι βραχυκυκλωνει ο μετστης.ο καμενος μετ\στης συνηθως συνοδευεται απο βουισμα....αλλωστε οσες φορες εχω αλλαξει μετ\στη δεν εφτεγε ποτε αυτος ..πυκνωτες στο πρωτευων αλλαγη ακομα και αν ειναι τσεκαρισμενοι με καπασιτομετρο;;;

east electronics
17-02-09, 17:14
τα τροφοδοτικα στις τηλεορασεις ειναι σταθεροποιημενα με διαφορους τροπους δλδ δεν παιζει αυτο που λες για πεσμενοη αδυνατο τροφοδοτικο ..... για παραδειγμα υπαρχει το γνωστο κολπο με την λαμπα δηλαδη συνδεουμε μια λαμπα 220 βολτ 50 βατ απο την εξοδο του τρανσιστορ υψηλης προς τον μετασχηματιστη οποτε αν δουλευουν ολα τοτε αντι να "παρει" το φορτιο ο καμμενος μετασχηματιστης θα το παρει η λαμπα και θα αναψει κανονικα

αυτο σημαινει οτι εχεις καμμενο μετασυρματιστη ..... σε αλλη περιπτωση μπορεις να ερθεις απο το μαγαζι μου να σου δωσω ενα μετασχηματιστη να δοκιμασεις πρπει να εχω αρκετους απο αυτους ....


αυτααααααααααα

gdimis
19-02-09, 09:23
αγαπητε sakis
εξυπνο αυτο το κολπο με τη λαμπα.....δε το ηξερα...
το εκανα λοιπον αλλα εγινε αυτο που φανταζομουν..η λαμπα ισα που αναβει και η ταση ειναι 67v..φανταζομαι οτι κατι γινεται με την ανατροφοδοτηση ,ενα σχεδιο ισως να βοηθουσε..anyway ευχαριστω παντως........

east electronics
19-02-09, 10:50
κοιτα φιλε μου .... το β+ της εξοδου του τροφοδοτικου πηγαινει κατευθειαν στο μετασχηματιστη και μετα απο την εξοδο του μετασχηματιστη παμε προς το τρανσιστορ ...... οποτε αν ο μετασυρματιστης την εχει κλασει και ειδικοτερα εχει διαρροη ως προς γη τοτε φυσικα και σου την κανει το τροφοδοτικο ....

μπορεις να κανεις ακριβως το ιδιο τεστ και χωρις το μετασχηματιστη επανω ...... δλδ το ενα ακρο της λαμπας παει στο β+ και το αλλο στην εξοδο του τρανσιστορ δλδ αντικαθιστας το φορτιο αντι να ειναι ο μετασχηματιστης να ειναι η λαμπα ....ετσι θα σιγουρευτεις....

και στην τελικη ελα απο το μαγαζι μου να σου δωσω ενα μετασχηματιστη να δοκιμασεις .....δωρεαν φυσικα

gdimis
19-02-09, 11:52
sakis
το τεστ το εκανα χωρις το μετστη πανω..γί'αυτο σου λεω οτι δεν φταιει ο ΜΣ ..αλλωστε μου πεφτει λιγο μακρυα το μαγαζι σου(ΠΑΤΡΑ)
Tthanksssssssssssssssssss

east electronics
19-02-09, 12:43
xmmmm τοτε θα ριξω μια ματια στο σασσι και θα σου ξαναγραψω ..... ελα καυμενε πως κανεις ετσι ....ουτε 6 ωρες πηγαινε ελα δεν ειναι χα χα χα χα χα

gdimis
19-02-09, 13:29
ψαχνοντας-ψαχνοντας βρηκα και καποια σχεδια
θα το κοιταξω και εγω και θα σου πω..
φχαριστιομαστεεεεεεεεεεεεεεεεε.................... ...........

georgees
19-02-09, 15:27
<<<<<<<<<<<<<ελα καυμενε πως κανεις ετσι ....ουτε 6 ωρες πηγαινε ελα δεν ειναι χα χα χα χα χα >>>>>>>>>>>ειπε ο σακις.

αμα ειναι ετσι σακια.να φορτοσω καμια δεκαρια κοματια που εχω στην αποθηκη με βλαβες καρκινο να σου τιςφερω να το παλεψουμε .:biggrin::blink::lool::cursing::001_wub::laugh:

χαχαα.παει ο σακιας.

gdimis
23-02-09, 12:42
καλημερα
τελικα το γλυτωσα το 6ωρο πηγαινελα.........
το προβλημα ηταν στο cp57 (10n πυκνωτης),ο οποιος φερνει τον παλμο της οριζοντιας στο τροφοδοτικο-ανατροφοδοτηση....
σκετος καρκινος....
ευχαριστω για τις συμβουλες σου sakis

georgees
24-02-09, 16:13
σακια??????:w00t:

spectrum1982gr
15-11-11, 00:02
αυτη η καταραμενη normende galaxy 55 εχει και αλλα διαφορα κοιτα για εναν πυκνωτη με διαροοη στο τροφοδοτικο 2n2 600v και εναν 8.2nf 1600v διπλα στο οριζοντιο και πιστευω θα εισε οκ
δεν φταιει ο Μ/σ
εγω εχω αλλα προβλημα μου καιει την ασφαλεια και το S2000 στο τροφοδοτικο υπαρχει repair kit για το icc8/9 σασσι αλλα με την normende gaxaxy τα πραγματα ειναι λιγο διαφορετικα ξερει κανεις τιποτα για αυτη την βλαβη ευχαριστω