PDA

Επιστροφή στο Forum : tv οπισθιας προβολης



geoper2
14-02-09, 22:39
μου εδωσαν μια τηλεοραση sony 41" οπισθιας προβολης και αφου την μεταφεραμε την ανοιξα επαιζε κανονικα μετα απο κανενα 15λεπτο αρχισε να χαλαει η εικονα , και τωρα δειχνει ξεχωριστα τα τρια χρωματα RGB , δηλαδη τρεις διαφορετικες εικονες την μια λιγο πιο πανω απο την αλλη ... τι μπορει να φταει ?? μηπως ειναι λογω της μεταφορας? ειναι projection tv και εχει μεσα τους 3 προβολεις ακριβειας και εναν καθρεφτη για να τα βγαζει στην οθονη εχετε κατι υπ'οψη σας επειδη θα παει στην ανακυκλωση ;)
ευχαριστω

geoper2
15-02-09, 06:23
βρηκα το manual και προσπαθησα να κανω συγκληση στα τρια διαφορετικα χρωματα αλλα δεν γινετε εξακολουθει να ειναι σε διαφορετικα σημεια ...
μηπως εχει κουνηθει ο καθρεφτης που ειναι μεσα? απο την μετακινηση

jim philips
16-02-09, 16:51
Kαλησπερα,αφου δουλεψε ξια λιγο, το ποιο πιθανο ειναι να εχεις καποια ψυχρη,η tv αυτη αν την ανοιξεις θα δεις στην πλακετα που ειναι στη μεση,(εχει και τον μ/τ/ς Υ/Τ εκει),υπαρχουν 2 .Ι.C"s STK σε 2 μεγαλες ψυκτρες,αυτα διορθονουν το EAST-WEST αρα κατα συνεπεια και τις συγλισεις κολλησετα καλου κακου,και τα ξαναλεμε.

xifis
16-02-09, 17:11
εν τω μεταξυ μια φορα που ειχα δει μια τετοια ανοιχτη,πραγματικα απορησα.ο καθρεφτης ηταν ενα ναυλον τεντωμενο πανω σε ενα τελαρο κ πιασμενο με καρφακια συραπτικου.πολυ προχειροτητα ρε παιδι μου...απορεις μετα που "ξεχωριστηκε" η εικονα?

geoper2
16-02-09, 18:36
χμμ θα δω αν υπαρχει προβλημα εκει αν και δεν εχει πειραχθει η τηλεοραση στις κολλησεις μονο μια πλακετα που ειναι για τα κουμπια μπροστα , θα το κοιταξω και θα σας πω απλα εχει περασει απο αρκετες μετακομισεις , xifis απ'οτι ειδα αυτη δεν ειναι ετσι ο καθρεφτης ειναι κανονικος οχι ναυλον και κρατιεται με πλαστικα κομματια πανω στο πλαισιο :biggrin: ευχαριστω για την απαντηση !!

geoper2
16-02-09, 21:26
οκ jim την ανοιξα ξανακολλησα τα STK αν και δεν φαινοταν καποια ψυχρη κολληση , αλλα για να ειμαι σιγουρος αλλα εξακολουθει να υπαρχει το προβλημα :glare: η εικονα εχει μια κυρτωση εκτος απο το οτι τα χρωματα βρισκονται σε διαφορετικες θεσεις ( δεν εγινε μετα την κολληση ετσι ηταν )

georgees
16-02-09, 22:49
για στακα βρε φιλε.ειναι αυτη που εχει υγρα μεσα στους προβολεις??

jakektm
16-02-09, 23:04
Kαλησπερα,αφου δουλεψε ξια λιγο, το ποιο πιθανο ειναι να εχεις καποια ψυχρη,η tv αυτη αν την ανοιξεις θα δεις στην πλακετα που ειναι στη μεση,(εχει και τον μ/τ/ς Υ/Τ εκει),υπαρχουν 2 .Ι.C"s STK σε 2 μεγαλες ψυκτρες,αυτα διορθονουν το EAST-WEST αρα κατα συνεπεια και τις συγλισεις κολλησετα καλου κακου,και τα ξαναλεμε.

+1 και εγω αυτο πιστευω, αλλαγη θελουν

jim philips
17-02-09, 00:17
Καλησπερα και παλι,μπορεις να μου πεις το μοντελο ακριβως?Προσπαθησες να ρυθμισεις τις συγλισεις μεσα απο το service menu?μου εχει τυχει να χασει τα data μεσα απο το menu,σε αυτην την περιπτωση θα πρεπει να ρυθμιζουν οι συγλισεις και θελει αλλαγη ενα i.c CXA στην ψηφιακη πλακετα και μετα θελουν ρυθμισμα ολες οι ρυθμισεις τησ γεωμετριας.

geoper2
17-02-09, 03:25
Καλημερα το μοντελο ειναι KP-41S5G , ρυθμισα τις συγκλισεις μεσω του μενου manually αλλα παρολο που μπορω να συγκλινω το μπλε και το κοκκινο μεσω του μενου συγκλινει μονο το κοκκινο (το μπλε δεν κινειται καθολου) , και εξακολουθει να εχει προβλημα σημερα που την ανοιξα ομως παρατηρησα καποια υγρα πανω στα πλαστικα τα οποια βλεπω οτι ετρεξαν απο εναν απο τους προβολεις οπως ειπε ο georgees βλεπω οτι οι αλλοι δυο εχουν την φουσκα με το υγρο ενω ο ενας δεν εχει (οι προβολεις ειναι αυτοι :http://www.goldmine-elec-products.com/prodinfo.asp?number=G16170)
επομενως ειναι ο προβολεας που εχει προβλημα η ειναι και τα STK που ρυθμιζουν την συγκλιση? αλλα πως εξηγειται η κυρτωση στην γενικη εικονα ?
Σας ευχαριστω και παλι για την μεγαλη βοηθεια σας !!! περιμενω τις απαντησεις σας

Notios38
18-02-09, 19:03
Μια ερωτηση για τον Jim.μου εχουν παρατησει μια sansung 42" με καμενο τον κατακορυφο...αλλαξα το τσιπακι μα απο συναδελφους που ρωτησα αυτη καει και τα STK ...δεν τα βρισκω φυσικα...και παραγγελια ακριβουτσικα..δεν μου φαινονται ομως καμενα...την εμπειρια σας ...μια και βλεπω δυναμη εδω μεσα...να ειστε καλα

geoper2
18-02-09, 20:49
το λινκ που εδωσα δειχνει τους φακους απο τους προβολεις (#10)

jim philips
18-02-09, 20:50
Καλησπερα φιλε ,αυτη η tv μηπως εχει τα δυο stk πανω σε ενα πλακετακι ξεχωριστο βιδωμενο πανω δεξια ,αν ειναι αυτη δες αν εχει καμμενες 2 πρασινες ασφαλειες (σαν αντιστασεις) στο πλακετακι αν ναι ,τοτε τα stk θελουν αλλαγη,ως συνηθως χαλαει το ενα απο τα δυο,μπορω να σου στηλω με π.μ το τηλ. απο ενα μαγαζι στην Αθηνα που τα εχει φτηνα να τα παραγγηλεις αν θες.

Notios38
18-02-09, 21:37
ευχαριστω για την απαντηση...κατ αρχην..ναι αυτη ειναι οπως ακριβως την περιεγραψες με την πλακετα στο πλαι ...το τσιπακι κατακορυφου ηταν < τρυπημενο> και ειχαν σηκωσει πανω στη πλακετα που αναφερες τις δυο ασφαλειοαντιστασεις...την ειχαν για επισκευη μα δεν συμφερε μαλλον η επισκευη...και φυσικα δεν την εφτιαξε...και μου την εφεραν και αν αξιζε να την εκανα μια και μου εμεινε...εψαχνα για σχεδιο μα τιποτα,,εκτος απο τα datasheet των stk-393-40 αν δεν κανω λαθος,,,τα βρηκα σε -100 αλλα οντως ακριβα ..πανω απο 120 ε γιαυτο ισως δεν την εκαναν..να ειστε καλα

KOKAR
18-02-09, 22:01
για δες εδώ το stk-393......17$ και κάτι ψηλά...
http://www.ciconelectronics.com/stk393-110.html

KOKAR
18-02-09, 22:02
και εδώ 12$ περίπου....
http://www.bluestar-online.com/STK393_110_p/stk393-110.htm

geoper2
18-02-09, 23:33
παιδια εγω με τον προβολεα με το υγρο τι να κανω για την projection tv ? :001_smile:περιμενω τις απαντησεις σας για να μπορεσω να προχωρησω , ευχαριστω

Notios38
19-02-09, 19:52
ευχαριστω την παρεα..εδω μεσα...οντως υπαρχουν και φθηνα,απο το καταστημα που μου εδωσε ο jιm...να ειστε καλα

georgees
19-02-09, 21:55
:glare::crying::saad::confused1:χωρις να πολυξερω υπαρχει πιθανοτητα να χυθηκανε τα υγρα κατα την μεταφορα και γιαυτο δεν κανει συγκλιση..ειδες τιποτε υγρα χυμενα μεσα στην τηλεοραση??
Αν εγινε αυτο πρεπει να ανοιξεις φακους και να συμπληρωσεις.δεν θυμαμαι ομως τιποτε να σου πω απο τιμες υγρων.πρεπει να κοιταξεις στην αγορα ποιος μπορει να σου δωσει.και για να βαλεις τα υγρα ειναι πακετο γιατι απο τη θερμοκρασια που αναπτησεται και απο το χρονο οι ταπες απο καουτσουκ που εχει εκει φθιρονται και πρεπει να βαλεις σιλικονες εκει και να σφιξεις καλα για να μη ξαναχυθουνε.

δηλαδη οπως λεει ο σακις κλ.....α.
μαγκουρι .!!!

πρεπει να ξεβιδωσεις φακουςκαι απο κατω ειναι οι ταπες .ειναι και σε γωνια .θα σου χυνονται υγρα.εγω μια φορα εφτιαξα σε μια σονυ και δυνοπαθησα να τα πετυχω.
μακαρι να μην ειναι αυτα που λεω΄.

ας μιλησουνε kai τα αλλα παιδια εδω που μπορει να εχουν μεγαλη εμπειρια απο σεμηναρια η service.

geoper2
19-02-09, 22:31
:biggrin:ευχαριστω θα το ψαξω για τα υγρα στην αγορα να δω τι μπορω να κανω , το υγρο οντως εχει βγει χυθει απο τον εναν προβολεα το ειδα
πιο πολυ για την εμπειρια προσπαθω αν δεν μπορεσω η βγει αρκετα αρκιβο θα την δωσω για ανακυκλωση αλλα μεχρι τοτε θα κανω προσπαθειες
ευχαριστω παντως για την βοηθεια georgees :biggrin: