PDA

Επιστροφή στο Forum : TV TELEFUNKEN βλάβη



giorgos
14-02-09, 21:10
Γειά σας λοιπόν έφτασε στα χέρια μου μιΑ TELEFUNKEN MP208-ATI Απο ότι βλέπω (ΜΕΤΆ ΤΟ ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΓΙΑΤΙ ΉΤΑΝ ΚΑΤΑΜΑΥΡΗ ) είναι μοντέλο του 1993 με σασι IKC2. έχει το εξής πρόβλημα οταν τη βάλω στην πρίζα και πατησω το διακόπτη στη θέση ον αρχίζει και κάνει ενα ζζζζζζζ που ακούγεται απο το ηχείο αν δεν κάνω λαθος και μετά απο μισο λεπτό περίπου κάνει κάποιες προσπάθειες να ανοίξει ( δεν φαίνεται κατι στην οθόνη ) και ακούγεται όπως όταν μετα απο υψηλο υψόμετρο κατεβαινουμε σε χαμηλο και ξεβουλώνουν τα αυτια μας :001_tongue: , αλλες φορές 3 προσπάθειες αλλεσ 5 αλλεσ 7 δεν είναι στανταρ αυτο κάθε φορα που την ανοίγω και ταυτόχρονα παίζει η φωτεινότητα στο λεντ ενεργοποιησεις και μετα σβήνει τελειως,

Απο μια πρώτη ματια σε πυκνωτες και λοιπά εξαρτήματα δεν φαινεται κατι καμενο η σκασμενο....δεν επιχείρησα να αλλάξω κάτι καθώς θα ήθελα τη συμβουλή σας και απο δευτέρα που θα αγοράσω ένα σταθμο αποκόλλησης λεω να προχωρήσω σε χειρουργείο...

κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη ευχαριστώ

electron
15-02-09, 00:33
Αφού έκανες έλεγχο σε πυκνωτές τσέκαρε και τα τρανζίστορ ισχύος της υψηλής και του τροφοδοτικού. Μπορεί να είναι ακόμα θέμα κάποιου πυκνωτή που μπορεί να μην φαίνεται σκασμένος αλλά ελαφρώς φουσκωμένος, κατά συνέπεια αλλοιωμένος

east electronics
15-02-09, 19:49
τα στοιχεια που μας δινεις ειναι ανεπαρκη ..... μεσα σε καθε τηλεοραση υπαρχουν 5-6 βαθμιδες και καποια βασικα πραγματα που πρεπτι να δει ο καθε τεχνιτης πριν διαπιστωσει την βλαβη ....
ο ελεγχος αυτος πρεπει να γινεται ανεξαρτητα τι βλαβη εχει η τηλεοραση . δυστυχως τα εξαρτηματα που βρισκονατι μεσα δεν μιλανε για να μας πουνε που ειναι η βλαβη .

πρεπει να εχεις την απαραιτητη προσοχη γιατι μεσα σε μια τηλεοραση υπαρχουν διαφορες επικυνδυνες τασεις και να ξερεις τι ψαχνεις .....

τελος πρεπει να δεις το πρωτευον και δευτερευον τροφοδοτικο το μσ και το τρ υψηλης το βερτικαλ κλπ κλπ .....

αυτα ...

giorgos
16-02-09, 14:13
Λοιπόν έφτασε και ο σταθμός αποκολλησης. Εχουμε και λέμε το τρανζίστορ του τροφοδοτικού ήταν καλό,της υψηλής ήταν καμένο απο ότι έδειξε το πολύμετρο και το άλλαξα ήταν ενα s2055af καθώς και το μεγάλο πυκνωτή του τροφοδοτικου.Κοίταξα ξανα να ανοίξω την τηλ. και πάλι τα ίδια ο ιδιος θόρυβος που ακούγεται να διορθώσω κάπου απο το κύκλωμα υψηλής και όχι απο το ηχείο και μετα κλείνει τελιος οπως και το λεντ λειτουργίας μπροστα.έβγαλα να δω ξανα το τρανζίστορ και δεν είχε καει αλλα όταν δοκιμασα να την ανοίξω χωρισ το τρανζ της υψηλής όλλα μια χαρα και το λέντ μένει αναμενο...φυσικα η τηλεόραση δεν ανοίγει.Πώς μπορώ να δω αν είναι χαλασμένος ο μ/σ υψηλής?

Επίσης αν βοηθάει αυτο όσες φορες μετα τη λειτουργία δοκίμασα να αποφορτίσω το υψηλής με εναν ακροδέκτη μέσα στην βεντούζα δεν εκανε τίποτα αλλα προφανώς δεν σηκώνει υψηλη καθόλου σωστά

east electronics
16-02-09, 16:06
αν ολες οι τασεις ειναι σωστες τοτε το μονο που μενει ειναι να αλλαξεις μετασχηματιστη προσεξε απο εχεις αγορασει το s 2055 γιατι ειναι γεματος ο τοπος μαιμουδες οι οποιες αρχικα δουλεουν και μετα ζεσταινονται και καπουτ !!!!

giorgos
16-02-09, 16:35
Μαλλον θα παω για μετασχηματιστή...μια ερωτηση τελευταία εάν έχει πρόβλημα ο μετασχηματιστής είναι λογικό να σταματάει το standby τησ τηλ. κάνει κάποια αυτοδιάγνωση δηλαδή και κόβει την τροφοδοσία του μετασχηματιστή? Υπάρχει τροπος να ξέρω αν είναι καλο το τρανζίστορ? απο τριδήμα το πήρα αν έχει παρει αλλος και το βρήκε αξιόπιστο απο εκεί ασ πει. ευχαριστω ξανα

electron
16-02-09, 17:51
Eπειδή η λειτουργία του τροφοδοτικού της τηλεόρασης είναι αλληλένδετη με αυτή του τμήματος της υψηλής, δεν είναι τόσο παράξενο όπως νομίζεις, να σβήνει και το led του standby.

giorgos
16-02-09, 20:52
μαλιστα ευχαριστώ για τις πληροφοριες....αλλα τώρα αρχίζω και εγω τα πρώτα μου πειράματα σε τηλεοράσεις...οπότε καταλαβένετε τυχεροι οι συγγενεις μου που θα αδειάσουν οι αποθήκες τους απο χαλασμένες τηλεορασεις....

για να μην ανοίγω άλλο θέμα πού μπορώ να βρω μανθαλ με τα διαγνωστικα των τηλεοράσεων σχετικα με το λεντ πόσσες φορές αναβοσβήνει? και συγκεκριμένα μια sony kv-m1400 μετά απο πέσιμο και λίγο βροχη....(ήταν έξω) ανοίγει με μια ασπρη γραμμη στη μέση και ανάβοσβήνει 1 φορα το λεντ τι είναι η μια επνάληψη?

georgees
16-02-09, 22:54
σε ποια μεση στην καθετο η στην οριζοντια?

οσσο για την τelefynken ειναι οτι χειροτερο εχει κυκλοφωρησει στην αγορα.πιο αχρηστες τηλερορασεις απο αυτες σε θεματα βλαβων δεν υπαρχουνε.
με ωραιο καρκινο ξεκινησες τον αγωνα .:cursing::crying:

giorgos
17-02-09, 00:24
στην οριζόντια...παντως για ραισμα στη πλακέτα εψαξα και δεν υπάρχει ουτε αλλάζει τιποτα στην οθόνη όσο και να λυγίσω τη πλακετα.να σημειωθεί οτι έχει φάει και νερο η τηλ αλλα μου έκανε εντύπωση οτι ανοιξε χωρις να κάνει τσαφ.....για να ξεκινήσω να αλλάζω πυκνωτές δεν νομίζω να χρειάζεται καθώς ήταν καινούργια ούτε καν σκόνη δεν εχει πιασει....οσο για την τελεφουνκεν αν δεν γίνει τίποτα με τον υψηλης την βάφω μπλε και.....την γυρίζω στον ιδιοκτήτη...

giorgos
17-02-09, 16:25
Όλα εντάξει με την τελεφουνκεν άλλαξα μετασχηματιστή υψηλής και δειχνει σαν καινουργια....σχετικα με τη σονυ καποιος αν μπορει να μου πει το βερτικαλ αν εκει υποθέσω οτι είναι η βλάβη σε ποιο σημείο της πλακέτας ειναι?έχει κάποιο χαρακτηριστικό τρανζιστορ η κάτι αλλο για να το βρω?υποθέτω οτι δεν είναι η πλακέτα στο πισω μέρος της οθόνης σωστα?σχετικα με το λεντ φλασ που μπορώ να βρω τι σημένει καθε επαναληψη? Αυτα και παλι ευχαριστω

east electronics
17-02-09, 17:22
μαλιστα ευχαριστώ για τις πληροφοριες....αλλα τώρα αρχίζω και εγω τα πρώτα μου πειράματα σε τηλεοράσεις...οπότε καταλαβένετε τυχεροι οι συγγενεις μου που θα αδειάσουν οι αποθήκες τους απο χαλασμένες τηλεορασεις....

για να μην ανοίγω άλλο θέμα πού μπορώ να βρω μανθαλ με τα διαγνωστικα των τηλεοράσεων σχετικα με το λεντ πόσσες φορές αναβοσβήνει? και συγκεκριμένα μια sony kv-m1400 μετά απο πέσιμο και λίγο βροχη....(ήταν έξω) ανοίγει με μια ασπρη γραμμη στη μέση και ανάβοσβήνει 1 φορα το λεντ τι είναι η μια επνάληψη?

www.fastfoodelectronics.gr (http://www.fastfoodelectronics.gr)
το λοιπον ..... ενα αναβοσβυσμα σημαινει overvoltage protection και αφορα τα 130 βολτ του τροφοδοτικου .....διοδος r2k κλασμενη, str, πυκνωτες τροφοδοτικου και αλλα

λευκη γραμμη στη μεση = βερτικαλ ψυχρες κολλησεις, ολοκληρωμενο, πυκνωτες γυρω απο το βερτικαλ αλλα και ενας διπλα στο μσ υψωλης καθως και μια ασφαλειο αντισταση στην τροφοδοσια μετα το μσ υψωλης που τροφοδοτει το βερτικαλ ....συνηθως 4,7 ωμ

τελος για τον φιλο που σχολιαζει τις telefunken ειναι μια χαρα τηλεορασεις αλλα εχουν δικο τους θεο στις βλαβες ....ειναι απλα ενα αντικειμενο που πρπει να το ξερεις ..... ( αν και τις σημερινες μερες δεν υπαρχει και κανενας λογος να το μαθεις μια και το να ξανασυνατησεις τετοια τηλεοραση ειναι μαλλον ακραιο εως απιθανο )

east electronics
17-02-09, 17:30
Όλα εντάξει με την τελεφουνκεν άλλαξα μετασχηματιστή υψηλής και δειχνει σαν καινουργια....σχετικα με τη σονυ καποιος αν μπορει να μου πει το βερτικαλ αν εκει υποθέσω οτι είναι η βλάβη σε ποιο σημείο της πλακέτας ειναι?έχει κάποιο χαρακτηριστικό τρανζιστορ η κάτι αλλο για να το βρω?υποθέτω οτι δεν είναι η πλακέτα στο πισω μέρος της οθόνης σωστα?σχετικα με το λεντ φλασ που μπορώ να βρω τι σημένει καθε επαναληψη? Αυτα και παλι ευχαριστω



κοιτα ....ανοιγεις το σασσι συνηθως εχει εξι βιδες γυρω γυρω ξεσκονιζεις καλα φροντιζεις να μην ειναι μεσημερι και μπηγης μια τρελλη φωνη :
verticaaaaaaaaaaaaaaaalllllllllll
μπορει να χρειαστει να το κανεις κανα δυο φορες ....

μετα απο λιγο θα βγει απο μεσα μια φωνη και θα σου πει

γεια σου γιωργο !!!!!!!

xrhstos1978
17-02-09, 19:46
Χιουμορ!!!!!!!!!!!

KOKAR
17-02-09, 22:57
μαλιστα ευχαριστώ για τις πληροφοριες....αλλα τώρα αρχίζω και εγω τα πρώτα μου πειράματα σε τηλεοράσεις...οπότε καταλαβένετε τυχεροι οι συγγενεις μου που θα αδειάσουν οι αποθήκες τους απο χαλασμένες τηλεορασεις....

για να μην ανοίγω άλλο θέμα πού μπορώ να βρω μανθαλ με τα διαγνωστικα των τηλεοράσεων σχετικα με το λεντ πόσσες φορές αναβοσβήνει? και συγκεκριμένα μια sony kv-m1400 μετά απο πέσιμο και λίγο βροχη....(ήταν έξω) ανοίγει με μια ασπρη γραμμη στη μέση και ανάβοσβήνει 1 φορα το λεντ τι είναι η μια επνάληψη?

έχω το σχηματικό, το θέλεις ?
μαλλον ναι.....click εδώ για το σχηματικό kv-m1400 (http://www.sendspace.com/file/hll8k4)

giorgos
17-02-09, 23:31
έβαλα τελικα τη φωνή και μου μίλησε οντως οπότε βρήκα σε ποια περιοχή είναι το κομματι του βερτικαλ...
τελοςπάντων δεν νομίζω να είναι κακο να ρωτάμε πράγματα αυτονόητα για κάποιους δεν γεννηθήκα μαθημένος γιαυτο ρωτάω αν είναι κακο......
ευχαριστώ και για το σχεδιο και για τις συμβουλες σακη και κοκαρ

east electronics
18-02-09, 10:35
να γελαμε και λιγο ..... μακραινει την ζωη !!!! τουλαχιστον εκτος απο το καλαμπουρι πηρες και ολες τις απαραιτητες πληροφοριες

καλη δυναμη καλη επισκευη !!!!

xifis
18-02-09, 13:25
sakis respekt εκλασα στο γελιο πρωινιατικα νασαι καλα!

εμενα σε μια phillips 21" 20ετιας που ειχα ανοιξει,το βερτικαλ ηταν σε μια ορ8ια πλακετα καθετα φορεμενη στην μεγαλη.επισης εγραφε πανω στο psb vertical+IF.προφανως ταχε μαζι αυτα τα 2.

giorgos
18-02-09, 22:24
Τελικά λύθηκε και σε αυτη το προβλημα και βρηκα και το βερτικαλ μπορει να αλλαξα και τρανζίστορ τροφοδοτικου και κάποιους πυκνωτές αλλα τελικα ήταν θέμα κωλήσεων σε 2 ολοκληρωμένα που δεν μπορούσα να τις προσέξω (σαν άπειρος και εγω ) αλλά πιέζοντας σε διάφορα σημεία και κοιτώντας ποιο προσεχτικά τις βρήκα....οσο ζεί μαθαινει κανείς....
ευχαριστω για το ενδιαφέρον

Υ.Γ.1 πως ψάχνω καναλια σε αυτην την τηλεοραση χωρις τηλεκοντρολ ξέρει κάποιοσ?έχει 3 κουμπια μπροστα έχω δοκιμάσει διάφορα να κρατάω πατημένα και τα σχετικά αλλα μόνο φωνη κοντράστ και τέτοια μπορώ να βγάλω

Υ.Γ2 μια η αποροία μου πάντως πώς μια τηλεόραση που ειναι πεταμένη έξω στο κήπο και βρέχετε 3 μήνες ανοιξε και δούλεψε.....οχι ακατόρθωτο αλλα είναι καπωσ....
Μάλλον τα πολλα σαλιγγαρια που υπήρχαν μέσα όταν την άνοιξα έπιναν όλο το νερο της βροχής .... :lool:

east electronics
18-02-09, 22:46
ολα καλα λοιπον ....αρχοντας ο γιωργος ολα του καλα ....

η υγρασια και τα νερα φιλε γιωργο δημιουργουν πολυ ευκολα ψυχρες κολλησεις ....οποτε πριν την κλεισεις τσαψανισε την καλα .... και μετα εισαι οκ

ενας ωραιος τροπος για να ανακαλυπτεις ψυχρες κολλησεις οταν ο ματης δεν βοηθα ειναι το φλογιστρο ....το εργαλειο το STEINEL που ειναι για τα θερμοσυστελομενα εχει και στο ALEX PACK της φτηνιας και μια χαρα δουλευει οποτε με αυτο ζεσταινεις την πλακετα παθαινουν διαστολη οι κολλησεις αν εινα τζουφιες και ετσι τις βρισκεις ....

προσοχη να μην καψεις την πλακετα

georgees
20-02-09, 15:01
παλιοσακια
το πιστολι θερμου αερα το χρησιμοποιεις καμια σταλια???
αμα χρησιμοποιεις φλογιστρο ριξε και λιγο βενζινα καθαρη και ειναι κομπλε σιγουρα.!!!χαχαχα:lool::laugh::001_tongue: