PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα με οθονη καινουργιου gps



dj kostas
24-12-08, 22:28
Γεια σας και χρονια πολλα. ΅Ενας φιλος μας απο την αμερικη προσφατα μας εφερε δωρο το gps garmin 420 . το λειτουργεισαμε 4-5 φορες και μετα αφου το κλεισαμε και το ξανα ανοιξαμε ανοιξε αλλα η οθονη δειχνει παρα πολυ σκοτεινα . ισα ισα που φαινεται αν το πας κοντα σε φως και το παρατηρησεις ( ενοω τα γραμματα οι επιλογες οι χαρτες κ.τ.λ). δοκιμασαμε μηπως ειναι τερμα χαμηλομενος ο φωτησμος αλλα ηταν στο κανονικο. δοκιμασαμε γενικος τα παντα οτι περναει απο το χερι μας και τοποτα. το ανοιξαμε μεσα και δεν φαινετραι να ειναι κατι καμενο (με το ματι). πηραμε τηλεφωνο στην αντιπροσοπια garmin στην Ελλαδα και μας ειπαν οτι δεν ισχυει η εγγυηση στην ελλαδα αλλα μονο στηνα αμερικη.. Για να μην το παω πισω στην αμερικη κατευθυαν μπορειτε να μου πητε ορισνμενες ιδεες για το τι μπορω να κανω;. καποιο service gps που ξερεται ισως; γενικα δοστε ιδεες για το τη μπορω να κανω σε αυτη την κατασταση.


Ευχαριστω και καλη χρονια.

MHTSOS
24-12-08, 23:27
Το πιθανότερο ειναι να έχει καεί το IC που τροφοδοτεί τα LED του φωτισμού. Πιο σπάνια φταίνε τα Led στην οθόνη. Θα πρέπει να βρείς ένα ίδιο IC και να το αλλάξεις. Τώρα για να βρείς ποιό από όλα είναι. Σε πολλά GPS που έχω ανοίξει το IC αυτό είναι ένα με 8 πινάκια και έχει δίπλα του ένα πηνίο, μία δίοδο και ένα μεγαλούτσικο πυκνωτή και κάποιους ακόμα πυκνωτές και αντιστάσεις πολύ μικρότερα σε μέγεθος. Smd εννοείται και κάποιες φορές είναι χωριστά από τα υπόλοιπα IC του power managment. Αν μπορείς ανέβασε μια φωτό υψηλής ανάλυσης από την πλακέτα να δούμε αν μπορούμε να βρούμε ποιό είναι.

RFΧpert
26-12-08, 17:06
Ανεξαρτητα τι σου λεει ο εδω αντιπροσωπος ισχυουν οι εγγυησεις διεθνως... Να διαβασεις τους αντιστοιχους νομους της Ευρωπαϊκης Ενωσης και ασε τι λεει ο καθενας που βρισκεται τριαντα χρονια πισω...
Επισης γραψε και ενα email στην Garmin US & Europe και δες τι θα σου πουνε... Ειναι σοβαρη εταιρεια και ειχαν αρκετα αψογο after sales support...
:wiink:

Nemmesis
26-12-08, 17:07
εμενα παντος δεν μου αρεσει που το ανοιξατε... νομιζω ειναι λογο να αποφιγουν την εγγυηση

dj kostas
29-12-08, 08:46
αν το παω σε καποιον ηλεκτρονικο λετε να μου το φτιαξει ; επειδη δεν κατεχω και παρα πολλα απο ηλεκτρονικα η εκτος αν ειναι ευκολο να κανω αυτη τη δοθλεια που λεει ο nemesis

dj kostas
29-12-08, 08:47
o μητσος συγνωμη !

PCMan
29-12-08, 12:14
Κέρδισα μια τηλεόραση 32" και κανα 5-6 φορές όταν την άνοιγα δεν άναβε η οθόνη αλλά φαινόντουσαν κάποιες "σκιές". Την χτύπαγα στα πλάγια και έστρωνε. Την άνοιξα και είδα ότι ένα φις δεν πατούσε καλά(ήταν λοξα τοποθετημένο).

Δεν έχω μπλέξει και ούτε θα μπλέξω ποτέ με εγγυησεις.-

leosedf
29-12-08, 14:17
Χμμμ μου φένεται οτι έχει δίκιο ο αντιπρόσωπος, ακολουθούν εγγύηση ανα region. USA, Europe, Asia. Τα Ευρωπαικά έχουν σε όλη την Ευρώπη εγγύηση. Απ' ότι θυμάμαι η αμερική δεν είναι στην Ευρώπη οπότε βρίσκεται εκτός εγγύησης. Μπορείς όμως να τους το δώσεις να στο επισκευάσουν με κάποιο αντίτιμο.