PDA

Επιστροφή στο Forum : TV CROWN



smartech
12-12-08, 15:05
Παιδία καλησπέρα είμαι καινούργιος στο Forum , θα ήθελα να μου πει κάποιος αν γνωρίζει , αν υπάρχει service mode για την Crown 2126T η γενικά για τις Crown . Γιατι υπάρχει πρόβλημα στο χρώμα της και μήπως το φτίαξω απο εκεί Ευχαριστώ .

GR_KYROS
12-12-08, 20:00
service mode δεν θυμάμαι να έχει το πολύ να έχει hotel mode αλλά δεν σε εξυπηρετεί.
Τι ακριβός πρόβλημα έχεις?

east electronics
12-12-08, 23:13
ολες οι τηλεορασεις νεας γενιας εχουν service mode απλα εμεις δεν εχουμε προσβαση φιλε smart tech πες περισσοτερα για το προβλημα μηπως σε βοηθησουμε αλλα και απο την αλλη μπορεις να κανεις ενα φον στην εταιρια οπου παρολο οτι οι συσκευες ειναι της φουτσας θα δεις οτι οι ανθρωποι ειναι ευγενεστατοι προθυμοι κια με ορεξη να βοηθησουν there you go 210-2446497

smartech
14-12-08, 00:56
Καλησπέρα παιδία ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας , η TV έχει το εξής πρόβλημα : Στην οθόνη δεν έχει καθόλου κόκκινο και το άσπρο μου το κιτρινίζει ελαφρά , την πήγα σε εναν συνεργάτη μου και αναζωογόνησε την οθόνη , απο εκεί και ύστερα την παρακολούθησα στο εργαστήριο και παρατήρησα οτι έχει πολύ μπλέ τώρα και δεν ξέρω τι να κάνω . Δέν έχω και την καλύτερη σχέση με τις επισκευές των TV απο ότι καταλάβατε γτι εχω ασχοληθεί περισσότερο με PC και κινητά .:blush:

east electronics
15-12-08, 10:02
τα πραγματα δεν ειναι ιδιαιτερα απλα ....
----- αναζωογωνηση οθονης ???? γιατι ???? ειναι τοσο παλια η τηλεοραση ????δεν νομιζω
------ κινηση Α ) αποσυνδεεις απο την πλακετα της οθονης τις 3 βαττικες αντιστασεις που τροφοδοτουν τους τρεις ακροδεκτες R G B της οθονης βαζεις την τηλεοραση σε λειτουργια κανονικα και μετρας με το πολυμετρο σου συνεχες ταση απο τον αντιστοιχο ακροδεκτη της οθονης R G B και γη . Ηταση που θα πρεπει να μετρας εκει πρεπει να ειναι απο 90-150 βολτ στον καθε ακροδεκτη αλλα η ουσια εκει ειναι οτι πρεπει πανω κατω η ταση να ειναι ιδια σε καθε χρωμα ......αν για παραδειγμα μετρας στο κοκκινο και γη 130 βολτ και στο μπλε και γη 65 βολτ τοτε σημαινει οτι η οθονη σου ειναι κλασμενη και δεν συνεχιζεις παρακατω ....

----κινηση Β ) αν οι τασεις της οθονης μετρανε ιδια βαζεις στην τηλεοραση να παιξει κατι λευκο ( εχεια ξανασυνδεσει τις βαττικες ) ακομα και χιονι απο το τιουνερ κανει και ξαναμετρας τους ακροδεκτες R G B και εκει πρεπει η ταση να ειναι ιδια σε ολα τα ποδαρακια πανω κατω ......αν σε ενα απο αυτα βρεις διαφορετικη ταση τοτε εκει ειναι και το προβλημα ..... μπορει να ειναι τριμερακι, τρανσιστορ, η ολοκληρωμενο,αντισταση , ψυχρη κοληση η συνδυασμος ορισμενων απο αυτα πραγματων .....

-----τελος ειναι πολλες τηλεορασεις οπου αν η ταση G2 ειναι ψηλα η χαμηλα τοτε εμαφανιζουν ανισσοροπια στα χρωματα ....ελεγχεις και αυτο



αυτα .... σακης

smartech
23-12-08, 20:33
Ok ευχαριστω για την βοήθεια, τελικά άλαξα τις αντιστάσεις και όλα οκ!
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ !

georgees
23-12-08, 21:04
saki στις βλαβες εισαι θεος.!

καλα-καλα.λυσεις αμεσες και με εγγυηση.

east electronics
23-12-08, 21:30
τι να κανουμε γιωργο ...... εγω μπορει να μην ειμαι βιογραφικαρχης αλλα δουλευω απο 13 χρονων .....

καλες γιορτες και καλες και χαρουμενες δουλειες φιλε γιωργο

smartech
07-01-09, 17:33
Παιδία ξέρει κανένας σας πώς μπορώ να ρυθμίσω το Οριζόντιο και το Κάθετο γιατί μέσα η τηλεόραση δεν έχει κάποιο τρίμερ , βρήκα μόνο ένα το οποίο ρυθμίζει μάλλον το Κάθετο .