PDA

Επιστροφή στο Forum : ΒΛΑΒΗ ΣΕ TV SONY



xrhstos1978
18-11-08, 07:14
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ. ΕΧΩ ΜΙΑ SONY CRT 21" ΚΑΙ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΙS WEST:blushing:

dimitris_p
18-11-08, 10:00
Φιλε χρειάζονται περισσότερες λεπτομεριες όπως τι μοντέλο είναι αλλά και πως ακριβώς παρουσίασε την βλάβη.Δεν κατάλαβα πάντως τι σου παρουσιάζει.γίνε λίγο ποιο αναλυτικός.

xrhstos1978
18-11-08, 17:40
ΕΙΝΑΙ TRINITRON 21" 10 ΕΤΙΑΣ ΚΑΙ ΞΑΦΝΙΚΑ ΑΡΧΕΙΣΕ ΝΑ ΧΑΝΕΤΕ ΤΟ ΣΗΜΑ ΤΩΝ ΚΑΝΑΛΙΟΝ. EΧΕΙ ΑΝΟΙΞΕΙ Η ΕΙΚΟΝΑ ΠΑΝΩ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΚΑΙ ΔΕΞΙΑ, ΚΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΤΩ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΚΑΙ ΔΕΞΙΑ. ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟ ΠΟΥ ΑΠΑΝΤΙΣΕΣ

dimitris_p
18-11-08, 17:52
Με μπερδεύεις λίγο! άλλο να μην εχει σήμα στα κανάλια όπως λες δηλ να δείχνει μαύρο η χιόνια και άλλο να έχει σήμα αλλά να έχει ανοίξει η εικόνα. η έχει και της 2 βλάβες? αν μπορείς βγάλε μια φώτο και ανέβασε την εδώ για να δούμε καλύτερα.

ΥS μι γραφείς με caps lock γιατί είναι σαν να φωνάζεις:wiink:

GR_KYROS
18-11-08, 18:19
10ετίας …. Μήπως να την πετάξεις:001_smile:
Το πρώτο σύμπτωμα το να χάνονται τα κανάλια είναι το tuner η το AF
Το δεύτερο σύμπτωμα είναι is west
Προσωπικά αν και θα μπορούσα να την επισκευάσω, θα την πέταγα, δεν αξίζει.

xrhstos1978
18-11-08, 18:33
To προβλημα ειναι is west εγω δε το ειπα καλα, ενωουσα δεν φενεται το σημα του καναλιου που βλεπεις

dimitris_p
18-11-08, 23:05
Φίλε η ποιο συνηθισμένη βλάβη σε tv10ετιας είναι να ξεραίνονται οι ηλεκτρολυτικοί πυκνωτές και να χάνουν χωρητικότητα. αν έχεις κολλητήρι και ξέρεις να κόλας τότε τους αλλάζεις όλους όσους έχει με προσοχή να μην κάνεις λάθος στο + - . όσο για το ότι χάνει τα κανάλια με την προϋπόθεση ότι η Κεραία σου είναι οκ,η tuner η στην if πρόβλημα όπως είπε και ο κυρος.εκει χρειάζεται εμπειρία για να επέμβεις.

xrhstos1978
19-11-08, 07:08
Παιδια τα καναλια δεν τα χανει, το μονο προβλημα ειναι το IS WEST. Απλα πειτε μου τι πρεπει να τσεκαρω, πυκνωτες? αντιστασεισ? κλπ. Ευχαρηστω.:blushing:

dimitris_p
19-11-08, 10:38
Φιλε μάλλον δεν διαβάζεις αυτά που γράφουμε :blink: Σου έχω απαντήσει ποιο πάνω.κανε αυτά γι αρχή και βλέπουμε.Η λέξη σήμα που γράφεις είναι λάθος και μας μπέρδεψε.Πιθανών εννοείς το λογότυπο του καναλιού χάνετε λόγο ότι έχει ανοίξει η εικόνα.

smd
19-11-08, 14:12
φιλε μου αν ειναι KV-M2100D ειναι ο πυκνωτης C806 47n/250V διπλα στο τρανζιστορ υψηλης

xrhstos1978
19-11-08, 17:31
ok. παιδια ευχαρηστω. Τελικά ηταν ο πυκνωτης, 47nF

east electronics
12-12-08, 23:43
εμενα γιατι μου μυριζει οτι ο τυπος δεν ξερει ακριβως τι λεει και η τηλεοραση δεν κανει east west αλλα βερτικαλ και μαλλον εχει μεγαλωσει η οθονη και για αυτο το σημα εχει φυγει προς τα πανω .....
βερτικαλ πολυ πιο κοινη βλαβη σε σονυ απο east west

και για αλλη μια φορα φιλε kyros chill ..... αν ο καθενας πετουσε μια σονυ τρινιτρον για ενα τζουφιο ηλεκτρολυτικο πολλοι απο εμας εδω στο φορουμ θα κλειναμε τα μαγαζια μας ...αν η οθονη ειναι καλη δεν βλεπω τον λογο να την πεταξει .....

georgees
13-12-08, 00:01
συμφονω με το φιλο sakis.
αυτα τα μοντελα εχουν δωσει πολυ ψωμι οχι μονο σε επαγγελματιες ηλεκτρονικους αλλα και σε ιδιωτες που τις εχουν 20 χρονακια και βαλε .

και λεω ψωμι διοτι την αγοραζες και ξεχναγες να ξανα -αγορασεις τηλεοραση.αντε και καμια επισκευουλα να ηθελε η καημενη.

φαντασου ποσες χιλιαδες ωρες δουλευει η τηλεοραση αυτη .

με ενα καλο γενικο σερβισακι και εαν ο πελατης προσεχε τη σταθμη του κοντραστ να μη ειναι πανω απο το 70 τα εκατο εχει πρωτο πραμα.

πολυ σουπερ μηχανημα.παλιο και καλο που λεμε.
μεριακα εργαλεια σαν αυτα εχουν αξια .!!
τα καινουργια ειναι για πεταμα.!!
οχι σαν κατι που πουλανε τα τελευταια χρονια .κατι παλιοσαραβαλα απο γενεσημιουτους..!!!!!!!!!!!:001_smile:

GR_KYROS
13-12-08, 12:07
Φίλε sakis και εφόσον είσαι (γάτος) ξέρουμε πολύ καλά ότι τέτοιας χρονολογίας TV δεν συμφέρει επισκευή, με τις τρέχουσες τιμές των καινούριων.
Και στην καλύτερη περίπτωση που θα επισκευαστή σε εργαστήριο με κόστος 80-100 ευρο
σύντομα θα παρουσιάσει και άλλη βλάβη.
Παρά τα συμφέροντα της συντεχνίας που κάποτε ήμουν και εγώ μέλος, πιστεύω πως σε αυτό το forum είμαστε όλοι συνάδελφοι με την ευρύτερη ένια, και οφείλω να συμβουλέψω (προστατεύσω) τους συναδέλφους.
Κατά τα άλλα δεκτές οι τεχνικές απόψεις σου και φυσικά δεν τίθεται ζήτημα για το ποιος έχει (μεγαλύτερη) τεχνική κατάρτιση.
Μπορείς λοιπόν να ξεδιπλώνεις εδώ την εμπειρία σου χωρίς να είναι αναγκαίο να σχολιάζεις τις απόψεις άλλων.

east electronics
13-12-08, 12:23
μεγαλε kyros το να γραφεις με μπολντ δεν σε κανει πιο μεγαλο και πληροφοριακα μια και ειπες οτι υπηρξες μελος της "συντεχνιας" θα σου ελεγα οτι σε οποιονδηποτε πελατη λιανικης στο δικο μου εργαστηριο μια τετοια επισκευη που θα ειχε ελεγχο για ολες τις ψυχρες αντικατασταση ολων των ηλεκτρολυτικων του βερτικαλ και ολων του προτευοντως τροφοδοτικου ( για να μην παρουσιασει και αλλη βλαβη ) δεν θα κοστιζε παραπανω απο 40-50 ευρω .....

απο την αλλη μπορω να σου προτεινω και κανα δυο αλλα εργαστηρια στην περιοχη μου που δουλεουν πανω κατω σε αυτη την τιμη ..... φυσικα για την συγκεριμενη βλαβη ....

τελος επειδη εδω κατα κανονα εχει πολλα "παιδακια" και ηλικιακα και τεχνικα καλο θα ηταν οι προτασεις μας δικες μου και δικες σου να μην εχουν δογματισμους να ενισχυουν το DIY και να προσφερουν γνωσεις για τον αρχικο αποδεκτη αλλα και ολους οσους αλλους διαβαζουν ....

αν εχεις τωρα την καλοσυνη μας εξηγεις η προταση σου να την πεταξει στα σκουπιδα πιον ακριβως εξυπηρετει ?????

ψυχραιμα λοιπον μεγαλε kyros .... εδω ειναι το hlektronika .gr .... ακομα και αν ο φιλος προσπαθησει να αλλαξει μερικους ηλεκτρολυτικους και την καψει την τηλεοραση γιατι τους εβαλε αναποδα παλι κερδισμενος θα βγει μια και θα εχει μαθει κατι ....

οποτε να αφησουμε τις προσωπικες αντιπαραθεσεις και τους δογματισμους ( εμεις οι μεγαλυτεροι ) και να δωσουμε σε αυτους που εχουν λιγοτερες γνωσεις οτι καλυτερο μπορουμε ....

πολλα φιλακια σακης

GR_KYROS
13-12-08, 12:55
Η προτασή μου να την πετάξει και να μην ασχοληθεί εκτός της παλαιότητας του αντικειμένου ήταν και ο φόβος μου για τυχόν ατύχημα.
Διότι όπως θα γνωρίζεις η TVs δεν είναι ασφαλές αντικείμενο πειραματισμών για άπειρους.

Συμφωνώντας με την τελευταία σου προτροπή
(οποτε να αφησουμε τις προσωπικες αντιπαραθεσεις και τους δογματισμους ( εμεις οι μεγαλυτεροι ) και να δωσουμε σε αυτους που εχουν λιγοτερες γνωσεις οτι καλυτερο μπορουμε ....)

Συμπληρώνοντας ότι δεν εξυπηρετεί σε τίποτα ο σχολιασμός των άλλων απόψεων, σου εύχομαι καλές δουλειές.

east electronics
13-12-08, 14:08
φιλε kyros.....
θα συνεχισω να σχολιαζω τις αποψεις των αλλων οσο αισθανομαι οτι δεν ειναι προς τους κανονες του φορουμ και την γενικοτερη προσπαθεια του diy καθως επισης οταν αισθανομαι οτι καποιος λεει χοντρη π*π*ρια και οταν βλεπω διαφορους να απαντανε σε ποστ χωρις να ξερουν την τυφλα τους ....

ολα αυτα με τον δικο μου γλυκο και ευγενικο τροπο ( οσοι με διαβαζουν το κανουν για αυτο ακριβως )

οσο για την μπηχτη τυπου καλες δουλειες αν ψαξεις ολα τα προηγουμενα ποστ μου θα δεις οτι τις υπηρεσιες μου αλλα και φορες διαφορα υλικα για τα μελη του φορουμ ειναι παντα δωρεαν

με πολυ αγαπη σακουλης

GR_KYROS
13-12-08, 15:06
Για τους κανονισμούς του forum και αν αυτοί παραβιάζονται νομίζω είναι άλλοι επιφορτισμένοι.
Επίσης και για το ποιος (λεει χοντρη π*π*ρια) και για το ποιος (ξερη την τυφλα του) ας κρίνουν οι άλλοι.