PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με ηχο, schaublorenz CRT 21'



epistimon
17-07-08, 02:57
Γεια σας..
Πριν κανενα εξαμηνο πηρα μια schaublorenz CRT 21' μοντελο SL21-730 και εχω παρατηρησει το εξης ενοχλητικο.
Ο ηχος εχει κλιμακα απο το 0 εως το 100.Το θεμα ειναι οτι μεταξυ του 0 και του 1 η διαφορα ειναι πολυ μεγαλη με αποτελεσμα ο ηχος να ακουγεται πολυ!Υστερα απο το 1 η κλιμακωση ειναι πολυ καλη και η ενταση ανεβαινει πολυ ομαλα.
Δηλαδη στο 1 ακουγεται πολυ δυνατα και στο 0 ειναι mute.
Τι να κανω?Στο σερβις ειπαν οτι δεν εχουν βρει καποια λυση και οτι δεν αποτελει προβλημα αυτο για δωρεαν αντικατασταση,και οτι ειναι ετσι ειναι η λειτουργια του συγκεκριμενου μοντελου.
Αν εχετε καποια ιδεα ριχτε την!Εχει τυχει σε καποιον αλλο?

east electronics
17-07-08, 22:11
ειναι ΤΠΚ η αλλιως ΓΤΠ σε απλουστερα ελληνικα ( τον πουτ***σο κλαιγανε) τα πρωτα μοντελα και τα επομενα ( ΓΤΠ για τον που****τσο )

επι του πρακτεου τα τρια πραγματα που μπορεις να κανεις

ειναι να επεμβεις στο λογισμικο το οποιο ειναι πολυ ευκολο αν εχεις προσβαση στο σερβις μενου ( που μαλλον δεν εχεις )

το δευετρο ειναι να δεις μια δυνατοτητα που εχει μεσα στο μενου και λεγεται avl δλδ automatic volume level που η δουλεια του ειναι στην ουσια να εξισοροπει την ενταση μεταξυ του καναλιου Α που ειναι σχετικα υψηλη με την σταθμη του καναλιου Β που ειναι σχετικα χαμηλη αυτο ειναι μαλλον ασχετο με το προβλημα σου αλλα στην τλικη μπορει να βοηθησει ....
]
και το τριτο και καλυτερο που θα εκανα εγω θα την ανοιγα και θα αλλαζα την αντισταση της αναδρασης απο το ολολκληρωμενο του ηχου το οποιο θα χαμηλωνε το gain του ενισχυτη σε σημειο που θα με βολευε ως αναφορα την αρχη του ενισχυτη δεδομενου οτι στις τηλεορασεις μαλλον σπανια παιζουμε στο τερμα ( οποτε αν φας λιγακι απο το τελος δεν χαθηκε και ο κοσμος )

τελος θα ριξω και ενα βλεφαρο να δω αν απο το SOFTWARE της συσκευης υπαρχει κατι που μπορει να γινει ( μια και εχω προσβαση ) και θα τα ματαξαναπουμε

bestos regardos don sakis

lynx
18-07-08, 00:27
σε TFT ειναι value for money.. και βασικα εχουν και φοβερη απεικονιση σε σχεση με πολλα μοντελα απο γνωστες μαρκες!
επισεις να συμπληρωσω οτι η schaub lorenz ειναι μια αρκετα παλια εταιρια στο χορο! ασχετα αν δεν ειναι ιδιαιτερα γνωστη. 8)

epistimon
18-07-08, 03:01
Φιλε Sakis ποιες δηλαδη δεν ειναι Γ Τ Π οπως λες και εσυ?Αναφερε μου μερικες μαρκες.Αν θες στειλε με pm για μην βγουμε εκτος θεματος.
Παντως που την ανοιξα ειδα οτι ειναι σχεδον ιδια με μια Phillips 21' οπως και ο καθοδικος ειναι thomson οπως επισης και της Philips ο καθοδικος ειναι thomson.Πιστευω οτι εκανα πατατα που δεν πηρα καμια κινεζικη noname η οποιες ειχαν 40 ευρω φθηνοτερα.

east electronics
18-07-08, 16:38
Η ΣΑΟΥΜΠ ΛΟΡΕΝΖ που ξερατε δεν εχουν καμιια απολυτως σχεση με τις καινουργιες μακρυγορουμε αλλα τι να κανουμε ????? πρπει να σας πω πως λειτουργει το συστημα ......

καποιος καπου καποτε ανιψιος η δευτερο ξαδελφος της γυναικας του σαουμπ λορενζ εχει καποιο χαρτι μαλλον αγορασμενο η κληρονομικο που του δινει το δικαιωμα να παραγει τελεβιζιονες με αυτο το ονομα ....αυτος εχει πουλησει το δικαιωμα σε καποιον αλλο πα *****αρα και αυτπς δινει παραγγελις οπου βρει ( ενιοτε και σε πολυ καλα εργοστασια ) οπως ειναι αυτο της τουρκιας το οποιο παραγει τις γνωστες crt blue sky ( οι tft -lcd ειναι σε αλλο ) και καθως επισης ενα αλλο πολυ καλο εργοστασιο που τολενε beko και ετσι καμμια φορα τοπροιον δεν ειναι και τοσο μαπα .....

στην τελικη ομως σε καποιο καταστημα που εσυ την ειδες αυτη την τιβι μπορει να υπαρχει η ιδια και με ονομα voxson h jvc η ακομα και hitachi ...... οι οποιες στην ουσια ειναι καραμαιμουδες του κερατα πλην ομως νομιμες .....

don sakoulis

east electronics
18-07-08, 16:43
ωσ αναφορα την philps που λες οτι ειναι ιδια δεν ειναι καθολου παραλογο μια και η πολυ σοβαρη αυτη εταιρια ειναι πιθανον τα φτηνα της μοντελα να τα δινει και αυτη φασον σε αυτα τα καλα εργοστασια .....

μαρκες οι οποιες ειναι καλες για μενα ειναι μονο οτι ειναι made in japan δλδ sharp aquos nec yamaha κλπ κλπ με την αναλογη τιμη φυσικα ...εναλλακτικα απο τα προιοντα που πολυ σπανια δημιουργουν προβληματα ειναι τα LG και αμεσως μετα τα samsung ακομα και αν και τα δυο ειναι φτιαγμενα απο πολωνικο εργοστασιο και τα νεοτερα μοντελα σε σλοβακικο ....παρολα αυτα δειχνει οτι και οι δυο εταιριες καταφεραν να κρατησουν καποιο επιπεδο λαμβανωντας υποψιν οτι ειναι φτιαγμενα στην ΖΖΖΖΙΜΠΑΜΠΟΥΕ των ηλεκτρονικων ....

ακομα και οι sony που ειναι σλοβακικες ειναι τελειως μα τελειως μαπα

epistimon
18-07-08, 16:45
Οπως τα λες ειναι...εχω δει πολλες φορες ιδια τηλεοραση απλα με αλλο ονομα(μαρκα).Αρα καλα λεω καλυτερα να επαιρνα την μαιμου την γνησια παρα τωρα που πηρα την μαιμου με το ονομα.Το θεμα ειναι οτι το σηματακι schaublorenz κοστιζει 40 ευρω παραπανω!


Και μια που το φερε η κουβεντα,η comet που φτιαχνονται?Εχω δει πολλες και γραφουν made in greece στην κουτα πανω.Αληθεια λενε?Ρωταω γιατι εχω 2 τετοιες ΤV και μου φαινονται πολυ καλοφτιαγμενες σε σχεση με την schaublorenz που εχει καποιο ονομα.