PDA

Επιστροφή στο Forum : Πλυντήριο Ρούχων FAGOR 1FE-417



QED
16-05-08, 03:11
Γεια χαρά σε όλους
Το παραπάνω πλυντήριο τις περισσότερες φορές δεν μου στίβει καλά τα ρούχα άσχετα με το πρόγραμμα πλύσης.
Μερικές φορές δουλεύει καλά. Έριξα μια ματιά και σίγουρα δεν είναι τίποτα βουλωμένο. ¶νοιξα όλες τις σωληνώσεις και τις τσέκαρα.
Το τύμπανο γυρίζει κανονικά και στο στύψιμο ακόμη πιο γρήγορα όπως είναι αναμενόμενο. Δεν κρατάει νερά αλλά τα ρούχα
δεν τα στίβει όπως πρέπει. (στάζουν)

Έχει κανείς καμμιά ιδέα γι'αυτό; Αξίζει να πάρω μάστορα δεδομένης τις χαμηλής αρχικής τιμής του και της φοιτητικής μου ιδιότητας; :)

-Ευχαριστώ


*edit *"δεδομένης"

djsadim
16-05-08, 13:57
Κοίταξε μπας και κολάι η αντλία της εξαγωγής των νερών και μπας και είναι βουλωμένο φίλτρο ή η αποχέτευση!!!

Nemmesis
16-05-08, 14:13
και εγω αυτο θα προτεινα... ακομη και αν δουλευει η αντλια μπορει απο κλωστες η απο τριχες να ζοριζετε και να μην μπορει να βγαλει να νερα γρηγορα... εμενα μου ειχε τυχει καποτε αυτο.. την καθαρισα καλα και ολα οκ... και μαλιστα ηταν σε φοιτητικο απο αυτα που ειναι σαν κουβαδες απο σχεδον διαφανες πλαστικο...
g.l.

QED
16-05-08, 15:14
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον..Τα έχω κοιτάξει αυτά
Παίζει να έχει χάσει το μοτέρ του τη δύναμη και να μην αρκεί η φυγόκεντρος;

xifis
16-05-08, 19:42
φιλε δες το θετικα το πραμα,μιας κ τα ρουχα αν ειναι λιγο εως καθολου στυμενα κ με ενα σωστο απλωμα δεν θελουν σιδερωμα μετα!

xampos
16-05-08, 19:47
το στηψιμο δεν γινετε μονο με το γυρισμα του καδου αλλα και με αερα δες μηπως χαλασε το γκοφλερ του.

Di*Ca_Electronic
14-10-20, 21:59
Επανέρχομαι στο θέμα για καθαρά ενημερωτικό σκοπό και γι΄ οιονδήποτε άλλο φίλο επισκέπτη του site έχει τ΄ ίδιο με την ανάρτηση του φίλου Βασίλη από Λάρισα, πλυντήριο, και του
παρουσιάσει ανάλογο πρόβλημα κακής στοίψης / στεγνώματος :
Από την ιστοσελίδα : https://elektrotanya.com/fagor_fe-417.zip/download.html
κατεβαίνει ΔΩΡΕΑΝ το User Manual του πλυντηρίου FAGOR 1FE-417 σε μορφή .rar που χρήζει αποσυμπίεσης.
Στις σελίδες 59 – 72 παρέχονται Οδηγίες Χρήσης στην Αγγλική γλώσσα αλλά μέσω του GOOGLE TRANSLATE μπορεί να γίνει μετάφραση στην Ελληνική γλώσσα.
Στις μεταφρασμένες λοιπόν σελίδες 70, 71 & 72 μπορεί κάποιος να διαβάσει τις λεπτομέρειες για το σωστό στέγνωμα των ρούχων (πρόγραμμα επιλογής μας), και
τι μπορεί να φταίει για να μην γίνεται αυτό.
Φυσικά αν είναι τεχνικός μπορεί ν΄ ελέγξει / αντικαταστήσει και προβληματικά μέρη του πλυντηρίου με τη δέουσα προσοχή (αποσύνδεση από τη γραμμή τροφ/σίας
της εναλ/νης τάσης των 220V, έστω και με κατέβασμα της ασφάλειας από τον ηλεκτρικό πίνακα του σπιτιού), αν κι ο κατασκευαστής απαγορεύει τ΄ άνοιγμα του
πλυντηρίου από τον χρήστη κι επιτρέπει αυτό να το κάνει μόνο ο υπεύθυνος κι εξουσιοδοτημένος προς τούτο τεχνικός.
Φιλικά.
Δημήτρης Καρούσης