PDA

Επιστροφή στο Forum : Βλάβη σε Sony KV-21M3D (παραμορφωμένη εικόνα)



gsmaster
29-01-08, 20:11
Στην εν λόγω τηλεόραση και μετά απο αστραπή απ ότι μου είπανε, έχει παραμορφωθεί η εικόνα και έχει μαζευτεί απο πάνω και κάτω και έχει καμπυλώσει απο τις άκρες (σαν να έχει ρυθμιστεί υπερβολικά το PIN ένα πράμα) και οι γωνίες της εικόνας είναι εκτός οθόνης. Αυτό έγινε πριν κανα μήνα και η τηλεόραση παίζει ακόμα, με παραμόρφωση βέβαια, αλλά δεν εμφανίζει καποιο άλλο πρόβλημα.

Την άνοιξα να ρίξω μια ματιά αλλά δεν είδα κάτι εμφανές. Εϊναι συνηθισμένη βλάβη? Αν είναι να αλλάξω 2-3 πυκνωτές και να παίξει να την κάνω αλλιώς τι προτείνετε? Επίσημο σερβις ή κάνα μαγαζάκι που να κάνει επισκευές? Εγγύηση δεν υπάρχει.

electron
29-01-08, 21:07
Γιάννη ρίξε μια ματιά EΔΩ (http://www.e-repair.co.uk/faults/TVFAULT.HTM).

jimk
29-01-08, 22:13
κοιτα στο east west και στο vertical (ic) κοιτα να δεις αμα πηγαινουν τασεις κανονικα.πρωτα ομως πρεπει να βρεις σχεδιο.
δεν εινε συνηθισμενοι γιατι εγινε απο κευρανο...

epistimon
17-03-08, 17:45
Δες εδω http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=5914 .Νομιζω οτι εχουμε το ιδιο προβλημα.Το δευτερο με την παραμορφωση και οχι με το χρωμα.

east electronics
18-03-08, 13:38
το πιθανοτερο ειναι οτι η βλαβη σου δεν ειναι σε ενεργα εξαρτηματα ....δηλαδη μην νομισεις οτι αλλζεις κανα δυο ηλετρολυτικους και καθαρισες .....

πρεπει πρωτα απο ολα να δεις αν ακουνε ολα αυτα απο ρυθμισεις δηλαδη μαλλον ψαχνεις για πρεσεσορ η μνημη ....εγω το πρωτο που θα αλλαα ειναι ενα 24c02 η κατι τετοιο που ειναι κοντα στον προσεσορ και μετα ολα τα αλλα

east electronics
23-03-08, 19:13
κανα νεο ??? ειδες κατι ????

gsmaster
23-03-08, 21:50
Κανένα νέοτερο λόγω έλλειψης χρόνου. Η τηλεόραση μπήκε στην άκρη και αντικαταστάθηκε με μια 14άρα προσωρινά μέχρι να πάει στο μάστορα.

Βέβαια πρόσφατα μίλησα με έναν παλιό φίλο που κάνει χρόνια επισκευές και μου είπε είναι γνωστή βλάβη... Θα την κοιτάξω μόνος μου κάποια στιγμή τελικά

Πάντως Σάκη εδώ με μπέρδευεις...

το πιθανοτερο ειναι οτι η βλαβη σου δεν ειναι σε ενεργα εξαρτηματα ....δηλαδη μην νομισεις οτι αλλζεις κανα δυο ηλετρολυτικους και καθαρισες .....
Η βλάβη δεν είναι σε ενεργά εξαρτήματα, άρα είναι σε παθητικά(=αντιστάσεις,πυκνωτές?)

east electronics
24-03-08, 10:25
οτι μαλλον ειναι σοφτγουερικη βλαβη και οχη απο καποιο ολοκληρωμενο,αντισταση η πυκνωτη.....

το 24C02 η 06 η 08 ειναι κατι σαν μπαφερ για τον προσεσορα με οκτω ποδαρακια και οταν την κανει γινονται διαφορα κουφα και τρελλες...ειναι φτηνο και υπαρχει παντου .....

kostas_a22
24-03-08, 13:26
Καλημέρα Γιάννη. Άλλαξε τους πυκνωτές C806, C814 και C823. Αν είχες διαβάσει το post του epistimon θα είχες την τηλεόραση να παίζει τώρα!! 3 Πυκνωτές είναι!!!

gsmaster
19-04-08, 15:37
Καλημέρα Γιάννη. Άλλαξε τους πυκνωτές C806, C814 και C823. Αν είχες διαβάσει το post του epistimon θα είχες την τηλεόραση να παίζει τώρα!! 3 Πυκνωτές είναι!!!

Τους άλλαξα σήμερα και δεν έπαιξε.

Άντε απο χριστούγεννα που χάλασε ήρθε και το πάσχα, για να αλλάξω τρείς πυκνωτές... καλά πάμε...

east electronics
19-04-08, 16:01
στο μαγαζι μου .....για τον φιλο qsmaster θα το δωσω free !!!! μαζι και ενα φραπεδακι ....για την παρεουλα ...αντε εχει και καλο καιρο !!!!!

gsmaster
19-04-08, 16:29
Σάκη ευχαριστώ πολύ για την προσφορά, αλλά μου είναι λίγο εώς πολύ δύσκολο να κατέβω αθήνα.

24C02 έχω κι εγώ, και προγραμματιστήρι, το θέμα είναι τι να του περάσω μέσα? Να το βάλω άδειο?

east electronics
19-04-08, 16:44
ριχτο μεσα ...δεν ξερω τι φοραει 2402 η αλλο ....αν εχεις ενα τετοιο καινουργιο ριχτο μεσα και παρε με τηλεφωνο να μου πεις απο την αλλη μια και ειμαι μαγαζι δες εκει μηπως εχεις κανενα κωδικο απο το σασσι να το δω μηπως εχω κανενα εδω να κανω καμμια προσομειωση να δω τι παιζει γενικοτερα ...

δοκιμασε και αν θες παρε και τηλ ...εδω ειμαστε

gsmaster
19-04-08, 18:37
Τελικά έχει 2404 την οποία δεν έχω, Έβγαλα όμως αυτή που είχε, την διέγραψα (αφού κράτησα ένα backup) και την ξανάβαλα. Το πρόβλημα μεταλλάχτηκε. Έχει ανοίξει η εικόνα έξω απο τα όρια της οθόνης με ελαφρά παραμόρφωση όπως είχε και πρίν. Λογικά κάπως θα ρυθμίζεται. Πώς όμως?

Επισυνάπτω και μια φωτό.
Η εικόνα έχει χιόνια γιατί δουλεύει με ένα κατσαβίδι για κεραία.

east electronics
19-04-08, 18:56
αν το προγραμμα της τηλεορασης ειναι σωστο και εχεις προβλημα στην 2404 τοτε αν αποκτησεις προσβαση στο service menu θα τα κανεις ολα μπαχαλο ......

οποτε ...αποκτησε πρωτα απο ολα ενα 2404 και μετα θα σου πω εγω η καποιος αλλος πως θα μπεις μεσα να φτιαξεις την γεωμετρια . δεν ειναι τιποτα δυσκολο

Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΝ ΠΕΙΡΑΞΕΙΣ ΠΡΙΝ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΤΟ 2404.... ....

τελικα μαλλον δικιο ειχα ....

east electronics
19-04-08, 18:59
το 2404 δουλευει σαν μπαφφερ που σημαινει οτι ο κεντρικος επεξεργαστης μπορει να δεινει σωστα στοιχεια αλλα η μπαφερ δεν μπορει να τα περασει για αυτο και μεταλλαχτηκε οπως ειπες το προβλημα σου ....

οποτε οπως ειπαμε παραπανω ...πρωτα μνημη και μετα ολα τα αλλα .....

αντε ανεβασε και καμμια φωτο απο το εργαστηριο ...οχι μονο την τιβι ( αυτη την εχουμε ξαναδει χα χα χα )

gsmaster
19-04-08, 20:19
Μα έλεγξα την μνήμη για την καλή λειτουργία της γράφοντας την και σβήνοντάς την επανελλημένα και δεν είδα κάποιο πρόβλημα. πχ την γέμισα 0xAA και την ξαναδιάβασα όλη κανονικά ΑΑ. Την γέμισα FF και την ξαναδιάβασα κανονικά όλα FF. Αν είχε πρόβλημα το τσιπάκι πιστεύω θα φαινόταν στη δοκιμή αυτή.

Φωτό απο το εργαστήριο? δες μια φωτό της ζούγκλας, περίπου ίδιο είναι. Εϊναι τελείως προσωρινή κατάσταση γιατι ως γνωστόν αυτό τον καιρό είμαι φαντάρος, και μεχρι να απολυθώ δεν προβλέπεται να μεταφέρομαι σε νέο χώρο...

east electronics
19-04-08, 20:22
υπο ταση η μνημη σου μπορει να παιζει τελέιως διαφορετικα αυτα ειναι ψιλα γραμματα μην τα ψαχνεις .....

η εμπειρια παντως αυτο λεει .... αν απο την αλλη εχεις τσαγανο να σου στειλω τοπως μπινεις μεσα στο σερβις μενου ....αλλα η γνωμη μου ειναι οχι ...

gsmaster
19-04-08, 20:27
Απο βδομάδα με νέο τσιπάκι.... Αν θέλεις στείλε μου τον τρόπο να τον μελετήσω μέχρι τότε.

gsmaster
23-06-08, 20:38
Απλα για την ιστορία, να αναφέρω ότι η τηλεόραση επισκευάστηκε επιτυχώς...... την περίοδο του πάσχα...

Έβαλα τους 3 καινούριους πυκνωτές και η παραμόρφωση άλλαξε λίγο σχήμα.
Άλλαξα το τσιπάκι και χάθηκαν όλα τα κανάλια και οι ρυθμίσεις.
Μπήκα στο service menu και έφερα την εικόνα στα ίσα, συντόνισα τα κανάλια και όλα καλά.

Δεν έκατσα να δοκιμάσω με την παλιά μνήμη και τους παλιούς πυκνωτές για να δώ αν θα επανερχόταν μέσα απο το service menu, μπορεί να επισκευαζόταν χωρίς καν να την ανοίξω :P