PDA

Επιστροφή στο Forum : ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ TELEFUNKEN ΜΕ ΣΑΣΙ THOMSON ICC20



pelopidas
21-10-07, 15:42
ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΒΛΑΒΕΣ ΤΗΛΕOΡΑΣΕΩΝ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ

ggr
21-10-07, 20:32
Τι βλαβη εχει?

pelopidas
23-10-07, 08:17
Ευχαριστώ για την ανταπόκριση.
Μετά απο αλλαγή του Vert Def Booster TDA 8177F (ελπίζοντας να ξεπερασθεί προηγούμενο πρόβλημα μή έγκαιρου statup) παρουσιάζει μια γραμμή οριζόντια και δεν λειτουργεί. Πρίν απο την αλλαγή η τηλεόραση δούλευε κανονικά, απλά περίμενες κάποιο χρόνο να ξεκινήσει. Δοκίμασα τρία διαφορετικά TDA 8177F. Η βλάβη παραμένει. Το λάθος που πέρνω με την ένδειξη του κόκκινου led είναι 47.
Έχεις καμιά ιδέα ??

eebabs2000
23-10-07, 09:48
Προτείνω να ελέγξεις την τροφοδοσία του TDA8177F (ποδαράκι 2 και 4 καθώς και 6 με 4 λογικά πρέπει να είναι γύρω στα 30V με 40V), αν υπάρχει έξοδος των παλμών στο ποδαράκι 5 του ολοκληρομένου και αν οι κοννέκτορες που φεύγουν τα καλώδια των παλμών προς τα πηνία απόκλισης είναι καλά συνδεδεμένοι μεταξύ τους.

ggr
23-10-07, 18:33
Το error 47 της συγκεκριμενης ΤV σημαινει προβλημα στο vertical guard απο το ολοκληρωμενο TDA9330. Εχω το πληρες manual αλλα ειναι στα γερμανικα και επισης πολυ μεγαλο (1,16ΜΒ), αν θες δωσε το e mail σου να στο στειλω.

pelopidas
24-10-07, 08:18
Σας ευχαριστώ αμφοτέρους για τις προτάσεις σας
Θα το ελέγξω το Σαββατοκύριακο και θα σας πώ.

east electronics
24-11-07, 18:45
ΣΕ ΚΑΘΕ ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΒΕΡΤΙΚΑΛ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΠΟΛΥ ΠΡΙΝ ΨΑΞΕΙΣ ΤΟ ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΟ ΚΟΙΤΑΣ ΤΟΥΣ ΗΛΕΚΤΡΟΛΥΤΙΚΟΥΣ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΤΟ ΒΕΡΤΙΚΑΛ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΑΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΤΑΣΧΗΜΑΤΙΣΤΗ ΥΨΗΛΗΣ ΟΠΟΥ ΣΥΝΗΘΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΕΙΟΑΝΤΙΣΤΑΣΕΙΣ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΙΟΔΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΑΝΟΡΘΩΣΗ

regards sakis

pelopidas
28-12-07, 23:23
Μετά απο αρκετό καιρό παραμονής στην αποθήκη της εν λόγω συσκευής αποφάσισα να ασχολιθώ μαζί της, μιάς και βρήκα λίγο χρόνο.
Τελικά η βλάβη εντοπίστηκε. Ηταν τρείς (3) ασφαλειοαντιστάσεις στην έξοδο του μετασχηματιστού υψηλής που αφορούσαν τις
τάσεις του ολοκληρωμένου. ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΌΣ Ο ΦΙΛΟΣ sakis.
Δυστυχώς όμως δεν είχα δεί την απάντησή του και έφτασα μόνος μου στην λύση του μυστηρίου.
Εψαξα παντου αλλά δεν βρήκα τον ίδιο τύπο δηλαδή (No. 398 / MP 125 και MP 40). Πρόκειται για ένα προϊόν της WICKMANN νυν Littelfuse.
όπου το MP 125 συμμένει Medium Protector 1,25 A 65V, το δε MP 45 Medium Protector 400 mA 65V. Τα αντικατέστησα με Littelfuse 663
1,25 A 250V και 663 400 ma 250V. Ηταν άλλωστε και τα μοναδικά που βρήκα στην αγορά.
Οπως και να έχει το πρόβλημα λύθηκε, η τηλεόραση ΔΟΥΛΕΥΕΙ!!!!
Θέλω να ευχαριστήσω όλους σας για το ενδιαφέρον που δείξατε καθώς και το site gia την φιλοξενία και την καλή δουλειά που κάνει.
Ελπίζω στο μέλλον να φανώ και εγώ χρήσιμος.
ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ...

east electronics
28-12-07, 23:31
επιμενω παντως οτι πρεπι να κοιταξεις η και να αλλαξεις εκ των πραγματων τους ηλεκτρολυτικους εκει γυρω ...το 8177 δεν την εκανε απο μονο του ....σιγουρα παιζει και κατι αλλο ...... τελος μετα τα χρονια πολλα υγεια και αγαπη να και μποναμας .... εαν θελεις τις αυθεντικες αντιστασεις τις εχω και θα στις δωσω freebe

regards sakis