PDA

Επιστροφή στο Forum : grundig tv



soulhealer
14-10-07, 14:12
γεια σας! έχω ένα πρόβλημα με την τηλεόραση στο δωμάτιο μου εδώ και καμιά βδομάδα
όταν την ανάβω προσπαθεί να ανάψει (αναβοσβήνει λίγο η ένδειξη των καναλιών στο display της) και μετά σιωπή.
μαυρίλα.. όταν πάει να ανάψει ακούω ένα θόρυβο (σαν θρώισμα) στον μ/σ της.. λέτε να τα έχει παίξει? η μήπως να φταίει τίποτε άλλο? πότε πότε όμως ανάβει και παίζει μια χαρά.. ακόμα δεν μου έχει σβήσει κατά την διάρκεια που την έχω ανοιχτή..
είναι 29" και είναι κρίμα να πεταχτεί τι συνιστάτε να κοιτάξω?

ggr
14-10-07, 16:12
Αφου οπως λες μερικες φορες αναβει τοτε το πιθανοτερο ειναι να εχει καποια ψυχρη κολληση η ακομα και καποιον ελλατωματικο ηλεκτρολυτικο πυκνωτη.

soulhealer
14-10-07, 16:22
κοιταξα για κολλήσεις αλλά δεν είδα κάτι (με πρόχειρη ματιά) τώρα ο θόρυβος που κάνει λες να είναι απλά δινορεύματα?
μπορώ να κοιταξω τους ηλεκτρολυτικούς πυκνωτές πάνω στην πλακέτα αν είναι κάποιος καμμένος?

ggr
14-10-07, 17:08
Χτυπα ελαφρα την πλακετα με την μονωμενη λαβη ενος κατσαβιδιου για να διαπιστωσεις αν καποιο εξαρτημα ειναι ξεκολλημενο η καλυτερα ριξε ψυκτικο σπρει. Οι χαλασμενοι ηλεκτρολυτικοι μπορει να φαινονται φουσκομενοι η να εχουν πεταξει υγρα μπορει ομως και να φαινονται ΟΚ. οποτε τους αντικαθιστας προληπτικα. Επισης αν παρουσιαζουν καποια μικρη διαρροη αυτο μπορει να ελεγθει ωμικα.

east electronics
24-11-07, 20:02
ΓΙΑ ΑΡΧΗ 3-4 ΗΛΕΚΤΡΟΛΥΤΙΚΟΥΣ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΟ ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΝ ΝΑ ΤΟΥΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΑΠΛΑ ΑΛΛΑΞΕ ΤΟΥΣ ....ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΟ 220 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΟΛΙΚΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΗΛΚΤΡΟΛΥΤΙΚΩΝ