PDA

Επιστροφή στο Forum : Βλάβη σε TV LENCO...



Γιώργος Ανώνυμος
09-10-07, 14:01
Συνάδελφοι,

βοήθεια...!!!

Η συγκεκριμένη τηλεόραση μετά από αρκετά χρόνια χρήσης τα... έφτυσε!!! Ο λόγος που ασχολούμαι ακόμα είναι ότι είχα μείνει αρκετά ευχαριστημένος (δεν είχε παρουσιάσει τίποτε μέχρι τώρα), είχε καλή εικόνα (οθόνη 29" Panasonic), o μετασχηματιστής υψηλής (συνήθης βλάβη) ακούγεται ζωντανός (τσιρτσιρίζει) και δεν έχω λεφτά για LCD/TFD/Plasma...!!!

Το ενσωματωμένο LEDάκι στο διακόπτη μπροστά δεν ανάβει και παρατηρώ πως τα νήματα του καθοδικού σωλήνα δεν ανάβουν.... Έλεγξα ασφάλειες και είναι εντάξει...

Δεν έχω ασχοληθεί παραπάνω αλλά και δεν ξέρω από που να αρχίσω...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τυχόν ιδέες-απαντήσεις!!!

Γιώργος

ggr
09-10-07, 20:18
Αλλαξε προληπτικα τους ηλεκτρολυτικους στο τροφοδοτικο και ελεγξε τα τρανζιστορ ισχυος καθως και τις διοδους.

Γιώργος Ανώνυμος
10-10-07, 09:27
Προφανώς για τα νήματα του καθοδικού σωλήνα (CRT) υπάρχει μετασχηματιστής (ΜΣ) πάνω στην πλακέττα? Ο ΜΣ υψηλής είναι μόνο για την υψηλή...(?). Μάλλον θα μετρήσω στην πλακέτα πάνω στη βάση της CRT αν οι τάσεις νημάτων φτάνουν ως εκεί... Δεν προβαίνω σε αντικατάσταση κανενός υλικού πριν καταλήξω στο ότι η TV δεν θα καταλήξει στον... κάδο (μάλλον απλών απορριμάτων και όχι ανακύκλωσης: δεν είμαι σίγουρος)...!!!

Καλημέρα

ggr
10-10-07, 11:32
Τα νηματα τροφοδοτουνται απο τον μετασηματιστη υψηλης απο ξεχωριστο τυλιγμα που διαθετει.

Γιώργος Ανώνυμος
10-10-07, 12:51
Ο ήχος από το δέκτη θα ακουγόταν αν καιγόταν ο Μ/Σ υψηλής. Έτσι δεν είναι?

ggr
10-10-07, 13:09
Οχι γιατι ο ηχος τροφοδοτειται συνηθως απο τα τυλιγματα του μετασχηματιστη υψηλης.

Γιώργος Ανώνυμος
10-10-07, 13:49
Ψιλιάζομαι λοιπόν ΜΣ υψηλής. Ποιός είναι ο γρηγορότερος τρόπος να το καρατσεκάρω με ένα πολύμετρο?

Πάντως τσιρτσιρίζει...

ggr
10-10-07, 16:22
καταρχην μετρα αν εχει ταση το τρανσιστορ υψηλης .

electron
10-10-07, 18:37
Ή πιο σωστά,ξεκόλλησε τα τρανζίστορ ισχύος της υψηλής και του τροφοδοτικού και μέτρησέ τα ωμικά.

haris
16-10-07, 11:25
Φίλε μου η βλάβη σου είναι στό τροφοδοτικό. Σου μιλάει πείρα 18 ετών στίς tv.

Γιώργος Ανώνυμος
16-10-07, 12:58
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!!!

Όταν λέμε τροφοδοτικό εννοούμε τον ΜΣ υψηλής?

Το τρανζίστορ υψηλής είναι αυτό που διακρίνεται στην φορεμένη πλακέτα στη βάση της CRT?

Να το ρισκάρω να αγοράσω έναν καινούργιο ΜΣ και αν παίξει έπαιξε? Αν δεν παίξει να δοκιμάσω με το τρανζίστορ?

Τί κόστος και από που?

Γιώργος

electron
16-10-07, 19:06
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!!!

Όταν λέμε τροφοδοτικό εννοούμε τον ΜΣ υψηλής?

Το τρανζίστορ υψηλής είναι αυτό που διακρίνεται στην φορεμένη πλακέτα στη βάση της CRT?

Να το ρισκάρω να αγοράσω έναν καινούργιο ΜΣ και αν παίξει έπαιξε? Αν δεν παίξει να δοκιμάσω με το τρανζίστορ?

Τί κόστος και από που?

Γιώργος

Tροφοδοτικό δεν εννοούμε τον ΜΣ υψηλής αλλά τον ΜΣ και τα εξαρτήματα που βρίσκονται κοντά στην τροφοδοσία της τηλεόρασης.
Το τρανζίστορ υψηλής δεν είναι εκεί που λες αλλά πάνω στην μητρική πλακετά και κοντα στον ΜΣ υψηλής.
Κάνε πρώτα τους ελέγχους που σου είπαμε γιατί είναι κρίμα να αγοράσεις τον ΜΣ υψηλής και να δώσεις άδικα χρήματα που δεν είναι και λίγα για την αγορά του.

Γιώργος Ανώνυμος
17-10-07, 10:00
Αν θυμάμαι καλά, εκτός του ΜΣ υψηλής, υπάρχει ένας ακόμα στην πλακέτα. Οπότε ελέγχω (ωμικά) τα εξαρτήματα γύρω...
Νομίζω και εγώ ότι είναι τροφοδοτικό διότι κάποια led στην πρόσοψη δεν ανάβουν δηλ. εκτός του ΜΣ υψηλής, που τσιρτσιρίζει αλλά δεν ανάβει τα νήματα της CRT, δεν φαίνεται τίποτε άλλο ζωντανό... Τα νήματα δεν θα έπρεπε να ανάβουν?

Φιλικά
Γιώργος

haris
17-10-07, 13:33
Στό τροφοδοτικό δεν είναι απαραίτητο να υπάρχει ΜΣ . Πάντως τροφοδοτικό είναι το σημείο πού η tv δέχεται τα 220v Συνήθως καίει κάποιο ΒΥ πάνω στήν ψύκτρα.

ice25
17-10-07, 22:12
Γιώργο θα θελα να σου επιστήσω την προσοχή στην ασφάλεια σου.απ'αυτα που γραφείς διαπιστώνω ότι δεν έχεις αρκετή πείρα.πράγμα επικίνδυνο ίδιος όταν προσπαθείς χωρίς να έχεις κάποιον δίπλα σου που ξέρει.από εκεί και πέρα.το ότι ο μετασχηματιστής τσιρτιριζει θέλει περισσότερο ψάξιμο.θα μπορούσε να παίρνει μπρος κάποια προστασία και γι'αυτο να μην παίρνει μπρος,επισεις θα μπορουσε να μην έχει σωστή τάση από το κύριο τροφοδοτικό της tv.το κύριο τροφοδοτικό δεν παίρνει μπρος αν δεν δει κάποιο φορτίο στην έξοδο που δίνει τάση στον μετασχηματιστή υψηλής.συνήθως βάζουμε μετά το διοδακι αναρθωσεις και τον πυκονοτη εξομαλύνσεις μια λάμπα 220v 25-40W ανάλογα με την tv.και προσπαθούμε να βάλουμε μπρος την tv

αν ανάψει η λάμπα το τροφοδοτικό σου είναι ok.απ'εκει και πέρα θα πρέπει να μετρήσεις το τρανζίστορ τις υψηλής συνήθως είναι ένα bu μεγάλο με ψήκτρα.αν είναι οκ θα πρέπει να δεις αν περνει παλμό στην βάση του απο το κύκλωμα του οριζοντίου.αν παίρνει και παλμό άλλαξε μετασχηματιστή υψηλής.με προσοχή.η οθόνη είναι ένας πυκνωτής και μπορεί να έχει κρατήσει τάση πολαααα volt.θα πρέπει να το αποφορτίσεις πρώτα.

για να γίνει αυτό παίρνει ένα ακροδέκτη απο πολυμετρο του οποίου την μια πλευρά την γειώνεις καλά στο σασί και την μυτερή άκρη την βάζεις σιγα σιγα κατο απο την βεντουζα μεχρι να ακουστεί τσαφ.


αν δεν εχεις παλμο η δεν εχεις σωστο παλμο θα πρεπει να ψάξεις το κύκλωμα οριζοντίου και αν περνούν σωστές τάσεις 12v κτλ

east electronics
24-11-07, 19:59
ΨΑΧΝΕΙ ΝΑ ΦΤΙΑΞΕΙ ΤΗΝ ΛΕΝΚΟ ΤΟΥ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΤΙΣ ΒΑΣΙΚΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ .....ΕΝΑ ΠΟΥΛΑΚΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΕ ΡΩΤΗΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ *******

ΤΟ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΠΤΥΧΙΟ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΥ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΠΑΝΤΟΣ ΤΥΠΟΥ ΕΠΙΣΚΕΥΕΣ .....ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΑΛΛΑ ΚΑΠΟΥ ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΩΡΑ ΝΑ ΣΚΥΨΩ ΓΙΑΤΙ ΤΗΝ ΝΙΟΘΩ ΤΗΝ ΛΕΝΚΟ ΝΑ ΕΚΤΟΞΕΥΕΤΑΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΡΑΦΗΝΑ ...... Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΤΟ ΧΕΡΙ ΤΟΥ ....

ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ ΕΚΤΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΕΙΩΝ ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΚΑΤΑ ΝΟΥ ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΝΑ ΘΥΜΑΣΕ ΟΤΙ Η ΛΕΝΚΟ ΕΙΝΑΙ ΦΤΙΑΓΜΕΝΗ ΑΠΟ ΤΟ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ ΤΗΕ ΒΕΚΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΞΙΠΡΕΠΕΣΤΑΤΗ ΣΥΣΚΕΥΗ
ΕΞΑΛΟΥ ΜΙΑ ΕΠΙΣΚΕΥ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΔΕΝ ΘΑ ΣΤΟΙΧΙΖΕ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ 40-50 ΕΥΡΟΠΟΥΛΑ ΕΚΤΟΣ ΒΕΒΑΙΑ ΑΝ ΤΗΝ ΕΧΕΙΣ ΞΕΣΚΙΣΕΙ ΟΠΟΤΕ ΑΠΛΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΘΑ ΤΗΝ ΠΙΑΣΕΙ

regards sakis

Nemmesis
24-11-07, 22:49
sakis i like you :P εξω απο τα δοντια, οπως λεει και το τραγουδι... συμφωνω 1000% μαζι σου... εγω μπορει να ειμαι μολις 21 απο τα 7μου επεζα με τα λαμπακια στα 13-14 ηξερα να επισκευαζω πλυντηρια ρουχων (παντα βεβεα στο μαγαζι του θειου μου και κατω απο την επιβλεψη του αλλα χωρις αυτο να σημαινει οτι μου ελεγε απλα να εγω να ξεβιδοσω κατι) τωρα πλεον μετα απο 10 ΟΛΟΚΛΗΡΑ χρονια μπορω πλεον να να ανοιξω αλλα και να ΚΛΕΙΣΩ(που ειναι και το ποιο δυσκολο) μια τηλεοραση... και θυμαμε μια φορα ενας απο την γειτονια μου ειχε φερει 2κουτες με 2 ανοιγνεμες TV... ο τυπος ειχε ξεδιδωσει μεχρι και τα ηχεια... η μια ειχε ενα καμενο bu και η αλλη μια ασφαλεια που αργοτερα εμαθα οτι ηταν απο μλκια του... τεσπα εκατσα 3μερες και τις εφτιαξα και τις 2... και οταν του ειπα 30ευρα καπνους εβγαλαν τα αυτια του... γιατι επεμενε οτι και οι 2 δουλευαν... ετσι και εγω τις λεινω βαζω το καμμενο by καιω και την ασφαλεια και του τις δινω πισω σε 2 κουτες... λοιπον βγηκα τοσο offtopic για να δειξω την ασεβεια που εχουν καποιοι στις γνωσεις τον αλλον.. και θα βγω αλλο τοσο με το ρητο "αν δεν παθεις δεν θα μαθεις" λεγοντας δηλαδη οτι αν δεν χαλασεις κατι δεν θα μαθεις και κατι... δλδ οπως αρκετοι πιστευω απο εδω μεσα μικρους τους φωναζανε "α καλοστον μαστροχαλαστη" αλλα τωρα λεμε "μαστροτακι εχω αυτο για φτιαξιμο ποτε θα μπορεσεις να το κοιταξεις?" και μπαινοντας στο θεμα μας... και εγω πιστευε αν θες να το ψαξεις με την tv ψαξτο αλλα μονο οταν ειναι εκτος μπριζας... γιατι ειναι πραγματικα επικινδηνο οταν δεν ξερεις ουτε ποιο ειναι κυκλωμα τροφοδοσιας να ψαχνεσε με τα δοκιμαστικα και τα πολυμετρα...
ποπο ποσα εγραψα παλι... περαστικος ημουν απο το internet cafe και μπηκα να δω λιγο... και παλι μιση ωρα ειμαι εδω.. θα με κραζει η παρεα σαββατιατικα...

Γιώργος Ανώνυμος
26-11-07, 12:44
Τελικά επί του πρακτέου θα συμφωνήσω καθότι το σχόλιο με την υψηλή τάση στην οθόνη σε κατάσταση μη λειτουργίας λόγω χωρητικότητας με απέτρεψε από την όποια προσπάθεια(!). Η απόσταση μέχρι τον αντιπρόσωπο ήταν επίσης απαγορευτική, οπότε την επισκεύασα σε γνωστό μου από τα παλιά... Κόστησε 70Ε, κόστος όχι ευκαταφρόνητο για την παλαιότητά της και το κόστος αγοράς καινούργιας...

Τέλος πάντων, ας τρέχουν οι δουλειές του κόσμου, καθότι οι αλυσίδες (βλ. Car...) μας έχουν λιώσει...!!!

Σάκη αρνητικό σχετικά με το μαγαζί σου...

Σίγουρα τα πτυχία δεν μετράνε (όπως και τα ράσα δεν κάνουν τον παπά) αλλά η εμπειρία στις επισκευές του είδους... Αν δεν καθήσεις με τον μάστορα να δεις τί κάνει και πως το κάνει ούτε τα λεγόμενά του δεν μπορείς να καταλάβεις. Γι'αυτό και οι δουλειές του είδους είναι όχι απλά μαύρες, αλλά... κατάμαυρες στην κυριολεξία... Αν ο πατέρας σου π.χ. ή ο θείος σου πραγματοποεί επισκευές και έχει ένα καλό εισοδηματάκι από εκεί, ότι καλύτερο... Και σίγουρα δεν συνδέουν παλμογράφους ή φασματογράφους για τις επισκευές τους, ούτε έχουν τελειώσει το MIT στην ηλεκτρονοκή του μέλλοντος για να τις επισκευάζουν...

Χαιρετισμούς
Γιώργος

east electronics
26-11-07, 13:09
την εφτιαξες τελος καλο ολα καλα ..... νομιζω ( παντα σε φιλικο τονο ) οτι η προσεγγιση σου στο "πως" θα την φτιαξεις μονος σου δεν ηταν σωστη παντα χωρις να θελω να σε προσβαλλω απλα φανηκε οτι δεν ειχες τις απαιτουμενες γνωσεις

δεν ειναι κακο ολοι ξερουμε καποια πραγματα καλα και αλλα οχι

απο την αλλη μου φανηκε οτι ο συναδελφος σε ψιλοπατησε λιγακι ...στην τιμη εννοω

regards sakis