PDA

Επιστροφή στο Forum : περιεργο προβλημα σε tv comet 14'



epistimon
24-08-07, 18:16
Εχω μια comet 14' tv1407 η οποια βαζοντας το καναλι του βιντεο AV δειχνει μπλε οθονη.Καλα ως εδω.Οταν ομως την περιστρεψω δεξια,αριστερα το μπλε χρωμα γινεται κοκκινο σε αρκετα σημεια στην εικονα!Φυσικα και βλεποντας ενα καναλι και κανοντας το ιδιο παλι το μπλε χρωμα γινεται κοκκινο.Δεν εχω δει να επειρεαζονται αλλα χρωματα.Σε καποιο σημειο ομως αφου την γυριζω δεξια,αριστερα,πανω,κατω γινεται κανονικα μπλε.Δηλαδη αλλαζει το μπλε χρωμα(και γινεται κοοκκινο) αναλογα με τη θεση της τηλεορασης!Δεν υπαρχει διπλα καποιο ηχειο ή κατι αλλο που να επηρεαζει.Περιεργο!Οποιος ξερει κατι ας το πει....

lynx
24-08-07, 18:21
ψυχρες κολλησεις! :D

τι περιμενες οταν την αγοραζες? :roll: απο τα carrefour την πειρες?

epistimon
24-08-07, 18:26
Και πως εξηγειτε οτι το κανει οταν αλλαζει θεση?Απο πρακτικερ.

badsak
24-08-07, 19:03
Δεν νομιζω οτι ειναι προβλημα αυτο. Τα χρωματα μοιαζουν με ουρανιο τοξο?
αν ναι απλα μαγνητιζεται η οθονη.
Αν την επαναφερεις σχεδον στην αρχικη τις θεση τα χρωματα επανερχονται?
Και αν την ανοιγοκλεισεις 2-3 φορες πρεπει να ερχεται στα κεντρα τις.
ειναι απολυτα λογικο να γινεται αυτο. :wink: :wink:

GR_KYROS
24-08-07, 19:04
ο μαγνητισμός δεν γίνεται μόνο από μεταλλικά η μαγνητικά υλικά.

Πάντως όντως είναι φαινόμενο μαγνητισμού οθόνης και αν την κλίσης από τον γενικό διακόπτη, μετά από μερικές ώρες θα απομαγνητιστεί.
Έχει σχετικό κύκλωμα απομαγνητισμού, εκτός και έχει χαλάσει.

Επιστήμων
24-08-07, 19:04
Μήπως έχεις εκεί κοντά κανένα ηχείο ?
Ο μαγνητισμός επηρεάζει το χρώμα της οθόνης .

savnik
24-08-07, 21:30
Δεν υπαρχει διπλα καποιο ηχειο ή κατι αλλο που να επηρεαζει.


Μήπως έχεις εκεί κοντά κανένα ηχείο ?

:hammer: :head:

robotakias
24-08-07, 21:44
Δεν υπαρχει διπλα καποιο ηχειο ή κατι αλλο που να επηρεαζει.


Μήπως έχεις εκεί κοντά κανένα ηχείο ?

:hammer: :head:

Μόλις έφτιαξες έτοιμο θέμα για τον Θέμο :D :D :D \:D/ \:D/

phoebus
25-08-07, 15:47
Και πως εξηγειτε οτι το κανει οταν αλλαζει θεση?

έχει να κάνει με το μαγνητικό πεδίο της γης αν δε κάνω λάθος, είχα και εγώ μια AOC 19" CRT οθόνη για υπολογιστή και όταν την "γυρνουσες" τα χρώματα παραμορφώνονταν.

Αν την έχεις ακίνητη και τα χρώματα είναι περίεργα και δε διορθώνεται από μόνη της με το ανοιγόκλεισμα και με τον καιρό τότε μάλλον έχει πρόβλημα ο μηχανισμός που τη απομαγνητίζει (ίσως θέλει αλλαγή ένα εξάρτημα, νομίζω 4C ή C4 ή κάπως έτσι λέγεται και είναι λευκό, πλαστικό και κάπως περίεργο σχήμα).

chip
25-08-07, 23:34
Υποθέτω εννοείς το... PTC

phoebus
26-08-07, 00:32
Υποθέτω εννοείς το... PTC

Ναι, μάλλον αυτό :wink:

lynx
26-08-07, 08:12
Εχω μια comet 14'

γιατι ρε φιλε δεν ανεβαζεις καμοια φωτογραφια ή καλυτερα βιντεο... να μην καθομαστε να κανουμε
εικασιες για το τι μπορει να ειναι? τωρα ο καθενας απο εμας λεει οτι φανταζεται... και εσενα δεν σε
βοηθαει αυτο και πολυ...

Chris Valis
27-08-07, 09:54
Αν όντως το κάνει μόνο σε ένα χρώμα τότε ίσως κάποιος ξέχασε να βάλει κόλα στο landing magnet του μπλε και κουνιέται.

epistimon
27-08-07, 11:54
Ευχαριστω για το ενδιαφερον...
Οντως μετα απο μερικα βγαλε-βαλε απο την πριζα το προβλημα διορθωνεται.Δεν ειναι συνεχομενο.Μπορει να το ξανακανει μετα απο 1-2 μηνες.Τα κοκκινο εμφανιζεται απο τις 2 επανω ακρες της οθονης και οχι σαν ουρανιο τοξο.
Μαλλον πρεπει να την παω σε καποιο αλλο σπιτι να δω αν το ξανακανει.....κατι μαγνητικο πρεπει να την επηρεαζει στο σημειο που την εχω.


Οι comet που συναρμολογουνται? Ελλαδα? Κινα?

Τρελός Επιστήμονας
27-08-07, 12:07
Δεν γνωρίζω που συναρμολογούνται αλλά η αντιπροσωπεία είναι στη Νέα Σμύρνη. Βλέπε και την ιστοσελίδα της.
http://www.comet.gr

haris
16-10-07, 10:35
Η οθόνη σου είναι μαγνητισμένη. χρησιμοποίησε τα ειδικά πηνεία απομαγνητισμού η ένα μαγνήτη.

epistimon
16-10-07, 13:53
Η οθόνη σου είναι μαγνητισμένη. χρησιμοποίησε τα ειδικά πηνεία απομαγνητισμού η ένα μαγνήτη.

Μπορεις να μου πεις (και γενικα οποιος ξερει) πιο συγκεκριμενα την διαδικασια για την απομαγνητιση με μαγνητη? :roll:

manos_3
16-10-07, 14:35
Η τηλεόραση από το μενού της έχει κάποια εντολή απομαγνήτησης!Και σε εμένα έχει συμβεί και επανείλθε μετα την απομαγνύτηση στην αρχική της κατάσταση!

haris
17-10-07, 12:23
καλίτερα χρησιμοποίησε τα πηνεία γιατι αν δέν ξέρεις δέν θα καταφέρεις τίποτα.Τα περνάς μπροστά από τήν οθόνη παράληλα και πρός την μεριά που είναι το έντονο (παράξενο) χρώμα.Είναι πολύ φθηνά,αλλά μπορείς να τα δανειστής απο κάποιο εργαστήριο.