PDA

Επιστροφή στο Forum : SONY KV-M2100D



epistimon
11-07-07, 23:54
Γεια σας.Εχω την tv sony kv-m2100d η οποια χανει συνεχως το χρωμα της και το επιδιορθωνω προσωρινα γυρνωντας ενα κοκκινο τριμμερ.Υπαρχει κατι που μπορω να αλλαξω ωστε να φτιαξει μια και καλη? Και ενα αλλο προβλημα ειναι οτι η εικονα εχει βγει απο τα ορια της σαν να την τραβας απο τα 4 ακρα της.Ρωτησα ενα τεχνικο και μου ειπε οτι αυτο το δευτερο προβλημα δεν φτιαχνει. :( :(
Οτι ξερετε πειτε το.........

FMTRIKALA
12-07-07, 08:44
επειδη για καποιο χρονικο διαστημα δουλευα σε σερβις της sony στα τρικαλα για την περιπτωση του χρωματος πρεπει να αλλαξεις το τριμμερ(πυκνωτης διπλα στον κρυσταλλο) και να βαλεις το γνησιο της sony αλλιως θα εχεις προβλημα αν βαλεις καποιο αλλο .για το αλλο προβλημα που σου κανει ειναι απο πυκνωτες στο κυκλωμα east-west.και να αλλαξεις τους πυκνωτες θα πρεπει να περαστουνε παλι τα δεδομενα.επομενος καταλαβενεις οτι το καλυτερο ειναι να την πας στο σερβις.και καλα ειναι να το πας σε επισημο και οχι σε κανεναν ασχετο

electron
12-07-07, 11:13
Κάτι εναλλακτικό που μπορείς να κάνεις στα τρίμερ είναι να τους ρίξεις λίγο σπρέι,ίσως έτσι δεν χρειαστεί να τα άλλάξεις.Επίσης για την διόγκωση της εικόνας ίσως ευθύνεται και το κύκλωμα του καταρράκτη της υψηλής.Σε παλιούς δέκτες οι δίοδοι του καταρράκτη ήταν σε ξεχωριστώ module.σε νεότερους δέκτες είναι μέσα στον μ/τ υψηλής.

kostas_a22
12-07-07, 18:47
Για να γλυτώσεις από τη συνεχή ρύθμιση άλλαξε το τριμμερ CT332 και βάλε σταθερό πυκνωτή 15pF.
Για το άλλο πρόβλημα άλλαξε τους πυκνωτές C806, C814 και C823.

epistimon
12-07-07, 22:48
Για να γλυτώσεις από τη συνεχή ρύθμιση άλλαξε το τριμμερ CT332 και βάλε σταθερό πυκνωτή 15pF.
Για το άλλο πρόβλημα άλλαξε τους πυκνωτές C806, C814 και C823.

Ευχαριστω για το ενδιαφερον. Κατι ειπε παραπανω ο fmtrikala για τους πυκνωτες οτι θα χαθουνε καποια δεδομενα αν αλλαχτουν και μονο στο επισημο σερβις sony μπορουν να ξαναπεραστουν.Αυτοι ειναι οι πυκνωτες(C806, C814, C823)?Σιγουρα ισχυει κατι τετοιο?Θελω να αποφυγω τα επισημα σερβις γιατι....καταλαβαινετε....!

kostas_a22
13-07-07, 07:45
Καλημέρα, το μοντέλο αυτό δεν εχει κάτι τέτοιο, απλά αντικατέστησε τους συγκεκριμένους πυκνωτές τίποτα άλλο.

epistimon
13-07-07, 15:33
Εντοπισα τους συγκεκριμενους πυκνωτες και ειδα οτι ειναι πολυ κοντα στον μ/τ υψηλης, ειδικα C814 και C823.Χρειαζεται να προσεξω τιποτα (μηπως υπαρχει πουθενα αποθηκευμενη ταση) καθοτι ειναι η πρωτη φορα που θα επιχειρησω κατι τετοιο? :oops:

kostas_a22
13-07-07, 20:03
Εντοπισα τους συγκεκριμενους πυκνωτες και ειδα οτι ειναι πολυ κοντα στον μ/τ υψηλης, ειδικα C814 και C823.Χρειαζεται να προσεξω τιποτα (μηπως υπαρχει πουθενα αποθηκευμενη ταση) καθοτι ειναι η πρωτη φορα που θα επιχειρησω κατι τετοιο? :oops:

Όταν λες πρώτη φορά τι εννοείς δεν έχεις ασχοληθεί καθόλου με επισκεύες? Αν όχι καλύτερα άστο να στην φτιάξει κάποιος τεχνικός!!!

epistimon
13-07-07, 23:52
Όταν λες πρώτη φορά τι εννοείς δεν έχεις ασχοληθεί καθόλου με επισκεύες? Αν όχι καλύτερα άστο να στην φτιάξει κάποιος τεχνικός!!!

Σε τηλεοραση ναι πρωτη φορα.Γενικα εχω επισκευασει(ραδιοφωνα κτλ) αλλα στις τηλεορασεις ξερω οτι υπαρχουν υψηλες τασεις και πρεπει να υπαρχει αυξημενη προσοχη,για αυτο και ρωτησα. Σε τεχνικο την πηγα και μου πηρε τοσα που θα επαιρνα καινουρια τηλεοραση.Το μονο που εκανε εβαλε λιγο σπρέι στο τριμμερ και εφτιαξε προσωρινα το χρωμα και για την "ανοιγμενη εικονα "ειπε οτι δεν φτιαχνει.Δηλαδη δεν εκανε τιποτα.Οποτε σε τεχνικο δεν τη ξαναπαω την συγκεκριμενη.

kostas_a22
14-07-07, 09:04
Καλημέρα, οπότε προχώρα στην επισκευή της τηλεόρασης με λίγο περισσότερη προσοχή από την συνήθη.
Είναι πυκνωτές που δεν κρατούν τάση.
Καλή επιτυχία.

KostasRX4
07-06-08, 21:16
καλησπερα σε ολους

Εχω μια τηλεοραση SONY KV-M2151K και εχω περιπου το ιδιο προβλημα
με το χρωμα ειναι ασταθες μερικες φορες και καποιες γινετε ασπρομαυρη
στο μεταξυ θα τσεκαρω και το ποντεσιομετρο και τους πυκνωτες για το προβλημα
με το μεγεθος τις εικονας
Αν εχετε κατι αλλο να τσεκαρω ευχαριστως περιμενω συμβουλες...

IOANNIS
08-06-08, 13:21
φιλε KostasRX4 οσο αφορα το χρωμα, αντικατεστησε το τριμερ με ενα πυκνωτη 15ρ

east electronics
18-06-08, 11:12
Κάτι εναλλακτικό που μπορείς να κάνεις στα τρίμερ είναι να τους ρίξεις λίγο σπρέι,ίσως έτσι δεν χρειαστεί να τα άλλάξεις.Επίσης για την διόγκωση της εικόνας ίσως ευθύνεται και το κύκλωμα του καταρράκτη της υψηλής.Σε παλιούς δέκτες οι δίοδοι του καταρράκτη ήταν σε ξεχωριστώ module.σε νεότερους δέκτες είναι μέσα στον μ/τ υψηλής.

το να ριξεις σπρευ σε ενα τριμμερ το οποιο ειναι μετβλητη αντισταση εχει καποια λογικη ....το να ριξεις σπρευ σε ενα τριμμερ αγαπητε electron σε ενα τριμμερ ( παντερ οπως λεγετε το συγκεκριμενο )το οποιο ειναι αεροφυλλος πυκνωτης ειναι τελιως χαζο γιατι θα δουλεψει προφανως οσο εινα το σπρευ εκει φυσικα με τελιεως διαφορετικη χωρητικοτητα αφου απο αεροφυλος πυκνωτης θα γινει σχεδον ηλεκτρολυτικος μια και το διηλεκτρικο του θα ειναι το σπρευ και οταν αυτο μετα απο καιρο στεγνωσει η ξεραθει η χωρητικοτητα θα παει για βρουβες απο την μια και απο την αλλη τα υπολειματα λαδιου που αφησει το σπρευ εκει θα μαζεψουν σκονη που κολλαει εκει πανω και μετα για σας ......

αν η τηλεοραση δεν εχει αλλη βλαβη πχ ψυχρες κολλησεις στο ολοκληρωμενο των χρωματων η σωστοτερη λυση ειναι η αλλαγη του παντερ η η αντικατασταση του με ενα σταθερο κεραμικο 10-15 πικοφαραντουλια

τελος κατα 99% και κατα τη γνωμη μου η διγκωση της εικονας οφειλετε σε ψυχρες κολησσεις γυρω απο το βερικαλ / φαλασμενο τριμμερακι στο βερτικαλ ( εκει που βρισκετε συχνα βασανιζετε απο υψηλες θερμοκρασιες) και τελος ηλετρολυτικους γυρω απο το βερτικαλ κλασσικες περιπτωσεις βλαβης σε sony εξ απ ανεκαθεν

sakis

lamousis
31-05-10, 11:00
Καλημέρα!!!!
Έχω κ εγώ το ίδιο πρόβλημα με το χρώμα για τηντηλεόραση KV-M2100D
Απλώς το συγκεκριμένο τρίμμερ σε ποιο σημείο της πλακέτας είναι;

Μπορεί κάποιος να ποστάρει το ηλεκτρονικό σχέδιο της τηλεόρασης;
Όχι τίποτα άλλο αλλά οι τεχνικοί ζητάνε 50 και 60 ευρώ για το φτιάξουν κ εμένα μου φαίνονται υπερβολικά!!!!

Ευχαριστώ

jim philips
31-05-10, 20:47
Καλησπερα το τριμερακι ειναι μπροστα και προς την μεση οσων αφορα το east west αλλαξε εναν μπλε πυκνωτη 47n ειναι μπροστα απο το τρανζιστορ της υψηλης.τα λεμε