PDA

Επιστροφή στο Forum : Philips L01.2E - Βοηθεια!



lynx
16-04-07, 18:18
Παιδια οποιος ξερει την τηλεοραση με το παραπανω σασι θα ηθελα την βοηθεια του...
το προβλημα που παρουσιαζει ειναι οτι δεν αναβει παντα απο το τηλεκοντρολ.

Συγκεκριμενα οταν προσπαθεις να την αναψεις το LED κατω απο την οθονη αναβωσβηνει
ως ενδειξη οτι λαμβανει σημα...ομως η τηλεοραση δεν αναβει, για να την καταφερεις θα πρεπει να επιμενεις αρκετη ωρα πατωντας ενα οποιοδηποτε κουμπι και μετα απο 10-20'' να πατησεις καποιο αλλο. Το προβλημα το παρουσιαζει με οποιοδηποτε γνησιο ή noname τηλεκοντρολ, απο την στιγμη που θα αναψει δεν παρουσιαζει κανενα προβλημα.

lynx
16-04-07, 22:49
επειδη ειναι αμεση αναγκη οποιος μπορει να βοηθησει τον ευχαριστω πολυ...
επισεις υπαρχει και PDF απο το σασι αν θελει καποιος να δει κατι για να βοηθησει.

ggr
16-04-07, 22:56
Ισως το προβλημα να ειναι στον μικροεπεξεργαστη της τηλεορασης η στο ολοκληρωμενο του δεκτη υπερυθρων . Κοιτα για ψυχρες κολλησεις και ψεκασε τον επεξεργαστη με ψυκτικο σπρευ.

lynx
16-04-07, 23:18
ειναι ενδεχομενα που εχω σκευτει και εγω! χαιρομαι που επιβεβαιωνονται...
με ενα φιλο μου που το συζηταμε λεει οτι ισως φταει καποιος μικρος πυκνωτης μονο...
υπαρχει τετοια περιπτωση? αστειο μου φενεται... :roll:


εντελος προχειρα και χωρις να γνωριζω την φιλοσοφια της συγκεκριμενης τηλεορασης
θα ελεγα οτι ισως να μην δινεται παντα η αναγκαια ταση απο το ολοκληρομενο του δεκτη των υπερυθρων
στο αναλογο τρανζιστορ του τροφοδοτικου που ανοιγει την TV.

τι γνωμες υπαρχουν πανω σε αυτο?

ggr
16-04-07, 23:30
Λογικο αυτο που λες , εχει σχεση και με τον πυκνωτη πχ. ενας ηλεκτρολυτικος πυκνωτης που παρουσιαζει διαρροη γονατιζει την ταση στα ακρα του .

lynx
17-04-07, 22:06
γνωριζει κανεις αν υπαρχει δυνατοτητα να βρεθουν ολοκληρομενα χωρις να τρεχουμε στην philips?

antonis
17-04-07, 23:32
αυτες οι τηλεορασεις εχουν επεεργαστη αυτο που σου βγαζει σημενει οτι κατι δεν παει καλα τωρα τι ειναι? παντως στη philips θα βαλουν τη φυσα και θα δουν τι ειναι.μπορει ομως και να μην ειναι βλαβη αλλα καποια προηγουμενη εσφαλμενη εκινηση εχει κολησει εκει και σου βγαζει error που πρεπει να μηδενισθει??
πολλα παιζονται παντος με αυτες τις τηλεορασεις απο μαιμουδες μεχρι.....

lynx
17-04-07, 23:58
δεν σε καταλαβα...οχι δεν βγαζει κανενα error...απλος οταν ειναι σβηστη δυσκολευεται να αναψει.