PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με ΤV SONY KV-29FC60D



vassgeo
09-04-07, 22:31
Aγαπητοι συναδελφοι,

oπως εγραψα ηδη στο πρωτο topic που ανοιξα με θεμα το προβλημα EAST WEST σε τηλεοραση SONY TRINITRON μοντελο KV-29FC60D,καταφερα να βρω τα σχεδια για το σασσι ΑΕ-5.
Αυτο που καταλαβα μελετωντας τα (πιθανον και λαθος)το προβλημα οφειλεται μαλλον σε καποιο εξαρτημα στη πλακετα D η D1.Παντως οχι σε καποια ψυχρη κολληση.

Μηπως καποιος γνωριζει να μου πει αν ειναι θεμα ρυθμισης και "ερχεται" απο καποιο τριμμερ η απο το διαγνωστικο μενου της συσκευης?

Μηπως τελικα εχει καει καποιο εξαρτημα (δε βρηκα πυκνωτη φουσκωμενο,καμμια καμμενη-βραχυκυκλωμενη η ανοιχτη διοδο,ουτε καποιο PS ανοιχτο καθως και καμμια ψυχρη κολληση).Οι τασεις σε καποια σημεια που μετρησα ηταν οι σωστες βαση του σχεδιου.
Αν δεν ηταν 53 κιλα μπορει να την πεταγα απο το 3ο... :x αλλα σκεφτομαι τα 1000 περιπου σημερινα ευρω που ειχα πληρωσει πριν 7 χρονια :cry:

Βαζω και τρεις φωτογραφιες μηπως και καποιος καταλαβει κατι περισσοτερο μιας και οφειλω να πως οτι δικες μου γνωσεις σε διαγνωση και επισκευη TV,δεν ειναι επαρκης.

Υ.Γ Το κοκκινο LED της προσοψης δεν αναβοσβηνει σε καμμια περιπτωση ωστε να δωσει κωδικο διαγνωσης βλαβης.

Ευχαριστω εκ το προτερων.

Γιωργος.

thanosgen
06-10-09, 00:59
πηγαινε σε κανενα service sony και θα σου το κανουν αν ειναι κατι ευκολο.αλλιως θα σου πουν ελα παρτη.μπορει να ειναι καποιο τρανζιστορ μαλλον.

m.tournakis
06-10-09, 10:18
Γιώργο καλημέρα.Το πιθανότερο είναι να έχεις χάσει DATA .

east electronics
06-10-09, 15:53
πηγαινε σε κανενα service sony και θα σου το κανουν αν ειναι κατι ευκολο.αλλιως θα σου πουν ελα παρτη.μπορει να ειναι καποιο τρανζιστορ μαλλον.


μπραβο !!!! κορυφαια λυση πως δεν το ειχα σκεφτει και εγω τοσον καιρο .....

εκτος οτι θα του φυγει ο κολος να την παει εκει ( γιατι φυσικα δεν προκειται να του πουν τιποτα η να τον βοηθησουν σε κανενα σονυ σερβις ) εκτος αν τον πιασει γκομενο .....

εκτος οτι αν θα την παει φυσικα και θα πληρωσει


εκτος και οτι δεν θα μαθει και τιποτα απο ολη αυτη την ιστορια ......


τοτε ναι !!!!! η ανεγκεφαλη λυση που προτεινεις ειναι οτι καλυτερο .....

και για το γαμωτο της υποθεσης δεν ειναι κανενα τρανσιστορ το προβλημα ....και μου κανει πολυ δυσκολο να συμβιβαστω με τον οποιο πεταει ενα ποστ που δεν εχει καμμια ουσια απο καμμια πλευρα

----καμμια ουσιωδη λυση ( τεχνικα )
---- καμμια πρακτικη βοηθεια προς το αρχικο προβλημα
---- ανουσιες και ανυπ[αρκτες λυσεις του τυπου """"" καποιο τρανσιτορ θα ειναι """"

αντε να δουμε

xrhstos1978
06-10-09, 16:58
Για σας. Σε μια παρομια τβ με το ίδιο πρόβλημα ήταν καμένος ένας πολυεστέρας 47Nf Κοντά στην υψηλή. Για κοίταξε.

mystaki g
06-10-09, 17:14
http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=32743


vassgeo (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=32743)
Νέο Μέλος

Όνομα: Γιώργος
Εγγραφή: 05-01-2007
Περιοχή: Aθήνα/Καλλιθέα
Μηνύματα: 20


http://www.hlektronika.gr/forum/images/icons/icon1.gif Προβλημα με ΤV SONY KV-29FC60


Τελευταία Δραστηριότητα: 29-04-09 23:14

iagouaros
08-10-09, 22:37
AE5 LO WIDTH/BENT SIDES,Q8603
Για δες λίγο το παραπάνω τρανζίστορ, επίσης ξαναπέρνα με καλάι τα παρακάτω CN6600 CN6601 Q6803 Q6806.