PDA

Επιστροφή στο Forum : HEEELLP!!Προβλημα με SONY KV-29FC60D



vassgeo
06-04-07, 19:30
Μετα απο 8 περιπου χρονια απροβληματιστης λειτουργιας η τηλεοραση μου,SONY TRINITRON μοντελο KV-29FC60D παρουσιασε προβλημα EAST-WEST.Δηλαδη ξαφνικα "μαζεψε" η εικονα σχηματιζοντας ενα σχημα μαξιλαριου.Μηπως γνωριζει κανεις που μπορω να βρω το σχεδιο της εδω στην Αθηνα?Η μηπως καποιος που γνωριζει το συγκεκριμενο μοντελο ξερει ποια ελλατωματικα εξαρτηματα δημιουργουν αυτο το προβλημα?

electron
07-04-07, 07:21
Ενα καλό site είναι AYTO (http://www.e-repair.co.uk/faults/TVFAULT.HTM) για να βρεις διάφορα προβλήματα και λύσεις τηλεπτικών δεκτών.Το κύκλωμα east west σε κάποιες τηλεοράσεις υπάρχει ως ξεχωριστό chip σε κάποιες άλλες βρίσκεται μέσα στο ολοκληρωμένο της καθέτου αν δεν κάνω λάθος.

vassgeo
07-04-07, 09:21
Καλημερα φιλε μου ΕLECTRON
Σε ευχαριστω για το site που μου εδωσες.Η μονη αναφορα που βρηκα εκει για βλαβη EAST WEST,ηταν σε ενα αλλο μοντελο της SONY το KV2965MTJ.Καμμια σχεση με το δικο μου σασσι.
Δυστυχως για το KV-29FC60D και το σασσι AE-5 που εχει η TV μου,δε βρηκα τιποτα.
Δε ξερω αν αναζητουσα το σχεδιο απο τη SONY HELLAS,αν θα μου το εδιναν και ποσο θα μου κοστιζε :roll:

electron
07-04-07, 17:38
Πριν κανεις μια τέτοια ενεργεια κάνε μια αναζήτηση στο google πιαθανον να το βρεις το σχέδιο της τηλεόρασής σου.

vassgeo
07-04-07, 19:09
Τελικα καταφερα μετα απο πολυ ψαξιμο να βρω στο διαδικτυο το service manual της ΚV-29FX60 που φορα το ιδιο σασσι ΑΕ-5.
Το τυπωσα ολο,σχεδον 200 σελιδες και τωρα αρχιζει η μελετη στη κυρια πλακετα D BOARD(POWER SUPPLY & DEFLECTION)οπως την αναφερει ,μηπως και εντοπισω τη εχει προκαλεσει τη βλαβη.

vassgeo
09-04-07, 23:35
Ενα καλό site είναι AYTO (http://www.e-repair.co.uk/faults/TVFAULT.HTM) για να βρεις διάφορα προβλήματα και λύσεις τηλεπτικών δεκτών.Το κύκλωμα east west σε κάποιες τηλεοράσεις υπάρχει ως ξεχωριστό chip σε κάποιες άλλες βρίσκεται μέσα στο ολοκληρωμένο της καθέτου αν δεν κάνω λάθος.
Εχει ενα ολοκληρωμενο STV 9379 (Vertical Deflection Booster) αλλα απο οτι ειδα δεν περιλαμβανει κυκλωμα για EAST WEST

electron
10-04-07, 12:39
Αν το μοντέλο της τηλεόρασης είναι αρκετά παλιό πιθανόν να έχει το east west σε ξεχωριστό ολοκληρωμένο.Λογικά το σχέδιο που βρήκες πρέπει να το αναφέρει.Αν όχι,μπορείς κάθε ολοκληρωμένο που έχεις απορία τι μπορεί να είναι,να το βάζεις στην αναζήτηση του google και να πέρνεις πληροφορίες.

ggr
10-04-07, 18:01
Αν μπορεις ανεβασε το τμημα του σχεδιου που περιλαμβανει το κυκλωμα του vertical , να το δουμε κι εμεις για να σε βοηθησουμε αν μπορουμε.

vassgeo
10-04-07, 18:56
Παιδια,

ευχαριστω για το ενδιαφερον, ηδη εντοπισα το προβλημα και την επισκευασα.Ηταν στη D Board το Q6803 ,τρανζιστορ Horizontal ετσι για την ιστορια.

Επειδη ομως ενος κακου μυρια επονται....συνεβει το εξης :αφου την εχω απο το πρωι και παιζει τελεια,το απογευματακι που αποφασιζω να την κλεισω μου τρωει μια τουμπα και σκαει απο καθετη θεση με την οθονη οριζοντια πανω στο χαλι.Εκτοτε τα χρωματα παρουσιαζονται αλλιωμενα ειδικα πανω στην αριστερη και δεξια γωνια(πανω δεξια ο αριθμος του καναλιου απο πρασινος εγινε κοκκινος).

Θελω να πιστευω οτι δε προκαλεσα καποια μονιμη βλαβη στη μασκα της οθονης η σε καποιο απο τα νηματα των πυροβολων RGB που καθως ηταν ζεστα τα ταρακουνησα πολυ ασχημα.
Αν εχει κανεις καμμια ιδεα ευχαριστως να την ακουσω.Δε ξερω μηπως τελικα χρειαζεται κανενα απομαγνητισμο.Αν ναι πως?

Γιωργος.

ggr
10-04-07, 19:50
Κοιτα αν κουνηθηκε η πλακετα που παει πανω το πυροβολο και δεν κανει καλη επαφη η εχει καποια ψυχρη κολληση (αν ειναι αυτο τοτε εισαι τυχερος) αλλιως πολυ φοβαμαι πως επαθε ζημια καποιο απο τα ηλεκτροδια του πυροβολου οποτε σε αυτη την περιπτωση χτυπα ελαφρα το πυροβολο με την λαβη ενος κατσαβιδιου μηπως και επανελθει τιποτα.

vassgeo
10-04-07, 21:28
Κοιτα αν κουνηθηκε η πλακετα που παει πανω το πυροβολο και δεν κανει καλη επαφη η εχει καποια ψυχρη κολληση (αν ειναι αυτο τοτε εισαι τυχερος) αλλιως πολυ φοβαμαι πως επαθε ζημια καποιο απο τα ηλεκτροδια του πυροβολου οποτε σε αυτη την περιπτωση χτυπα ελαφρα το πυροβολο με την λαβη ενος κατσαβιδιου μηπως και επανελθει τιποτα.
Την ξανανοιξα και κοιταξα την πλακετα πισω απο το σωληνα.Ολα καλα εκει.
Επισης χτυπησα με τη λαβη ενος κατσαβιδιου το σωληνα αλλα ματαια γιατι δεν εγινε απολυτως τιποτα.
Μαλλον το προβλημα ειναι πολυ πιο σοβαρο.Ισως προκαλεσα ανεπανορθωτη βλαβη στο εσωτερικο της οθονης.
Σκεφτηκα αν θα ειχε αποτελεσμα να την τουμπαριζα ξανα αλλα αυτη τη φορα προς την αντιθετη κατευθυνση μηπως και συνερχοταν.
Παντως το περιεργο ειναι οτι η χρωματικη παραμορφωση εμφανιζεται μονο πανω αριστερα και δεξια με τη μορφη 2 spots(δες φωτο f1 και f2)
Στη φωτο F3 υπο κανονικες συνθηκες τα 2 συμβολα επανω αριστερα και δεξια θα επρεπε να εχουν πρασινο χρωμα.

ggr
10-04-07, 22:15
Οπως βλεπω στις φωτογραφιες το προβλημα τελικα ειναι μαγνητισμος της οθονης ευτυχως και οχι βλαβη του πυροβολου. Θα χρειαστεις εναν απομαγνητιστη για να διορθωσεις το προβλημα ( ζητα απο καποιον τεχνικο να σε εξυπηρετησει) αλλα πρωτα κοιτα αν εχουν ξεκολλησει απο το πισω μερος της οθονης τιποτα μαγνητακια τα οποια τοποθετουνται στο εργοστασιο για να εξουδετερωσουν τον μαγνητισμο της οθονης. Οταν επεσε η τηλεοραση ηταν αναμμενη η κλειστη?

vassgeo
10-04-07, 22:32
Οπως βλεπω στις φωτογραφιες το προβλημα τελικα ειναι μαγνητισμος της οθονης ευτυχως και οχι βλαβη του πυροβολου. Θα χρειαστεις εναν απομαγνητιστη για να διορθωσεις το προβλημα ( ζητα απο καποιον τεχνικο να σε εξυπηρετησει) αλλα πρωτα κοιτα αν εχουν ξεκολλησει απο το πισω μερος της οθονης τιποτα μαγνητακια τα οποια τοποθετουνται στο εργοστασιο για να εξουδετερωσουν τον μαγνητισμο της οθονης. Οταν επεσε η τηλεοραση ηταν αναμμενη η κλειστη?
Οταν επεσε η τηλεοραση ηταν κλειστη.
Ηταν ομως αρκετα ζεστή γιατι επαιζε συνεχομενα για 7 ωρες πριν την κλεισω.(POWER OFF).
Mηπως ειναι ευκολο να φτιαξω εγω εναν απομαγνητιστη?
Αν ναι τι θα χρειαστω?

vassgeo
10-04-07, 22:35
Μηπως μπορω να τον αγορασω απο καπου?
Τελικα τη συμφερει καλυτερα?

ggr
10-04-07, 23:20
Να το κατασκευασεις ειναι λιγο φασαρια , καλυτερα να αγορασεις η ακομα καλυτερα να δανειστεις απο καποιον εφοσον υπαρχει δυνατοτητα.

ggr
10-04-07, 23:25
Ξεχασα να σου πω επισης να κοιταξεις και το πηνιο απομαγνητισης της οθονης μην τυχον κι εχει ξεσυνδεθει απο την κλεμμα του στην πλακετα της τηλεορασης.

electron
11-04-07, 07:12
Μια πιο άμεση λύση είναι να την αφήσεις εκτός ρεύματος για κάποια λεπτά και να την ξανα κοιτάξεις μετά.Πιθανόν να έχει απομαγνητιστεί.

vassgeo
11-04-07, 09:36
Μια πιο άμεση λύση είναι να την αφήσεις εκτός ρεύματος για κάποια λεπτά και να την ξανα κοιτάξεις μετά.Πιθανόν να έχει απομαγνητιστεί.
Δυστυχως αυτη η λυση δεν επαιξε.Την αφησα κλειστη ολο το βραδυ και το πρωι που την ανοιξα ηταν παλι με το ιδιο προβλημα.
Απο το μενου της δεν ειδα να εχει επιλογη για Degaussing ακομα και στο μενου service που διαθετει.

vassgeo
11-04-07, 09:45
Ξεχασα να σου πω επισης να κοιταξεις και το πηνιο απομαγνητισης της οθονης μην τυχον κι εχει ξεσυνδεθει απο την κλεμμα του στην πλακετα της τηλεορασης.
Αυτο το πηνιο απομαγνητισης που βρισκεται στη φωτο?
Απο μια ματια που εριξα μου φανηκαν ολα σταθερα εκει πανω.

electron
11-04-07, 18:35
Στην φωτό αυτή δεν μπορεί να φανεί.Είναι επάνω στην οθόνη και πρέπει να καταλήγει σε μια φίσα που πάει επάνω στην πλακέτα της τηλεόρασης.

vassgeo
12-04-07, 06:41
Να το κατασκευασεις ειναι λιγο φασαρια , καλυτερα να αγορασεις η ακομα καλυτερα να δανειστεις απο καποιον εφοσον υπαρχει δυνατοτητα.
Καλημερα

Εχτες δοκιμασα και την απομαγνητιση με το ειδικο πηνιο ενος γνωστου που εχει καταστημα επισκευων TV.Δεν αλλαξε τιποτα και το προβλημα εμεινε οπως ηταν.
Τωρα πια μπορω να πω οτι η βλαβη ειναι ανεπανορθωτη γιατι οφειλεται στη μασκα εσωτερικα της οθονης.