PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με τηλεόραση



ALAMAN
23-03-07, 14:03
Καλησπέρα σας.
Έχω το εξής πρόβλημα...
Η φωνή της τηλεόρασης μου δεν ακούγετε καθόλου, ακούγετε πολύ σιγά μόνο εάν την δυναμώσω τέρμα,
και μπορώ να ακούσω μόνο εάν έχει απόλυτη ησυχία.
Δεν την άνοιξα να δώ τί έχει, αλλα όπως την ακούω προσεκτικά τα ηχεία της βρίσκοντε σε καλή κατάσταση.
Τώρα εάν έχει καεί ο ενισχυτής δεν θα έπρεπε να μην ακούγετε καθόλου;
Επίσης έβαλα και ακουστηκά, απο τα μικρά, και δεν ακούγετε καθόλου.
Τί μπορεί να φταίει;

Giannis511
23-03-07, 15:12
Mπάς και πάτησες κατά λάθος το mute (σίγαση) που μειώνει την ένταση και όταν το ξαναπατήσεις την επαναφέρει.Αλλά λογικά αν την κλέισεις και την ξανανοίξεις πρέπει να κάνει reset, οπότε...

ALAMAN
23-03-07, 15:15
Όχι τίποτα δεν πάτησα.

Danza
23-03-07, 19:08
η προενίσχυση του ενισχυτή μήπως? δές απο ποιό τσιπάκι οδηγείται ο τελικός ενισχυτής μήπως είναι απο εκεί..
η τροφοδοσία είναι εντάξει? κάποιος ηλεκτρολυτικός?

ALAMAN
23-03-07, 22:19
Τί με λες τώρα;
Δεν ξέρω απο τηελοράσεις παιδία δεν έτυχε να ασχοληθώ πάντως θα την ανοίξω αύριο
και θα σας πώ.
Το θέμα είναι πως δεν ξέρω που βρίσκετε η προενίσχυση και όλα τα σχετικά :lol:

hlektrologos000
23-03-07, 22:58
Το θέμα είναι πως δεν ξέρω που βρίσκετε η προενίσχυση και όλα τα σχετικά :lol:

Καλα ουτε εγω ξερω απο τηλεορασεις αλλα αυτο που μπορεις να κανεις για να βρεις το σημειο της προενισχυσης ειναι να βρεις καποιο ολοκληρωμενο με αρχικα συνηθος tda..... να βαλεις τον κωδικο σε καποια εταιρια με datasheet (datasheetcatalog ) και να δεις αμα το ολοκληρωμενο εχει σχεση με ηχο .
καπως ετσι μπορεις να προσδιορισεις το σημειο που βρισκετε ο ηχος.

Giannis511
23-03-07, 23:12
Δες σε ποιο σημείο καταλήγουν τα καλώδια των ηχείων πάνω στην πλακέτα, κάπου εκεί κοντά θα είναι και τα ενισχυτικά του ήχου...Η κομπογιαννίτικη πλην εμπειρική μέθοδος: Φύσα τους ηλεκτρολυτικούς σε εκείνη την περιοχή με ένα σεσουάρ με καυτό αέρα, άμα ακουσεις ξυσίματα στον ήχο σημαίνει ότι είναι κάπου εκεί το πρόβλημα,μου το έχει πει ένας γνωστός μου παλιός ηλεκτρονικός που έκανε πολλές επισκευές....

Προσοχή αν έχει οθόνη CRT, στο εσωτερικό υπάρχουν πολύ υψηλές τάσεις που μπορούν να προκαλέσουν θάνατο!!!

Terikan
24-03-07, 18:52
Καταρχήν παρατήρα αν την σίγαση της φωνής την παρατηρείς σε όλα τα κανάλια. Ξέρεις γιατί στο λέω;;;;;;; -Το ΑΝΤ-1 και το STAR αν θυμάμαι καλά δεν ακούγονται με την ίδια ένταση φωνής όπως και τα άλλα τα κανάλια επειδή γράφουν STEREO!!!