PDA

Επιστροφή στο Forum : Samsung SGH-D820



d_nikolaos
20-12-06, 14:52
Για όσους ξέρουν το κινητό αυτό θα ξέρουν οτι μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σαν φλασάκι.Μια μέρα λοιπόν πήγα να το συνδέσω σε έναν υπολογιστή και δεν το αναγνώριζε.Κατευθείαν πιάνω την υποδοχή του κινητού, που συνδέέται με τον υπολογιστή για να χρησιμοποιηθεί σαν φλασάκι, και ηταν ασυνήθηστα ζεστή.Κατευθείαν το βγάζω χωρίς να κανω ασφαλή κατάργηση υλικού γιατί φοβίθηκα μην έγινε τίποτα.Μετά απο αυτό η μπαταρία αδειασε σε λίγη ώρα ενώ πριν ήταν στο φουλ. Το φορτίζω λοιπόν κανονικά όπως το φόρτιζα και παλία και τσουπ στι μισή μέρα μου τελειώνει η μπαταρία, ενώ κανονικά κρατάει 2 με 3 ημέρες.Η θύρα του φορτιστή είναι η ίδια με αυτή του καλωδίου για σύνδεση με τον υπολογιστή.Μάλλον έχει χαλάσει αυτή η θύρα ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο μπορεί να έχει.Επίσης έχει πρόβλημα και η κάμερα.Μου βγάζει τα χρώματα όπως να 'ναι και με λιγα λόγια δεν καταλαβαίνεις τι φωτογραφίζεις.Μήπως ξέρει κανείς τι πρέπει να κάνω;



Σημείωση οτι το κινητό το πήρα τέλει ιουνίου και έχει εγγύηση για έναν χρόνο.

xampos
20-12-06, 20:15
απο αυτρα που μασ λε καταλαβαινω οτι η θυρα σου εχει μαλλον καποιο προβλημα και σου βγαζει μεγαλυτερη ταση απο τα λογικα 5v που θα επρεπε και οσο για την καμερα μαλλον το ολοκληρομενο που την ελεγχει μαλλον ηταν κοντα στα πανω ορια τησ τροφοδοσιασ του και αρα ειναι στα τελευταια του η μπορει να βρισκει το ρευμα τησ μπαταριασ λιγο η μπαταρια λογικα τα βρηκε δυσκολα λογο τησ μεγαλησ τασησ στα ακρα της τι να κανεις αν ειναι ετσι τα πραγματα δε νομιζω να σε καλυπτει η εγγυηση σου

leosedf
29-12-06, 19:24
Σε κόβω για κάποιο βραχυκύκλωμα είτε στο PA είτε στο κύκλωμα τροφοδοσίας. Συμβαίνει σε πολλά samsung.
Δέν έχω κάποια λύση να προτείνω εκτός απο service με εγγύηση.

MHTSOS
29-12-06, 21:46
Αν έχεις ένα καλό τροφοδοτικό μπορείς να μετρήσεις αν τραβάει ρεύμα η συσκευή όταν είναι off. Ρυθμίζεις το τροφοδουικό στα 4 με 4,2 Volts και τον περιορισμό ρεύματος στο 0,5 Α. Βγάζεις την μπαταρία και δίνεις ρεύμα στα πινάκια που ενώνεται η μπαταρία. Το + και το - μπορείς να το δεις από την μπαταρία. Αν είναι σβηστό και τραβάει πάνω από 3 με 4 mA τότε έχει πρόβλημα κάποιο ολοκληρωμένο. Ή ο τελικός ή το power supervisor. Αν τραβάει 50 mA είναι σίγουρα τελικός. Αλλά καλά θα κάνεις να το πάς στο σέρβις. Ή στην SMARTEK ή στην OMNITEC.