PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα με τηλεοραση



panos22
09-11-06, 21:39
προβλημα με τηλεοραση 14''.Ακουγεται θορυβοσ απο μ/τ υψηλης. ξερεται που μπορω να βρω ηλεκτρονικο σχεδιαγγραμα για toshiba 1400 rd τηλεοραση?

electron
09-11-06, 23:09
Ο θόρυβος και μόνο αυτός δεν μπορείς να πεις ότι είναι και βλάβη,εκτός κι αν σου παρουσιάζει και κάτι άλλο εκτός από αυτό.Αυτό συμβάινει σε αρκετές τηλεοράσεις όταν ο ταλαντωτής οριζοντίου ξεφεύγει κάπως από την ακριβή συχνότητα των 15625Hz.

panos22
10-11-06, 22:45
προβλημα με τηλεοραση 14''.Ακουγεται θορυβοσ απο μ/τ υψηλης. ξερεται που μπορω να βρω ηλεκτρονικο σχεδιαγγραμα για toshiba 1400 rd τηλεοραση?
σχετικα με την βλαβη δεν παρουσιαζεται καποιο αλλο συμπτωμα.Η συσκευη τροφοδοτητε κανονικα .Εξαρτηματα που βρισκονται στο κυκλωμα υψηλης (οπως τρανζιστορ,διοδοι κλπ )κατοπιν μετρησεως εκτος κυκλωματος ευρεθησαν ΟΚ. Θα με βοηθουσε πολυ αν ευρισκα καποιο σχεδιο για την συγκεκτιμενη τηλεοραση.Υπαρχει καποιο site που θα μπορουσα να βρω σχεδιο?γνωριζεις καποιο βιβλιο ή περιοδικο που αναφερεται σε βλαβες τηλεορασεων ή γενικα για βλαβες σε ηλεκτρονικες συσκευες και αν ναι απο θα μπορουσα να το προμηθευτω?
βλαβη 2 σε αλλη τηλεοραση με την ενεργοποιηση ακουγεται τικ-τακ (θορυβος).Υποψιαζομαι μ/τ υψηλης ,τι λες?

electron
10-11-06, 23:11
Αν ψάξεις στο google πολύ πιθανόν να το βρεις το σχέδιο της.Υπάρχουν μάλιστα και κάποια sites με περιγραφές και επίλυσεις βλαβών.Για την 2η βλάβη αν δεν αναβει καθόλου η τηλεόραση μπορεί να είναι είτε η υψηλη είτε το τροφοδοτικό της.
Δυο καλά βιβλία που έχω να σου προτείων είναι τα εξής

Συγχρονη τηλεόραση του Παντελή Βαφειάδη και


Τηλεόραση του Χρήστου Παπακίτσου

panos22
11-11-06, 00:21
προβλημα με τηλεοραση 14''.Ακουγεται θορυβοσ απο μ/τ υψηλης. ξερεται που μπορω να βρω ηλεκτρονικο σχεδιαγγραμα για toshiba 1400 rd τηλεοραση?
σχετικα με την βλαβη δεν παρουσιαζεται καποιο αλλο συμπτωμα.Η συσκευη τροφοδοτητε κανονικα .Εξαρτηματα που βρισκονται στο κυκλωμα υψηλης (οπως τρανζιστορ,διοδοι κλπ )κατοπιν μετρησεως εκτος κυκλωματος ευρεθησαν ΟΚ. Θα με βοηθουσε πολυ αν ευρισκα καποιο σχεδιο για την συγκεκτιμενη τηλεοραση.Υπαρχει καποιο site που θα μπορουσα να βρω σχεδιο?γνωριζεις καποιο βιβλιο ή περιοδικο που αναφερεται σε βλαβες τηλεορασεων ή γενικα για βλαβες σε ηλεκτρονικες συσκευες και αν ναι απο θα μπορουσα να το προμηθευτω?
βλαβη 2 σε αλλη τηλεοραση με την ενεργοποιηση ακουγεται τικ-τακ (θορυβος).Υποψιαζομαι μ/τ υψηλης ,τι λες?
σχετικα με την πρωτη βλαβη δεν εχω εικονα και ηχο, η συσκευη τροφοδοτειται κανονικα (εχω 220 στο δευτερευον μ/τ τροφοδοτικου) οπτικα καθως και με της μετρησεις που εκανα δεν φενεται κατι περιεργο.Το μονο παραξενο ειναι ο ηχος (σαν υψηλη συχνοτητα ή σπινθηρισμου ) απο μ/τ υψηλης

electron
11-11-06, 18:25
To πιο πιθανό είναι το πρόβλημα να εστιάζεται στην περιοχή της υψηλής,όμως θα πρέπει να κάνει και έναν έλεγχο στο δευτερεύον κύκλωμα του τροφοδοτικού.Αυτά τα 2 θα πρέπει να γνωρίζεις ότι σε κάθε τηλεόραση είναι αλληλένδετα.

panos22
11-11-06, 22:32
To πιο πιθανό είναι το πρόβλημα να εστιάζεται στην περιοχή της υψηλής,όμως θα πρέπει να κάνει και έναν έλεγχο στο δευτερεύον κύκλωμα του τροφοδοτικού.Αυτά τα 2 θα πρέπει να γνωρίζεις ότι σε κάθε τηλεόραση είναι αλληλένδετα.
Σημερα αλλαξα τρανζιστορ στο κυκλωμα υψηλης γιατι οταν το μετρησα εκτος κυκλωματος κατι δεν μου πηγαινε καλα αλλα στο τελος δεν ειδα φως.Οσο αφορα για δευτερευον κυκλωματος τροφοδοσιας εχω ελεξει οσο το δυνατον γινεται ,γιαυτο ψαχνω μεσω ιντερνετ να βρω σχεδιο της συγκεκριμενεισ tv για να προχωρισω πιο κατω.