PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με w800i



blur image
09-11-06, 16:11
Καλημέρα σας.
Έχει παρουσιαστεί ένα προβληματάκι με το w800i μου.
Ενώ δουλεύουν όλα (ήχος,κλήσεις) κτλ η οθώνη μου παραμένει να είναι λευκή και φωτεινή.Δεν έχει ενδείξεις.
Μήπως κανείς έχει καμιά ιδέα?
Ευχαριστώ

GEWKWN
09-11-06, 21:01
θα σου γραψω τον συνδιασμο που
μπαινει στο Service Menu αν σε αυτο
τον συνδιασμο η οθονη δεν κανει τιποτα
τοτε φιλε εχεις Προβλημα
Υποδειξη 1 και 2 :
οπου θα δεις στον συνδιασμο > αντιστιχει
στο δεξια του σταυρου της συσκευης
και * < < * < *[/b]
ελπιζω να σε βοηθησα
Φιλικα Γιωργος.

GEWKWN
09-11-06, 21:06
ελα δεν ξερω τι εγινε.
Μαλλον οι ανισοτιτες
καπωσ επιρεαζουν το μηνυμα
τεσπα ο κωδικοσ ειναι:
> * < <* < *
Φιλικα Γιωργος.

blur image
10-11-06, 02:10
Φίλε Γιώργο.
Έκανα αυτο που είπες.Στο μενού του service μπήκε.Αλλά αδύνατον να δω εικόνα.Ρύθμισα μέχρι και ήχο.αλλά οχι εικόνα.Σκέφτόμουν γα αναβάθμιση αλλά πιστεύω οτι είναι hardware και όχι software το πρόβλημα.Αν έχεις κάποια άλλη ιδέα πολύ ευχαρίστως θα την άκουγα.
Καλό βράδυ

dal_kos
10-11-06, 14:53
Το προβλημα σου ειναι κλασικη περιπτωση για Sony ericsson.... Τις περισσοτερες φορες οφειλεται σε κακη επαφη της καλωδιοταινιας αλλα οταν το στελνεις στην εταιρια σου λενε πως εχει πεσει υγρο μεσα και θελει καθαρισμα η πλακετα που θα σου κοστισει μονο.... 45Ε :lol: καλα που ειναι στην εγγυηση και το service xωρις υπαιτιοτητα σου ειναι δωρεαν δηλαδη...:D[αν το στειλεις για service σιγουρα θα σου βρουν μια ευφανταστη δικαιολογια για να πληρωσεις 45Ε]
Επισης μπορει να σου κανουν και αναβαθμιση και να σου διαγραφούν ολα τα δεδομενα οπως ειχε συμβει σε ενα φιλο μου κι επαθε τη πλακα του...

Αν εχεις μια σχετικη εμπειρια[καλη θα ελεγα] θα σου προτεινα να βρεις το service manual του και να το ανοιξεις να το κοιταξεις. Με δικη σου ευθυνη παντα...

Danza
10-11-06, 15:08
dal_kos θυμάσαι που το συζητούσαμε για το δικό μου?? υγρασία πήρε το κινητό και δεν εστελνε sms και δεν έπερνε τηλέφωνα :lol: το έστειλα τελικά για service.. αλλαξαν το system connector υποτίθεται αλλα δεν έγινε και τίποτα, τα 45 ευρώ όμως τα πήραν... :wink: καλύτερα πάρε ενα κατσαβιδάκι για κινητά, άνοιξε το μόνος σου και καθάρισέ το καλά να σαι σίγουρος... :D

GEWKWN
10-11-06, 16:10
απο την στιγμη που εχει εγγυηση και το service
ειναι δωρεαν το μονο που θα πρεπει να πληρωσεις ειναι
ισως αν δεν εισαι στην πολη που υπαρχει service της
εταιριας ειναι τα ταχυδρομικα εξοδα .
Οτι και να σου πουνε αν δεν αφηνει περιθωρια
απο δικο σου λαθος ( π.χ. υγρασια, πτωση)
μην τους χαρισεις τα 45 euro αν σου πουνε καμια
"μαμακια" προτινε τους να σας λυσει την διαφορα
μια υπηρεσια " προστασια καταναλωτη" τη λενε
και θυμισου μονο ταχυδρομικα .
ειχα ενα προβλημα στο παρελθον με εγγυηση
και αυτη η φραση "εκανε" την δουλεια της.
Νομιζω οτι στεγαζεται σε καθε νομαρχια της
εκαστοτε πολης.
Στην δικια σου περιπτωση ουτε ταχυδρομικα δεν πρεπει
να πληρωσεις (ΑΘΗΝΑ).
Πληροφοριακα στη Θεσ/νικη η Sony ειναι στη Δωδεκανησου
ανεναντι απο το "Μουτσιουλη" στον πρωτο οροφο(η πικακιδα ειναι
πισω απο δεντρο :shock: :shock: :shock: )
και η SonyEricsson στη "ΑγιουΔημητριου" 28 ή 38 ειναι το νουμερο.
Ειναι υποχρεωση τους να μας εξυπερετουν :!:
Δεν το κανουν εθελοντικα Πληρονονται γι'αυτο.
Αν χαλασε η οθονη σου ειναι Υποχρεωση τους να σου την αλαξουν
ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ.
Μονο αν εκανες εσυ καποια ΜΑΜΑΚΙΑ δεν εχουν υποχρεωση
να σου επισκευασουν το κινητο .
Φιλικα Γιωργος.

dal_kos
11-11-06, 00:07
Φιλε Γιωργο λογικα οσα λες αλλα δεν ισχυουν για την εν λογω εταιρια... το τι εχουν ακουσει τα αυτια μου δεν λεγεται... μεχρι και κινητο μιας βδομαδας χαλασε μονο του και οταν το στειλανε για επικευη ειπαν στον ιδιοκτητη πως ειχε πεσει μπυρα στη πλακετα[δεν του ειπαν την μαρκα δυστυχως γιατι αν ηταν ΑΜΣΤΕΛ μπορει να μην παθαινε βλαβη :lol: ] ΕΛΕΟΣ δηλαδη!!!
Και το ιδιο τροπαρι "παιζει" καθε φορα... δεν μιλαμε για μεμονωμενες περιπτωσεις.

Danza
11-11-06, 03:13
το πρόβλημα που είχα εγω με το v600i (sony ericsson). δεν μου έστελνε μηνυματα και δεν έπερνε τηλεφωνα.. λέω ε το χα και στο στρατό ολο και κάποια λαλακία θα έγινε.. το στέλνω ΧΩΡΙΣ να το έχω σκαλίσει στο μαγαζί κινητής τηλεφωνίας που το αγόρασα (δεν θα επεκταθώ σε ονομασίες κλπ για ευνόητους λόγους) μου λεει μια κοπελίτσα θα το στείλουμε στα κεντρικά και θα σας ενημερώσουμε.. ωραίααα περιμενω κανα μήνα και με ειδοποιούν οτι ειναι έτοιμο.. (εγω να έχω μεινει χωρίς κινητό μισό μηνα τεσπα) και μου λένε οτι αλλάξανε το system connector, εκαναν και αναβάθμιση.. βλέπω όμως οτι το λαστιχακι στο usb slot δεν υπήρχε.. τους το λέω και λένε οτι έτσι το παραλάβανε το κινητό.. ε τα παίρνω και αφού έγινε μια σχετική μάχη μου λένε συγνώμη και δεν το θυμώμασταν κλπ κλπ το αποτέλεσμα.. το κινητο κανει βολτα πάλι για 14 μερες για ενα λαστιχάκι... για όνομα του Θεού δλδ. πάω και το παίρνω (δεν μου πήραν λεφτά για το λαστιχάκι) και για 10 μέρες ήταν ΟΚ.. αλλά μετά πάλι τα ίδια.. δεν έστελνε μηνύματα και τερμάτιζε τις κλήσεις μέχρι σήμερα.. δηλαδή έδωσα 45 ευρώ για να λειτουργήσει κανονικα το κινητό μόνο κανα 10ημερο... ωραία πράγματα..
στήν ουσία το ξεσκόνισαν και αυτό ήταν

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει :lol:

dal_kos
11-11-06, 16:26
Αυτο με το λαστιχακι το εχαν κανει και σε ενα φιλο μου... κατι πρεπει να παιζει... μπορει να εχουν κανα κλεπτομανη στο service :lol:

GEWKWN
12-11-06, 03:49
χμμμμ....
κτεπτομανη ε;
Μαλλον μαζεβει κοματια για να κατασκευασει
το δικο του κινιτο
κατι σαν τον φραγκεσταιν.
ετσι-ετσι γιατι στην sony Μπορει να
σας "μαμανε" αλλα εχουν
επιστημονικο σκοπο :wink: :wink: :wink:

dal_kos
12-11-06, 12:15
ΧΑΧΑΧΑΧΑ
Ελεος! Με τοσα λαστιχακια θα κανει νεα πατεντα! Κινητο για καταδυσεις!!! :lol:

blur image
13-11-06, 11:22
Καλημέρα σε όλους.
Σας βρίσκω προβληματισμένους με τα κινητά σας.Είπατε να Γίνει ένας καθαρισμός.Τι προτίνετε ως προς το υλικό?
Οινόπνευμα καθαρό η contact cleaner? Αν έχετε κάτι άλλο στο νου ευχαρίστως να μου το πείτε.
Καλή συνέχεια

dal_kos
13-11-06, 14:49
Εγω χρησιμοποιω πανακι με μικροϊνες. Χωρις χημικα,οινοπνευματα και οτιδηποτε. Καθαριζει πολυ καλα ;)

blur image
13-11-06, 15:10
Να κατι που δεν σκεφτηκα.
ευχαριστω για την διπλη πληροφορηση. μακαρι να ειναι κατι τετοιο.

dal_kos
13-11-06, 22:59
Εγω το ειχα παρει απο το λιντλ. Πανακι καθαρισμου γυαλιων ειναι. Και τα γυαλια απο οπτικους σημερα εχουν ως επι το πλειστον τετοιο μεσα ;)
Αυτο το γυαλιστερο ειναι :)

leosedf
25-11-06, 21:39
W800??
Αναβάθμιση χαλαρά, μου έρχονται συνέχεια.
Μονο τα 10 στα 100 μου έρχονται με πρόβλημα υγρασίας στο συνδετήρα.

ptisi110
02-12-06, 23:16
Κώστα εννοείς τον συνδετήρα που μπαίνει το hands free και ο φορτιστής? και μένα όταν τα κουμπώνω δεν πιάνουν και θέλει δέκα τάματα για να πιάσει. άσε που μετά από ώρες κολλάει η memory stick και δεν αναγνωρίζεται και επίσης αυτό το καταραμένο joystick όλο προβλήματα είναι.

leosedf
04-12-06, 11:18
Κάτι παίζει πάντως.... Σίγουρα θέλεις έναν έλεγχο εκεί για υπολλείματα υγρασίας κλπ.