PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα TV Philips 25CE6270



bpel86
20-10-06, 20:22
Καλησπερα παιδια. Εχω την τηλεοραση του τιτλου εδω και περιπου 20 χρονια και τελευταια μου παρουσιαζει το εξης προβλημα: στις ακρες της οθονης η εικονα μαζευει δλδ κανει περιπου κατι τετοιο ")(" και ταυτοχρονα υπαρχει στο κατω μερος της οθονης μια λεπτη θολη γραμμη. Ξερει κανεις τι μπορει να φταιει? Ευχαριστω εκ των προτερων!

ggr
20-10-06, 20:52
Το προβλημα της τηλεορασης μαλλον ειναι στην βαθμιδα EAST-WEST η οποια στη συγκεκριμενη τηλεοραση ( πιθανοτατα ειναι το σασι G110 ) αποτελειται απο τα τρανζιστορ 7533 - 2SA 1359 , 7530 - BC 847 και τα γυρω εξαρτηματα . Δοκιμασε αρχικα ρυθμιζοντας το τριμμερ J525 -10ΚΩ να δεις αν μεταβαλλεται η παραμορφωση στα ακρα της οθονης.Οσο για την θολη γραμμη δεν μπορω να σου πω με σιγουρια τι ειναι, παντως πιθανοτατα να οφειλεται στην παραπανω βλαβη η και στην βαθμιδα του VERTICAL. Σε καθε περιπτωση παντος σε συμβουλευω να την πας σε καποιο τεχνικο να την ελεγξει αν δεν εχεις σχετικη εμπειρια σε επισκευες τηλεορασεων.

bpel86
20-10-06, 21:05
Η αληθεια ειναι οτι δε διαθετω γνωσεις πανω σε τηλεορασεις, αλλα επειδη σπουδαζω ηλεκτρονικη και θα ηθελα να αποκτησω καποιες γνωσεις αν σου ειναι ευκολο να με βοηθησεις λιγο για το που βρισκονται αυτα τα εξατηματα μηπως καταφερω κατι μονος μου!

ggr
20-10-06, 21:31
Καταρχην θα πρεπει να εχεις το σχηματικο διαγραμμα της τηλεορασης για να εντοπισεις την βλαβη , δυστυχως οσο καλη διαθεση και να υπαρχει ειναι πολυ δυσκολο να σου δωσει καποιος συμβουλες για ενα τοσο εξειδικευμενο θεμα εξ αποστασεως και ιδιαιτερα οταν δεν εχεις μεγαλη εμπειρια. Αν ενδιαφερεσαι παντως να εμβαθυνεις σε αυτον τον τομεα περα απο την θεωρητικη μελετη θα πρεπει να ασχοληθεις αρχικα με κατασκευες τις οπιες σιγα σιγα μελετωντας και τροποποιοντας τες θα εισαι σε θεση να κανεις και επισκευες πανω σε αυτες. Με τον καιρο και την πειρα που θα αποκτησεις θα μπορεσεις να ανεβεις κατηγορια και να ασχοληθεις με πιο συνθετες επισκευες. Καλο θα ειναι να δουλεψεις πλαι σε εναν εμπειρο ηλεκτρονικο οπου θα μαθεις πραγματικα πολλα ,αρκει να το θελεις πραγματικα. :) Φιλικα ggr

bpel86
20-10-06, 21:35
Ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια και τις συμβουλες σου!

bpel86
21-10-06, 15:06
Φιλε μου τελικα ανοιξα την τηλεοραση αφου βρηκα το service manual, εστριψα το τριμμερ αλλα δεν αλλαζε τιποτα απολυτως στην εικονα. Αν εχεις καμια αλλη ιδεα για το που μπορει να βρισκεται το προβλημα πες μου, αλλιως οδευει προς τεχικο!

jairis
21-10-06, 15:49
γεια σου ειδα το προβλημα με την τv σου κ ειχα το ιδιο σε nordmende....αν θυμαμαι καλα ο τεχνικος που την εφτιαξε μου ειχε πει οτι εφταιγε το east-west(οπως προανεφερε ο ggr) και νομιζω το πηνιο.....η καλυτερη λυση φανταζει ενας επαγγελματιας τεχνικος.....

kostas_a22
22-10-06, 11:16
Λοιπόν το σασί σου είναι το CP110.
Και η βλάβη είναι όντως στο κύκλωμα EAST-WEST, στο σασί αυτό είναι πάνω στην πλακέτα
του καθοδικού σωλήνα. Κοίτα την αντίσταση 3599 η οποία είναι 47Ωμ μήπως είναι κομένη αν
άλλαξε και το τρανζίστορ 7600 BF819. Άλλαξε επίσης και τον πυκνωτή 2589 33μF/16V.
Καλή επιτυχία!!!

bpel86
26-10-06, 15:02
Ευχαριστω πολυ φιλε μου. Θα δοκιμασω να αλλαξω αυτα τα εξαρτηματα και θα σας πω τις εξελιξεις!

bpel86
12-11-06, 16:58
Επανερχομαι στο θεμα με την τηλεοραση μου. Kostas a22 κοιταξα τα εξαρτηματα που μου ειπες. Η αντισταση ειναι μια χαρα. Βεβαια ειχα ξεχασει να αναφερω πως παλιοτερα ειχε παει σε τεχνικο αλλα το προβλημα δε διορθωθηκε και ετσι ηταν παρατημενη μερικα χρονια. Αποτι ειδα ομως το transistor που μου ειπες εχει πειραχτει και εχω την εντυπωση οτι κατι δεν παει καλα με τις κολλησεις. Φαινεται σα να εχει φαγωθει καπου ο χαλκος της πλακετας. Παραθετω μια φωτογραφια και οποιος μπορει να με βοηθησει για το αν ειναι σωστα συνδεσμολογημενο το BF819 η ποιο αλλο μπορει να ειναι το προβλημα τον ευχαριστω προκαταβολικα!

Εδω ειαι η φωτο:http://img453.imageshack.us/img453/605/pb120122bi6.th.jpg (http://img453.imageshack.us/my.php?image=pb120122bi6.jpg)

bpel86
14-11-06, 14:46
Κανεις??

lynx
14-11-06, 18:47
ΧΑΧAXAXAXAXAXA!!! :lol: (συγνωμη που γελαω...)

φενεται να σου εχει κανει ο "ηλεκτρονικος" τα παντακια της.. καμπριολε! :D
δεν ξερω αν το τρανζιστορ εχει εννωθει καπου η αν ειναι στον αερα...ομως τα 2 απο τα 3 pads εγω ΔΕΝ τα βλεπω...
μην ανησυχεις...με ενα γεφυρωμα το προβλημα διορθωνεται...



Υ.Γ. δεν συμφωνω με την αποψη του ggr...αν υπαρχει θεληση μπορεις να μεταφερεις αρκετες γνωσεις για μια
επισκευη εστω και μεσω forum...αλλιος τα repair guides/books γιατι υπαρχουν? :wink:

φιλικα...

bpel86
14-11-06, 19:49
Γεφυρωμα εννοεις να τα εννοωσω με καλαι αντι για το χαλκο? Αν ναι θες να μου πεις τι ακριβως πρεπει να ενωσω?

lynx
14-11-06, 20:24
Γεφυρωμα εννοω να παρεις μικρα καλωδιακια και να τα ανωσεις απο τα ποδαρακια
του τρανζιστορ στα πιο κοντινα σημεια που υπαρχει καλαι και οδηγει ο χαλκοδιαδρομος που ξεκιναει απο
τα κατεστραμενα pads...

η βαση νομιζω ειναι εμφανης που παει... ο συλεκτης δεν ξερω γιατι δεν βλεπω το rail...
το pad του εκπομπου δεν εχει καταστραφει, οποτε δεν χριαζεται γεφυρωμα

bpel86
14-11-06, 22:22
Βασικα μηπως θα ηταν προτιμοτερο να παρω ενα καινουριο τρανζιστορακι για να μη βαζω καλωδιακια? Κι εγω για το συλλεκτη προβληματιζομαι γιατι εχει καταστραφει ο δρομος. Δε φαινεται καθολου! Τα αλλα ειναι προφανες που πηγαινουν. Γενικα λες να ειναι αυτο το προβλημα της τηλεορασης?

lynx
14-11-06, 23:13
to trανζιστορ δεν ξερω αν ειναι καλο...παντος δεν εχει να κανει με τα pads που ειναι κατεστραμενα...
και δεν προκειται να γλυτωσεις το γεφυρωμα με το να παρεις καινουργιο τρανζιστορ

πες τον τυπο του τρανζιστορ να σου πουν τα παιδια αν μπορεις να το μετρησης να δεις αν ειναι οκ...
τωρα για το προβλημα που μπορει να εχει η TV δεν ξερω τι μπορει να ειναι...

κανε ενα οπτικο ελεγχο σε οσα υλικα μπορεις να κοιταξεις...και οπου μπορεις παρε και τιμες με ενα
πολυμετρο..

bpel86
14-11-06, 23:20
Ωραια. Και τωρα μια γελοια ερωτηση! Οταν λες pad τι εννοεις? Ο τυπος του τρανζιστορ ειναι bf819. Οποιος ξερει παιδια ας απαντησει!

lynx
15-11-06, 18:36
Με την ερωτηση σου...(τι ειναι pads) προβληματιστικα λιγο..(συν και ολλα τα υπολοιπα) και δεν ηξερα αν επρεπε να συνεχισω να σου απανταω..

Με αυτο εννοω οτι αν ενα ατομο δεν ξερει οτι pad σε μια πλακετα ειναι η επιμεταλλωμενες οπες οπου "καθονται" τα thru-hole
εξαρτηματα...τι επισκευη μπορει να κανει σε μια χαλασμενη τηλεοραση?! και μηπως ειναι επικινδυνο γενικα να ασχοληθει?
Oι τασεις λειτουργιας μιας τηλεορασης την καθιστουν ιδιαιτερα επικινδυνη ακομα και οταν ειναι εκτος ρευματος! :!:
και αυτο..λογω των μεγαλων ηλεκτρολυτικων πυκνωτων που κρατανε ρευμα για αρκετη ωρα αφου θεσουμε την τηλεοραση εκτος λειτουργιας, δεν ειναι ραδιοφωνακι να το ξεβιδωσεις και να παιξεις μαζι του...

Επειδη φανταζομαι οτι εισαι αποφασισμενος..και εφοσον ηδη εχεις βαλει χερι στην TV..θα σου πω αυτα που θελεις, γιατι ετσι και αλλιος θα σου φανουν χρησιμα και αλλου :D ομως και εσυ απο μερους σου φροντισε να ασχοληθεις περισοτερο αν σε ενδιαφερουν τα ηλεκτρονικα και ελπιζω και ευχομαι να μην καταντισες εσυ σε αυτο το χαλι τα pads... :oops:

το Τρανζιστορ σου ειναι NPN...οπως το κοιτας απο την πλευρα που εχει τα γραμματα το αριστερο pin ειναι E το μεσαιο ειναι C και το δεξιο ειναι Β. Με ενα απλο πολυμετρο στην θεση που μετρας αντιστασεις ή μπορεις να παρεις της μετρησεις σου (το τρανζιστορ εκτος κυκλωματος)

Η βαση-εκπομπος (B-E) πρεπει να συμπεριφερεται σαν διοδος και να κανει επαφη μονο απο την μια πλευρα.
Η βαση-συλεκτης (B-C) πρεπει να συμπεριφερεται οπως και παραπανω...
Ο συλλεκτης- εκπομπος (C-E) δεν πρεπει να κανουν επαφη


Φιλικα οτι σου γραφω...και συγνωμη αν σε καποιο σημειο του post μου φενεται να σε κατηγορω...η απειρια σου
με οδηγησε σε αυτην την υποθεση... :roll: :oops:

bpel86
15-11-06, 19:32
Ειλικρινα pads κι εγω αυτο σκεφτηκα οτι θα ηταν αλλα δεν ημουν απολυτα σιγουρος. Δεν τα ειχα καταστρεψει εγω τα pads γιατι δεν ειχα βαλει χερι εκει μεχρι σημερα το πρωι. Σημερα κολλησα το τρανζιστορ αλλα και παλι τπτ. Το προβλημα παραμενει. Η ταση βασης εκπομπου ομως δε θα επρεπε να ειναι 0,7V? Τη μετρησα και μου δειχνει 0,02V.