PDA

Επιστροφή στο Forum : Περιεργο προβλημα με τηλεοραση PHILIPS



x_yannis
20-09-06, 19:25
Λοιπον παιδια εχω ενα προβλημα με μια τηλεοραση PHILIPS.

Εαν μεινει ανοιχτη αρκετη ωρα, δηλαδη οταν ζεστανει, κανει το εξης κουφο: Σταματαει να δεχεται εντολες απο το τηλεκοντρολ! Και οχι μονο αυτο! Ακομα και να πατησω τα κουμπια που εχει κατω απο την οθονη της δεν αντιδραει. Οποτε την κλεινω απο το κουμπι της που ευτυχως ειναι το μονο που δουλευει.

Εαν προσπαθησω να την ξαναανοιξω εκεινη την ωρα δεν μπορω να βαλω καναλι για τους λογους που εξηγησα πιο πριν. Με λιγα λογια βλεπω αναγκαστικα ολη μερα ενα καναλι :p

Μηπως ξερετε τι φταιει; Καλο χειμωνα!

Η τηλεοραση ειναι η 21PT1353

antonis_p
20-09-06, 23:05
Μηπως ξερετε τι φταιει;ειναι PHILIPS !!! :)

electron
20-09-06, 23:12
Πιθανόν να σου κολλάει η μπουτονιέρα της πρόσοψης της τηλεόρασης.Αν υπάρχει η δυνατότητα μέσω κάποιας καλωδιοταινίας να την απομονώσεις,δοκίμασέ το.

amiga
20-09-06, 23:48
Αφου το πρόβλημα είναι και σε τηλεκοντρολ και σε μπουτονιερα σε συνάρτηση με το χρόνο εμένα μαλλον καμένο ολοκληρομένο μου βρωμάει...

jimk
21-09-06, 00:41
για κοιτα για κανα πυκνωτη .αμα ειναι καινουργια ισως ειναι ο procesoras

Danza
21-09-06, 00:45
Μηπως ξερετε τι φταιει;ειναι PHILIPS !!! :)

εδω διαφωνώ :shock: έχω μια Philips κοντά 28 χρονών εγχρωμη και ακόμα λειτουργεί χωρίς πρόβλημα. μονο τηλεκοντρολ αλλάξαμε και κάποιους πυκνωτές :D

Οσο για τον proccessor συμφωνώ αμα ειναι καινούργια

amiga
21-09-06, 10:45
τον procsessor ενοώ και εγώ όταν λέω ολοκληρωμένο! (έτσι και αλλιώς οι καινούργες δεν έχουν και πολλά εκτώς του procsessor) και αν τα φτυσε αυτός αντε να τον βρεις......

chip
21-09-06, 11:14
Δοκίμασε με ψυκτικό σπρεϊ στα ύποτα εξαρτήματα. Ένα από τα πρώτα που θα δοκιμάσεις θα είναι ο proccessor, μετά πυκνωτές. Προφανώς αν μετά την ψύξη λυθεί (προσορινα) το πρόβλημα θα έχεις βρει το χαλασμένο εξάρτημα. Αν δεν γίνει τίποτα, δοκίμασε να αλλάξεις τον κρύσταλο του proccessor με έναν καινούριο μήπως σταματά να ταλαντώνει. Προσοχή! Μην ψεκάσεις κρύσταλο με το ψυτκικό σπρει γιατι θα τον καταστρέψεις!!!!!!!1

hlektrologos000
21-09-06, 18:42
Μηπως ξερετε τι φταιει;ειναι PHILIPS !!! :)

sorry αλλα ειχαμε και μεις μια philips στο σπιτι και 3 μηνες επαιζε και τον αλλον εναν μηνα ητανε στον τεχνικο για φτιαξιμο περιμενωντας καποιο ανταλακτικο...

τωρα την εχει ο πατερας μου στο χωριο.....και παλι ειναι στον μαστορα .