PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναπαλαιωση τηλεορασης ΙΖΟΛΑ



lynx
13-09-06, 20:10
πρεπει να ειναι μοντελο 70...κατι
τελευταια φορα που την εχω δουλεψει ηταν πριν 2-3 χρονια για μερικα λεπτα!
τελευταιο service οταν ημουν πιτσιρικος! το 1985-86 (κατι θυμαμαι που ελεγε ο
πατερας μου οτι αλλακτικε οθονη)

λοιπον τι γνωμη εχετε? αλλαζω προτα πυκνωτες και μετα την αναβω ή προτα την αναβω
και βλεπω τι παιζει και μετα αλλαζω πυκνωτες?

πιστευετε οτι μπορω να βρω τον τριπλο πυκνωτη που μιαζει με αλατιερα?! :lol:

υπαρχει τροπος να διαπιστωσω αν εχει αλλακτει η οθονη? εχω την εντυπωση οτι τοτε
κοβανε τα πυροβολα και εβαζαν αλλα...μαλιστα κατωτερης ποιοτητης!

Giannis511
13-09-06, 20:20
Είναι με λυχνίες? Πές μου νούμερα να σου πώ πότε είναι περίπου. Έχω ασχοληθεί και εγώ με μία Telefunken του 1966 που ο μόνος ημιαγωγός ήταν ένα γερμανίου AC127, μία ανορθώτρια ΒΥ127 και άλλα τρία τέσσερα ΒC στο tuner. Έχουνε φάση και ιστορική αξία αυτές οι TV, άσχετο που τις θεωρούμε για πέταμα! Τέτοιο πυκνωτή υπάρχει πιθανότητα να βρείς στην Ερμού που έχει τέτοια σαβούρα, από κανένα παλιό ραδιώφωνο κλπ. Αλλά και πάλι παλιός θα είναι εγώ θα έφτιαχνα μια συστοιχία με καινούριους σε πλακετούλα!

radioamateur
14-09-06, 03:53
Με τη σειρά μου θα ήθελα να ρωτήσω εάν υπάρχουν καινούριες οθόνες για παλιες ασπρόμαυρες τηλεοράσεις 21" με λυχνίες τύπου Grundig.
Ευχαριστώ!!!

lynx
14-09-06, 16:14
Είναι με λυχνίες? Πές μου νούμερα να σου πώ πότε είναι περίπου. Τέτοιο πυκνωτή υπάρχει πιθανότητα να βρείς στην Ερμού που έχει τέτοια σαβούρα, από κανένα παλιό ραδιώφωνο κλπ. Αλλά και πάλι παλιός θα είναι εγώ θα έφτιαχνα μια συστοιχία με καινούριους σε πλακετούλα!

ναι με λυχνιες ειναι...τι νουμερα να σου πω?! απο τις λυχνιες λες? :?
για τον πυκνωτη ελεγα οτι μηπος μπορουσα να βρω καινουργιο απο καποια εταιρεια που ισως να φτιαχνει...

τελικος τι κανω? αλλαζω προτα πυκνωτες και μετα την αναβω ή προτα την αναβω
και βλεπω τι παιζει και μετα αλλαζω πυκνωτες?

Giannis511
14-09-06, 16:23
Nαι, τί λυχνίες έχει? Για πυκνωτές νομίζω ότι η RFT βγάζει κάτι τέτοιους ακόμα (έχει ο 741 μερικούς αλλά καλύτερα πάρε έενα τηλέφωνο). Αλλά σου λέω καλύτερα σε μια διάτρητη πλακετούλα καινούργιους και πιο μεγάλους να μην περνάει τίποτα.

@radioamateur: :?: :?: :?: :?: :?:

radioamateur
14-09-06, 21:21
Giannis511 αν έχει πέσει τελείως η φωτεινότητα σε αυτές τις ασπρόμαυρες οθόνες φαντάζομαι ότι απαιτείται αντικατάσταση τους.Αν γνωρίζεις που θα μπορούσα γενικά να βρω καινούριες για αναπαλαίωση Grundig με ενημερώνεις.
Μεταξύ αστείου και σοβαρού αυτές οι τηλεοράσεις κρατούσαν χρόνια ασχέτως αν εκτελούσαν χρέη θερμάστρας και ακτινοβολούσαν τρελλά...
Ευχαριστώ!!!

Giannis511
15-09-06, 00:41
Η δικιά μου (TELEFUNKEN) είναι ακριβώς 40 χρονών και παίζει για την ηλικία της απίστευτα καλά. Αυτό που λες για την οθόνη το έχω ακούσει από πολλούς. Δυστυχώς δεν έχω ιδέα τι παίζει με τις οθόνες. Δεν ξέρω αν μπορείς να δεις στο e-bay και ίσως βρεις και καμία ρώσικη αντιστοιχία. Στη δικιά μου άλλαξα πυκνωτές με τον τρόπο που περιέγραψα παραπάνω, και την ανορθώτρια PY82. Καλά το σφύριγμα που ακούγεται από το οριζόντιο δεν περιγράφεται (αειθαλής PL504). Αλλά μου αρέσει πολύ!

Danza
15-09-06, 01:03
Εγώ είχα μια Grundig με πλακέτες.. τις είχαμε αλλάξει μονο την οθόνη και ήταν σκύλι στην κυριολεξία.. και το πιο κουφο? μεχρι teletext ειχε και ας ηταν κοντα 25 χρονών :shock:
με λίγα λόγια τα παλια μηχανήματα είναι αθάνατα

ok1gr
15-09-06, 02:20
Αν την τελευταία φορά που την δούλεψες δεν πετούσε φωτιές βάλε της μια κεραία, άναψέ την και πές μας πώς δείχνει....
Λυχνίες φαντόζομαι θα έχει τις κλασικές py88, pl504, pl95, pcf802, pfl805 και τέτοια....
Όσο για πυκνωτές εκτός από διπλούς ηλεκτρολυτικούς 50+50 θα έχει και 100+100 αλλά και κάτι μεγαλύτερο του στύλ 200+200+75+25 (τετραπλός)...

lynx
15-09-06, 03:50
τωρα να το πω ή να μην το πω? :roll:
δεν την εχω ανοιξει ακομα να δω τι γινεται μεσα...αλλα και γενικα δεν την εχω
βαλει ακομα στο ρευμα! ο λογος που δεν το εχω κανει ειναι διοτι σκευτομαι οτι αν εχουν
ξεραθει οι πυκνωτες ισως καψω τιποτα! γιαυτο ρωτησα την αποψη σας για αυτο!
αν οι πυκνωτες ειναι οκ, δεν υπαρχει λογος να μην δουλεψει διοτι πριν σταματησει
να χρησιμοποιηται δουλευε κανονικα...

τωρα τι αλλο να πω?! απλος συμβουλες θελω για να της κανω ενα φρεσκαρισμα...

ok1gr
15-09-06, 15:35
Αυτοί οι πυκνωτές αντέχουν πολλάαααααααααααααααααααααααααααααααα χρόνια. Πυθανόν να έχουν χάσει κάποια χωρητικότητα αλλά δεν σίγουρα θα δουλεύουν. Μπορεί να μην έχεις καθαρή εικόνα και τέτοια αλλά σε πρώτη φάση δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα... :wink:

radioamateur
15-09-06, 16:19
Συμφωνώ με τον DaNzA όσον αφορά την ανθεκτικότητα της Grundig στο χρόνο.Οθόνες όμως καινούριες δεν βρίσκω.Λυχνίες υπάρχουν.Κάποτε βέβαια χρησιμοποιούσαν μια τεχνική αναγόμωσης της οθόνης που όμως δεν κρατούσε στο χρόνο.Γι αυτό αν κάποια στιγμή βρω καινούρια οθόνη και για συναισθηματικούς λόγους θα την επισκευάσω.
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!!!

GREG
15-09-06, 16:53
Ολες οι τηλεορασεις απο 1961 περιπου που ηρθαν στη Ελλαδα αλλα και τα
ραδιοφονα πολυ παλιοτερα του β πολεμου στην Αθηνα κατασκευαζονταν
με γνομονα μονο τη ποιοτητα απο ολες τις τοτε εταιρειες για αυτο κι αντεξαν
στο χρονο ..... εδω και 10-15 χρονια στις πολυεθνικες πλεον η φιλοσοφια
ειναι το προιον να εχει anyway expired day και η ποιοτητα κατασκευης η
υλικων μονο κριτηριο κατασκευης ,πωλησης δεν αποτελει αρκει να μη καπτεται
η ροη της μελοντικης νεας πωλησης θετοντας πλεον στην αγορα τον νεο
πολυ αμφισβητησιμο ορο αναβαθμισμενο προιον........γιαυτο υπαρχει και
η αγαπη στο παλιο πχ ραδιοφονο γιατι ζεις μαζι του...στη VEGA τορα τι να αγαπησεις
που αμα χαλασει πρεπει να πουλησεις το σηκοτι σου για νατη φτιαξεις......και
σιγουρα δεν περιμενεις να σου κρατησει και για πολλα πολλα χρονια
οσα πολλα χρηματα και να εδωσες...................!!!!!!!!

Γιώργος Ανώνυμος
15-09-06, 17:14
Αγαπητοί συνάδελφοι,

ακόμα δεν έχω καταλάβει την λειτουργικότητα μίας τέτοιας τηλεόρασης. Δηλαδή την χρειάζεσαι ως μουσιακό είδος ή για κάποια πειράματα εκ του ασφαλούς (χωρίς δηλ. να χρειαστεί να ρισκάρεις εξοπλισμό κάποιου κόστους)? Πάντως αυτές οι τηλεοράσεις έχουν κρυφές χαρές. Π.χ. μπορείς να απολαύσεις μία ωραία πτώση από 3ο όροφο πολυκατοικίας αρκεί νά έχεις πρόσβαση σε κάποια οικοδομή λίγο απομονωμένη (αυθαίρετο υπό κατασκευή) για να το ευχαριστηθείς. Ή με μία μπαλαντέζα να την ανάψεις όχι από το κεντρικό διακόπτη αλλά από την πρίζα σε απόσταση ασφαλείας (όσο το μήκος της μπαλαντέζας) αφού τη βρέξεις καλά κατά προτίμηση με λάδι μηχανής από αντικατάσταση. 'Η να διαπιστώσεις ιδίοις όμασιν τί θόρυβος δημιουργείται από το σπάσιμο της οθόνης καθοδικού σωλήνα (CRT), η οποία ως γνωστόν λειτουργεί σε υπο-πίεση και επομένως αυτό που έχεις δει πάμπολες φορές στην TV με σχετικά σπασίματα θα έχεις την ευκαιρία τουλάχιστον μία φορά lifetime να το ελέγξεις όσον αφορά την αυθεντικότητα ήχου και γιατό όχι... θεάματος (συνίσταται η χρήση κινητού με ενσωματωμένη φωτογραφική)!!!

Είναι αλήθεια ότι οι παλιές TV απαξιώνονται στο 100%, ενώ τα παλιά ραδιόφωνα δεν χάνουν την αξία τους εφόσον λειτουργούν. Στην περίπτωση βέβαια που δεν λειτουργούν δεν ξέρω αν αξίζει πραγματικά να τα επισκευάσει κανείς καθότι δεν έχουν λαμπάτο μόνο το τμήμα του δέκτη αλλά και των άλλων σταδίων π.χ. ενισχυτή κλπ. και άντε να βρεις τί φταίει σε κάποια απ'αυτά με 8 λάμπες... Υπάρχει βεβαίως και το θέμα γήρανσης όλων των υλικών που ανοχή στην ανοχή το σύνολο ξεφεύγει πολύ...!!! Από την άλλη με 50 γιούρια αποκτάς δορυφορικό δέκτη...

Signs of the time ή κάπως έτσι, όπως τραγούδαγε ο Prince..., ώσπου απαξιώθηκε και αυτός, κ.ο.κ

Γιώργος

dal_kos
15-09-06, 17:22
Πάντως αυτές οι τηλεοράσεις έχουν κρυφές χαρές. Π.χ. μπορείς να απολαύσεις μία ωραία πτώση από 3ο όροφο πολυκατοικίας αρκεί νά έχεις πρόσβαση σε κάποια οικοδομή λίγο απομονωμένη (αυθαίρετο υπό κατασκευή) για να το ευχαριστηθείς. Ή με μία μπαλαντέζα να την ανάψεις όχι από το κεντρικό διακόπτη αλλά από την πρίζα σε απόσταση ασφαλείας (όσο το μήκος της μπαλαντέζας) αφού τη βρέξεις καλά κατά προτίμηση με λάδι μηχανής από αντικατάσταση. 'Η να διαπιστώσεις ιδίοις όμασιν τί θόρυβος δημιουργείται από το σπάσιμο της οθόνης καθοδικού σωλήνα (CRT), η οποία ως γνωστόν λειτουργεί σε υπο-πίεση και επομένως αυτό που έχεις δει πάμπολες φορές στην TV με σχετικά σπασίματα θα έχεις την ευκαιρία τουλάχιστον μία φορά lifetime να το ελέγξεις όσον αφορά την αυθεντικότητα ήχου και γιατό όχι... θεάματος (συνίσταται η χρήση κινητού με ενσωματωμένη φωτογραφική)!!!


:lol: :lol: :lol: Ωραιες ιδεες εχεις...Να το προσεξεις! :lol:

lynx
15-09-06, 17:24
Αυτοί οι πυκνωτές αντέχουν πολλάαααααααααααααααααααααααααααααααα χρόνια.

Αυτοι ποιοι? :shock: για ποιους πυκνωτες μιλας? ξερεις τι ηλεκτρολυτικους φοραει η TV μου? :? εδω εχεις μια τηλεοραση εγχρωμη 10+ ετων και την πας στο μαστορα και αρχιζει και "ξυλωνει" πυκνωτες απο την τροφοδοσια μεχρι και στην εξοδο για τα ακουστικα! :lol:

πιστευετε οτι ειναι καλυτερα να μην της βαλω χερι?

Γιώργος Ανώνυμος
15-09-06, 17:27
Το λίγο πιό... ειδικό χιούμορ δεν είναι δυνατό να εκτιμηθεί απ'όλους, αλλά όταν εκλαμβάνεται και ως αλήθεια από κάποιους, εκεί τί να πεί κανείς?

dal_kos
15-09-06, 17:32
Το λίγο πιό... ειδικό χιούμορ δεν είναι δυνατό να εκτιμηθεί απ'όλους, αλλά όταν εκλαμβάνεται και ως αλήθεια από κάποιους, εκεί τί να πεί κανείς?

Αν αναφερεσαι σε μενα, αν δεν το προσεξες, εβαλα :lol: :lol: διπλα ;)

lynx
15-09-06, 18:54
παιδια πριν δωσετε το ειδικο σας χιουμορ...και πριν βγαλετε τα ματια σας
μπορω εγω να παρω της απαντησεις μου? :D

μετα βαλτε φουρνελο στο τοπικ και ανατινακτε το...

ok1gr
15-09-06, 20:54
Οι πυκνωτές αυτοί είναι στο μεταλικό package και ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΣΤΗΝ αντοχή με τους σημερινούς.... εταιρία συνήθως ELYT ή TESLA. Μπορεί να έχουν χάσει λίγη χωρητικότητα αλλά λογικά θα ανάψει.... ;)

Μήν συγγρίνεις με τις έγχρωμες... ;)

Εγώ στη θέση σου θα την άνοιγα να δώ τί γίνεται χωρίς να πειράξω πολλά. Όλο και κάποιος ηλεκτρολυτικός θα έχει μαυρίσει αλλά όχι οι μεγάλοι. Συνήθως θα υπάρχουν στις βάσεις των λυχνιών.

Σε γενικές γραμές και έτσι να την βάλεις να δουλέψει, αφού δούλευε πρίν μερικά χρόνια δεν θα έχεις πρόβλημα :)

Απλός αν δείς ή ακούσεις κάτι παράξενο την βγάζεις από την μπρίζα...

stelios
15-09-06, 21:14
Καλησπερα στο φορουμ.
θελω να απαντησω στο φιλο ανωνυμο Γιωργο
οτι δεν συμφωνω καθολου με τισ αποψεισ σου. Οι παλιες συσκευες εχουν την γωητεια τους
σιγουρα ειναι παροχημενες σε δυνατοτητες και οι λειτουργειεσ τουσ αρχαιες αλλα δεν μπορουμε να αποριπτουμε κατι παλιο εχεισ παρακολουθησει ποτε μια ασπρομαυρη tv? Εχεις δει την ζεστασια της λαμπας την ωρα που δουλευει? ειναι υπεροχα!! Ας μην τα αποριπτουμε λοιπων ολα αυτα τα παλια γιατι ειναι ο προγωνος της συγχρονης τεχνολογιας.
ΦΙΛΙΚΑ ...

Giannis511
16-09-06, 00:55
Κάθε τι παλιό (αν και παρωχυμένο) ραδιόφωνο, τηλεόραση, μπομπινόφωνα κλπ. έχουν το γόητρό τους, βγάζουν τη ζεστασιά των λυχνιών, έχουν έναν ιδιαίτερο ρομαντισμό. Κάποτε πετούσαν τα λαμπάτα ραδιόφωνα και τα σπάγαν για χάρη γούστου για να πάρουν τις μ*#@κίες με τα τρανζίστορ. Εμένα μου αρέσει να βλέπω από την ασπρόμαυρη. Το ίδιο γίνεται και με τα VΤR (κατά κόσμον βίντεο που παίρνανε μπομπίνα). Έχω ένα που ήρθε το '77 από την Ολλανδία (Philips). Nα φανταστείτε ότι για να το σηκώσω μου πετιούνται τα μάτια έξω!

lynx
16-09-06, 03:44
@okgr ευχαριστω για τις απαντησεις σου...διστοιχος ενας φιλος μου ηλεκτρονικος επεμενε σημερα να αλλαξω οτι ηλεκτρολυτικο βρω μπροστα μου και μαλιστα συμφωνησε οτι καλο θα ηταν να το κανω πριν βαλω την τηλεοραση σε λειτουργια...μπορει να σας φανει αστειο.............ομως εχω ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ!!! :lol:

στα υπολοιπα παιδακια....θελω να πω να ξεκολησουν λιγακι! (ναι οπως το λεω...) διοτι ο φιλος μας
"Γιώργος Ανώνυμος" απλος ειπε τι γνωμη του...ΤΙ πιστευει αυτος! εστω και με αυτο τον χιουμοριστικο τροπο.

λοιπον το τοπικ δεν το ανοιξα για να αναλυσουμε την αποψη του οποιουδηποτε δεν συμφωνει με αυτο που παω να κανω...το ανοιξα για να βοηθησετε εμενα και κατ'επεκταση ισως καποιον αλλον που σκευτεται να κανει μια παρομοια ενεργεια.


Υ.Γ αυτο που ειπα παραπανω για "φουρνελα" το ειπα χαριτολογωντας...και φυσικα δεν ειναι θεμιτο απο κανεναν
να γινει το τοπικ "σαλατα" ποσο μαλλον απο τους mods... :wink:

ok1gr
16-09-06, 13:54
Κοίτα η άποψή μου είναι η εξής:

1. Αφού πρίν 3 χρόνια η TV δούλευε τότε δουλεύει και σήμερα.
2. Αν την βάλεις στην μπρίζα και δείς ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα την βγάζεις αμέσως....
3. Και εγώ θα άλλαζα τους πυκνωτές αλλά για βελτίωση της εικόνας κτλ.
4. Μήν ξεχνάς ότι πρόκειτε για μεγάλες τάσεις και όταν βάλεις την TV στην μπρίζα θα φορτιστούν οι πυκνωτές και ίσως έχουν φορτίο για μερικές ώρες άρα τίθεται και θέμα ασφάλειας στην περίπτωση που θες να τους αλλάξεις αμέσως.\
5. Πάντος από ότι τηλεοράσεις του 60-70 έχω δεί οι ηλεκτρολυτικοί (οι μεγάλοι τουλάχιστον) ήταν σε πολύ καλύ κατάσταση.
6. Θα σε πρότεινα να αλλάξεις πρώτα τους <ύποπτους> χωρίς αυτό να σημαίνει ότι αν δεν το κάνεις θα έχεις πρόβλημα.


Αυτό που δεν μας ξεκαθάρισες είναι αν θες να επισκευάσεις την TV για να βλέπεις ή να την ανοίξεις 2 φορές απλά για να ξές ότι δουλεύει χωρίς να σε ενδιαφέρει αν δουλεύει καλά...

Καλά θα ήταν απλά να βγάλεις το καπάκι και να δείς τί γίνεται μέσα σε γενικές γραμμές...

Έχω την εντύπωση ότι διστάζεις πολύ να την βάλεις στην μπρίζα... υπάρχει κάποιος συγγεκριμμένος λόγος?

lynx
16-09-06, 17:22
Αυτό που δεν μας ξεκαθάρισες είναι αν θες να επισκευάσεις την TV για να βλέπεις ή να την ανοίξεις 2 φορές απλά για να ξές ότι δουλεύει χωρίς να σε ενδιαφέρει αν δουλεύει καλά...

Καλά θα ήταν απλά να βγάλεις το καπάκι και να δείς τί γίνεται μέσα σε γενικές γραμμές...

Έχω την εντύπωση ότι διστάζεις πολύ να την βάλεις στην μπρίζα... υπάρχει κάποιος συγγεκριμμένος λόγος?

Την τηλεοραση δεν θελω να την επισκευασω για να βλεπω...θελω να την επισκευασω για να διατηρηθει...απο τηλεορασεις παμε μια χαρα! δεν υπαρχει λογος να βλεπω στην ασπρομαυρη :D
ξερεις αν περασουν αρκετα χρονια ισως καποια υλικα που κατα τυχη υπαρχουν τωρα...αργοτερα στανταρ θα εκλειψουν!
και ετσι αν αφησω το "φρεσκαρισμα" της για πολυ αργοτερα πιθανον να ειναι και πιο δυσκολο.

Ενταξει δεν δισταζω και τοσο να την βαλω στην μπριζα...απλος δεν εχω ασχοληθει ακομα αν μπορεις να πεις οτι εχω ενα δισταγμο...αυτος ειναι για να μην "φαω" καμοια λυχνια και μετα αντι για πυκνωτες θα πρεπει να τρεχω και για λυχνιες! :lol:

ok1gr
16-09-06, 20:55
Οι λάμπες δεν καίγονται και τόσο εύκολα.
Αφού όμως το θέτεις έτσι οπωσδήποτε πρέπει να αλλάξεις τους πυκνωτές, όχι τόσο τους διπλούς/τριπλούς ηλεκτρολητικούς αλλά περισσότερο αυτούς που είναι πάνω στην πλακέτα και ειδικά τους μαυρισμένους/φουσκωμένους.

Οι λυχνίες έχουν συγγεκριμμένη διάρκεια ζωής σε ώρες. Αν η τηλεόραση έχει δουλέψει πολλές ώρες στο παρελθόν σίγουρα δεν θα μένουν πολλές ώρες ζωής στις λυχνίες της τροφοδοσίας άρα ίσως να έπρεπε να αλλάξεις τις ποιό σημαντικές. Η PL504 είναι η ποιό σημαντική και ίσως θα έπρεπε να αλλάξεις και την PY88. Δεν θα σου βγεί πάνω από 20-30 ευρώ ένα καινούργιο ζευγάρι (pl504-py88).

Τέλος με άλλαγή λυχνιών θα δείς βελτίωση στην ποιότητα της εικόνας. Όταν οι λυχνίες είναι παλιές η απόδωσή τους πέφτει κατακόρυφα....

Giannis511
17-09-06, 08:21
Mη φοβάσαι βάλτην στην μπρίζα δεν θα πάθεις τίποτα. Και να έχουν πέσει οι πυκνωτές θα σου βγάζει βόμβο (να έχουν πέσει τελείως αποκλείεται) Ανοίγοντάς την τσέκαρε τους μεγάλους ηλεκτρολυτικούς μήπως έχουν βγάλει τίποτα ζουμιά (σαν χυμένες μπαταρίες). Aν όχι μπρίζα και το πιθανότερο είναι να έχεις βόμβο που θα περνάει εξ' αιτίας των γερασμένων πυκνωτών. Αλλά δεν έχουν πρόβλημα. Έχω δει ραδιόφωνα 50 χρονών και ήταν "τζιτζί"!

GREG
18-09-06, 11:19
ντρεπεσαι να πεις και 70 χρονων του 1936 πχ

Γιώργος Ανώνυμος
18-09-06, 11:24
Βάλτην επιτέλους την TV στην πρίζα, μην μας κρατάς άλλο σε αγωνία...!!!

Θα δουλέψει, δεν θα δουλέψει, θα αλλάξεις αυτό, δεν θα το αλλάξεις... Να δούμε και αν δουλέψει, εγώ σου λέω άψογα, τί θα καταλάβεις? Εγώ θα σου πρότεινα να αξιοποιήσεις τον χρόνο σου κάνοντας π.χ. μία ολοκληρωμένη έρευνα αγοράς για τις τεχνολογίες του σήμερα (π.χ. ξέρεις τη διαφορά των TV LCD με αυτές των PLASMA?). Επίσης μία έρευνα τιμών να δεις ποιά είναι η πιό συμφέρουσα τιμή με τα σημερινά δεδομένα (π.χ. σχέση διάστασης TV με τιμή) και να διερευνήσεις λίγο τις τάσεις της αγοράς σε σχέση με τις νέες τεχνολογίες (π.χ. νέα γενιά γιγαντοοθονών, home cinema, ενσωμάτωση του δέκτη για επίγεια ψηφιακή TV στις νέες TV κ.ά.). Λίγο διάβασμα στην θεωρία της έγχρωμης και ψηφιακής TV θα ήταν επίσης χρήσιμο για διεύρυνση των γνώσεων.

Και τα παραπάνω με απεριόριστο σεβασμό στο γούστο του καθενός, δηλ. αν σ'αρέσει πραγματικά η επισκευή παροχημένων μηχανημάτων, μαγκιά σου, σεβαστό στο ακέραιο και δεν θα ήθελα να σε βγάλω από το κυρίως θέμα δηλ. να βρεις τους πυκνωτές που χρειάζεσαι!!!

Για τον φίλο που ανέφερε περί ζεστασιάς των λυχνιών, τον καταλαβαίνω ως ένα βαθμό καθότι λαμπατόπληκτος και εγώ αλλά για λάμπες RF όπου επισημαίνω κάποια χαρακτηριστικά τους: αντοχή σε υψηλά στάσιμα, λίγα στάδια για μεγάλη σχετικά ισχύ, όχι γαϊδούρια τροφοδοτικά χαμηλής συνεχούς και σαφές πλεονέκτημα σε μεγάλες ισχύες εξόδου (!). Τυχόν ζεστασιά από νήματα κλπ. δεν την αντιλαμβάνομαι εκτός από τον ζεστό ήχο σε ενισχυτές λαμπάτους που και αυτό ωστόσο δεν οφείλεται σε καλή τους απόκριση συχνότητας δηλ. γραμμική αλλά σε ενίσχυση κυρίως των μέσων συχνοτήτων που είναι αρεστές στο ανθρώπινο αυτί και ψαλλίδισμα υψηλών και χαμηλών (δηλαδή τύπου bandpass φίλτρου ακουστικών). Για τον φίλο που είπε κάτι για τα τρανζίστορ και εμένα δεν μου αρέσουν οι κατασκευές τους αλλά σκέψου τη γραμμική τους απόκριση που ανέφερα μόλις πριν και σε ότι αφορά την RF ότι είναι broadband ενώ οι λάμπες λόγω υψηλού συντελεστή συντονισμού Q χρειάζονται συντονισμό για σχετικά μικρές αποκλίσεις συχνότητας.

Τελικά ο χρόνος είναι δεδομένος για όλους, επομένως είναι σημαντικό το πως τον αξιοποιούμε... Και βεβαίως περί ορέξεως...

Με πολλούς χαιρετισμούς,
Γιώργος

lynx
05-09-09, 19:54
παιδια επαναφερω το τοπικ γιατι θα ηθελα να βρω τα σχεδια για το σασι της συγκεκριμενης TV... υποθετω το σασι ειναι απο καποιο γερμανικο μοντελο της εποχης... :001_rolleyes: ελπιζω καποιος να μπορει να μου δωσει περισοτερες πληροφοριες

Ευχαριστω.

electron
05-09-09, 23:13
Για ψάξε ΕΔΩ (http://www.eserviceinfo.com/).

xifis
06-09-09, 03:32
τελικα δουλεψε η TV?

lynx
06-09-09, 16:13
τελικα δουλεψε η TV?

xifis δουλευει η TV δεν ηταν ποτε χαλασμενη :001_smile: απλος σε μια συσκευη
ο οποια ειναι πολυ παλια και ασυντηρητη μπορεις πολυ ευκολα να προκαλεσεις ζημια μονο και μονο που θα την βαλεις στην πριζα μετα απο πολυ καιρο...

αυτο ακριβως εγινε πολυ αργοτερα και με αυτο το ραδιοφωνο...

http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=42306

παιδια οι κωδικοι της TV δεν φενονται το μονο στοιχειο που εχω ειναι η μαρκα της...που μπορω να βρω σχεδια της εποχης και συγκεκριμενα απο μοντελα ΙΖΟΛΑ?

lynx
08-09-09, 19:39
οσοι εχουν μαγαζια υποθετω εχουν και σχεδια...αν εχει κανεις την ευγενης καλοσυνη να βοηθησει καλα θα ηταν! :001_smile:

gdimis
09-09-09, 12:33
εχω καποια σχεδια tv με λαμπες,αλλα ειναι χαρτομανι..πως να στο στειλω;παντως για να ξερεις,αυτες οι tv ειναι αθανατες..εχω συλλογη απο αυτες(4κομματια)και δουλευουν ολες ρολοι,παρολο που ειναι 'πεταμενες'..απλα ξεσκονισε τη και 100 τα 100 θα δουλεψει..

lynx
09-09-09, 14:54
σε ευχαριστω φιλε... πιστευεις μπορεις να τα σκαναρεις και να τα ανεβασεις εδω? ή να μου τα στειλεις με e-mail?

gdimis
09-09-09, 15:36
θα κοιταξω αν μπορω να τα σκαναρω και θα στα στειλω..

lynx
20-09-09, 18:37
δεν ειχα νεοτερα απο τον gdimis... μπορει καποιος αλλος να βοηθησει γιατι τα χρειαζομαι?

gdimis
22-09-09, 15:22
στειλε το email να στα στειλω...ομως δε ειναι και τοσο ευδιακριτα..αν θελεις καποιο συγκεκριμενο απο αυτα να το σκαναρω καλυτερα..