PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΕ TV



aljam
26-06-06, 11:57
ΕΧΩ ΕΔΩ ΚΑΙ ΛΙΓΑ ΧΡΟΝΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ
http://www.sanyo.de/produkte_eng/ce/tv/produkt.asp?IAD=0&AID=1&P_ID=13&ptyp=8
ΠΡΙΝ ΕΝΑΝ ΧΡΟΝΟ ΠΕΡΙΠΟΥ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΙΘΑΝΗ ΑΥΞΟΜΕΙΩΣΗ ΤΗΣ ΤΑΣΗΣ ΕΚΛΕΙΣΕ.ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΑΝΟΙΞΑ ΞΑΝΑ ΑΚΟΥΓΟΤΑΝ Ο ΗΧΟΣ ΤΟΥ ΚΑΝΑΛΙΟΥ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΤΗΣΩ ΚΑΝΕΝΑ ΚΟΥΜΠΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΟΘΟΝΗ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΣΙΝΗ ΜΕ ΚΑΜΠΥΛΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ ΠΟΥ ΤΡΕΜΟΠΑΙΖΑΝΕ.
ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΤΗΝ ΕΧΩ ΚΛΕΙΣΜΕΝΗ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΛΕΦΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΦΤΙΑΞΩ.ΤΩΡΑ ΟΜΩΣ ΧΑΛΑΣΕ ΚΑΙ ΜΙΑ ΠΑΛΙΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ Η ΟΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΠΕΤΑΜΑ.ΜΕ ΠΟΣΑ ΛΕΦΤΑ ΛΕΤΕ ΝΑ ΦΤΙΑΧΝΕΤΑΙ Η SANYO?
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

assos1111
26-06-06, 13:08
Λοιπον μπορεις να την πας σε καποιο εργαστηριο και να ζητησεις ποσο θα ειναι το κοστος επισκευης.Αν σε συμφερει του λεςνα την φτιαξει αλλιως περνεις μια καινουργια.Τα πραγματα ειναι απλα!!!!!!!

vayeros
26-06-06, 13:14
Απο τα λεγομενα σου και απο αυτα που μπορω να καταλαβω εινα οτι η τηλεοραση αρπαξε για τα καλα!!!Πιστευω οτι για το κοστο καλυτερα να ρωτησεις σε ενα εργαστηριο!!Παντως πιστευω οτι σε συμφερει να παρεις μια αλλη

aljam
26-06-06, 13:18
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΧΑ ΠΑΕΙ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΡΩΤΗΣΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΗ.ΒΑΣΙΚΑ ΚΑΙ Ο ΘΕΙΟΣ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟΥ ΤΗΝ ΠΑΩ.ΟΙ ΤΥΠΟΙ ΗΤΕ ΤΟΥΣ ΞΕΡΕΙΣ ΗΤΕ ΟΧΙ ΣΟΥ ΚΟΒΟΥΝ ΠΑΝΤΑ ΜΙΑ ΤΑΡΙΦΑ ΤΩΝ 50€.ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΘΑ ΣΟΥ ΠΟΥΝ ΨΕΜΑΤΑ.ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΤΟΥ ΘΕΙΟΥ ΜΟΥ.ΓΡΙΟΥΛΑ ΕΧΕΙ ΦΕΡΕΙ ΤΟ VIDEO ΓΙΑ ΦΤΑΞΙΜΟ.ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ Ο ΘΕΙΟΣ ΜΟΥ:
ΚΟΙΤΑ,ΕΧΕΙ ΜΑΣΙΣΕΙ ΤΗΝ ΚΑΣΣΕΤΑ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΧΑΛΑΣΜΕΝΟ.ΑΥΤΟ ΘΑ ΤΗΣ ΚΟΣΤΙΣΕΙ 50€
ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ.ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑΝ ΧΡΟΝΟ ΔΕΝ ΤΗΝ ΠΑΩ ΓΙΑ ΦΤΙΑΞΙΜΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟΝ ΛΟΓΟ

vayeros
26-06-06, 13:36
Αφου ο θειος σου ειναι του επαγγελματος γιατι δε στη φτιαχνει τζαμπα ή τουλαχιστιν σε μμια ελαχιστη τιμη(μιας και το τζαμπα πεθανε...)!!Μην περιμενεις καποια αλλη τιμη αφου ξερεις τι παιζει με τις τιμες

aljam
26-06-06, 13:38
ΔΕΝ ΤΟΥ ΤΗΝ ΠΑΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟΝ ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΚΑΙ ΠΟΛΥ.

stelios
27-06-06, 00:53
ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΕΜΑΣ ΠΟΥ ΑΣΧΩΛΟΥΜΑΣΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΤΗΛΕΩΡΑΣΕΩΝ Η ΕΠΟΧΗ
ΤΗΣ ΕΠΙΣΚΕΥΗΣ ΤΩ ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΝΕΠΙΣΤΡΕΠΤΕΙ...........
ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΑΓΟΡΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΛΑΧΙΣΤΟ ΕΝΩ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΕΠΙΣΚΕΥΗΣ ΜΕΓΑΛΟ .
ΒΛΕΠΕ ΑΝΤΑΛΑΚΤΙΚΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΩΤΕΡΟ ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΠΟΣΗ ΩΡΑ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΦΤΙΑΧΤΕΙ ΜΙΑ ΣΥΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΚΟΣΤΙΖΕΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ.
ΤΩΡΑ ΒΡΙΣΚΩΜΑΣΤΕ ΣΕ ΑΝΑΜΟΝΗ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΣΥΜΒΕΝΕΙ ΜΕ ΤΗΣ ΝΕΕΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΕΣ ΠΧ ΠΛΑΣΜΑ ΠΟΥ ΚΟΣΤΙΖΟΥΝ ΑΡΚΕΤΑ ΕΥΡΩΠΟΥΛΑ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΔΟΥΜΕ ΑΣΠΡΗ ΜΕΡΑ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΕ ΚΑΛΥΨΑ......
ΦΙΛΙΚΑ .

gsmaster
27-06-06, 01:47
aljam, σε κάτι τέτοιες περιπτώσεις κάνε την καρδιά σου πέτρα και πήγαινέ την. Το πολύ πολύ στείλε κάποιον άλλο δικό σου.

Παρακαλώ όσο μπορείτε να γράφετε με μικρά, γιατί τα κεφαλαία κουράζουν.

ok1gr
27-06-06, 02:43
Φίλε aljam καταρχήν δεν μας ξακαθαρίζεις αν θα την κάνεις εσύ ή κάποιος άλλος...
Αν την κάνεις εσύ μπορεί να σου βρεί και ένα ευρώ μπορεί και δέκα μπορεί να μην την κάνεις και ποτέ! Αυτό που λές δεν φαίνεται για κλασική βλάβη.... Αν είσαι τυχερός μπορεί να πρόκειται για ψιλοπράματα πχ. αντιστάσεις...
Αν την πάς σε κάποιο εργαστήριο την τιμή την είπες και μόνος σου....
Έχω φίλο που φτιάχνει τηλεοράσεις εδώ στα Γιαννιτσά και τους λέει πχ. Ξέρετε κάεικε η ασφάλεια αλλά επειδή εγώ την άνοιξα και έφαγα πχ. μισή ώρα και είδα και τις ψυχρές κολλήσεις θα μου δώσετε 50Ευρώ....
Έτσι είναι τα πράγματα είτε το θές είτε όχι....
Τώρα το αν θα πείς ψέματα ή όχι είναι άλλο θέμα.....
Δεν βλέπω κάτι παράλογο σε αυτά που λέει ο Θείος σου...
Έχοντας δουέψει καλοκαίρια και σαν τεχνικός pc σου λέω ότι μπορεί πχ. να μην πατάει καλά το καλώδιο του σκληρού δίσκου και ο ιδιοκτήτης του καταστήματος να πεί τον άνθρωπο που το έφερε ότι ο σκληρός κάεικε...

Αυτό που θέλω να πώ είναι ότι πρέπει να συμβηβαστείς! Έτσι έχουν τα πράγματα αν δεν ξες να την κάνεις μόνος σου...

Εκτός και αν βρείς κάποιο <φθηνό> τεχνίτη.

Φιλικά
Παναγιώτης

PiCBuRn3r
27-06-06, 03:08
Άσε γιατί στα καταστήματα service Η/Υ... και τι δεν γίνεται.... τι βλέπουν τα μάτια μου μόνο....

ok1gr
27-06-06, 03:49
Πές τα... και στις τηλεοράσεις δεν παν και πολύ πίσω αλλά δεν μπορούν να κάνουν και πολλά...
Θα βάλουν μια αντίσταση αντί TESLA που πλήρωσε ο πελάτης μια noname made in china? Ή το transistor υψυλής θα το βάλλουν ST αντί philips ή τους πυκνωτές αντί επώνυμους θα βάλουν κινέζικους?

:hammer: :head: :hammer: :head: :hammer: :head: :glop: :-k [-( 8-[ [-o<psonio> #-o O:) :glop: :-({|= :-({|= :-({|= :-({|= :-({|= :-& :oops: :cry: :cry: :twisted: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :head: :head: :hammer: :hammer: :hammer: :lol: :lol: :lol: :lol: :glop:

Απλός κανείς δεν θα δώσει σημασία!


Σε μαγαζί με pc <βαπτίζανε> τους celeron pentium4 γιατί οι δεύτεροι είχαν τελειώσει και ήταν και ακριβοί και η γιαγιά που το έπερνε δεν καταλάβαινε τη διαφορά! Επείσης βαπτίζανε τις geforce 4 για fx.... Αλλά εκεί που γινόταν το πανυγήρι ήταν στις Αλλαγές τροφοδοτικών! Στις αναβαθμίσεις και στις <καμμένες> μνήμες οι οποίες φυσικά δεν έιναι ανάγκη να έχουν πρόβλημα για να αλαχτούν!!!!!!!




Πέρα από την πλάκα συμπαθώ πολύ τους τεχνικούς ΤΗΛΕΟΡΑΣΕΩΝ δεν τους κατηγορώ και πιστεύω ότι κάνουν πολύ σωστά τη δουλειά τους με ΛΟΓΙΚΕΣ χρεώσεις! Το παράλογο είναι οι τιμές που ας πούμε μία 14άρα σήμερα κάνει 60 Εύρώ! Δλδ τί να φτιάξεις?

ok1gr
27-06-06, 03:53
Θυμάμαι ένα χαρακτηριστηκό παράδειγμα του φίλου που φτιάχνει τηλεοράσεις ο οποίος έχει μαγαζί απέναντι από κατάστημα γνωστής αλυσίδας σούπερ μάρκετ. Είμουν μια μέρα εκεί και μιλούσαμε και σε κάποιο σημείο με δείχνει μια 14άρα με καμμένο μετασχηματιστή υψηλής και ψιλοδιαλημμένη τροφοδοσία! Και μου λέει: Παναγιώτη αυτό θα μου κοστίσει 40-50Ευρώ Υλικά. Πόσο να τον ζητήσω και ποιός τρελός θα δεχτεί να την φτιάξω? Απέναντι κάνει 60Ευρώ!

Ίσως βγήκαμε και λίγο offtopic! Ζητώ συγνώμη!