PDA

Επιστροφή στο Forum : περιεργο προβλημα σε 8αρα TFT



stratos77
19-06-06, 17:06
ΤΗΝ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ...εχω παρει εδω και 10 μηνες μια 8αρα tft τηλεοραση για το φορτηγο...μαζι εχω μια κεραια με ενισχυτη την οποια της εκανα μετατροπη (εβγαλα το μετ/τη της και εδωσα κατευθειαν 12v.)ετσι ειμαι καλυμενος απο κεραια..ξαφνικα πριν απο δυο βδομαδες που ημουν στα τρικαλα βρηκα ενα παρκινκ για υπνο εβαλα την τηλεοραση να κανει scan την συχνοτητα και αφου βρηκε τα καναλια...ενω εβαλα να δω π.χ αντ1 μετα απο μερικα δευτερολεπτα εχανε τον ηχο σιγα σιγα.αλλαζω καναλι εχει ηχο αλλα μετα απο λιγο και εκει στοπ!!!ξαναεκανα scan αλλα παλι τα ιδια εβλεπα χωρις να ακουω..περνω τηλεφωνο το service και αφου εχω κανονισει ραντεβου να την παω την εχω παρει στο σπιτι να την δω πριν την παω και εκει δουλευει κανονικα!!!τρελαθηκα!!την ξαναπαω μετα απο δυο μερες στο φορτηγο δουλεψε αλλα το ξαναεκανε και παλι.τωρα την εχω μπροστα μου στο σπιτι και δουλευει κανονικα!!ΜΗΠΩΣ ΠΗΡΑ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΣΠΙΤΙ.....βοηθεια θα τρελαθω!!!ευχαριστω ...

radioamateur
19-06-06, 17:57
Εχω την εντύπωση ότι κατι τρέχει με την τροφοδοσία.Πιθανόν να μην είναι σταθεροποιημένη και να "τρελλαινεται" στα πιθανά "σκαμπανεβασματα" της τάσης στο φορτηγό.
Αν μπορείς να μετρήσεις την τάση ίσως λύσεις το γρίφο.
Μια υπόθεση...

FMTRIKALA
19-06-06, 18:05
φιλε μου καλησπερα.επειδη ειμαι απο τρικαλα θα σου πω τι γινετε.καποιος τυπος εδω στην πολη εχει ανοιξει σταθμο και γαζωνει τα παντα.τι ηχο και διαφορα λες.εδω στην τηλεοραση μου εκει που βλεπω αντ1 βλεπω μεγκα.δεν εχει προβλημα η τηλεοραση σου

moutoulos
21-06-06, 00:37
Εχω την εντύπωση ότι κατι τρέχει με την τροφοδοσία.Πιθανόν να μην είναι σταθεροποιημένη και να "τρελλαινεται" στα πιθανά "σκαμπανεβασματα" της τάσης στο φορτηγό.
Αν μπορείς να μετρήσεις την τάση ίσως λύσεις το γρίφο.
Μια υπόθεση...

Δεν νομίζω να είναι θέμα τροφοδοσίας, γιατί πιο σταθεροποιημένη τάση απο μπαταρία (του φορτηγού) δεν υπάρχει.
... άλλο πρέπει να είναι....
δούλευε αυτή η TV στο φορτηγό κάποτε καλά ?.

savnik
21-06-06, 00:43
ΤΗΝ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ...εχω παρει εδω και 10 μηνες μια 8αρα tft τηλεοραση για το φορτηγο...μαζι εχω μια κεραια με ενισχυτη την οποια της εκανα μετατροπη (εβγαλα το μετ/τη της και εδωσα κατευθειαν 12v.)ετσι ειμαι καλυμενος απο κεραια..ξαφνικα πριν απο δυο βδομαδες που ημουν στα τρικαλα βρηκα ενα παρκινκ για υπνο εβαλα την τηλεοραση να κανει scan την συχνοτητα και αφου βρηκε τα καναλια...ενω εβαλα να δω π.χ αντ1 μετα απο μερικα δευτερολεπτα εχανε τον ηχο σιγα σιγα.αλλαζω καναλι εχει ηχο αλλα μετα απο λιγο και εκει στοπ!!!ξαναεκανα scan αλλα παλι τα ιδια εβλεπα χωρις να ακουω..περνω τηλεφωνο το service και αφου εχω κανονισει ραντεβου να την παω την εχω παρει στο σπιτι να την δω πριν την παω και εκει δουλευει κανονικα!!!τρελαθηκα!!την ξαναπαω μετα απο δυο μερες στο φορτηγο δουλεψε αλλα το ξαναεκανε και παλι.τωρα την εχω μπροστα μου στο σπιτι και δουλευει κανονικα!!ΜΗΠΩΣ ΠΗΡΑ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΣΠΙΤΙ.....βοηθεια θα τρελαθω!!!ευχαριστω ...
Το φορτηγό έχει μπαταρία 12V η 24V;

stratos77
21-06-06, 02:07
δουλευε εδω και 10 μηνες μια χαρα ..τον τελευταιο μηνα μου κανει σχεδια.ενω εδω στο σπιτι δεν κανει κιχ.μια χαρα ολα.στο φορτηγο εχω και 12 και 24 .φυσικα το δουλευω στο 12 οχι με μετατροπεα.αυριο θα παρω μαζι και τον μετασχηματιστη και θα το δουλεψω με το inverter που εχω να δω γιατι ειναι πολυ κουφο αυτο το προβλημα τελικα!!

blur image
11-10-06, 21:15
Καλησπερα.
Το προβλημα αυτο το εχω και εγω.εχω παρατηρησει οτι οταν ανεβασει θερμοκρασια χανω τον συντονισμο.
Παρατηρησα λοιπον οτι εχει ενα 7805 για την σταθεροποιηση η οποια εχει σχεση με τα καναλια.η καταναλωση ειναι 300mA.μου ανεβαζει θερμοκρασια γυρω στους 100 βαθμους κελσιου . Ψυχτρα βεβαια δεν μπαινει λογω πλατης. Εβαλα λοιπον μια αντισταση 22Ω 5W στην εισοδο του 7805.επεσε η θερμοκρασια στους 70 κελσιου.ολα καλα.αλλα νομιζω οτι κατι αλλο ειναι εκτος αν ειναι κατασκευαστικο προβλημα.τι γνωμη εχετε και εσεις?

gsmaster
12-10-06, 00:53
Τι τάση έχει στην είσοδό του το 7805;
Αν έχει πάνω απο 15V βάλε ενα 7812 και δώσε 12V στο 7805 για να μοιράζεται η ισχύς.

Danza
12-10-06, 01:10
Σε TFT όμως δυσκολεύει απο αποψη χώρου... μήπως στην θέση του πρόσθετου 7812 να μπούν ζενερ με αντιστάσεις?

gsmaster
12-10-06, 01:25
Το 7812 πιάνει λιγότερο χώρο απο τις αντιστάση (που θα είναι βατική) με την ζενερ...

blur image
12-10-06, 11:19
Σχετικά με την tft.12v ειναι η είσοδος στο 7805.και σιγουρα το να υποβιβασει 7v ειναι λογικο να παραγει θερμοκρασια.αλλα τοσο πολυ?

gsmaster
12-10-06, 14:24
7V * 0.3A = 2.1W Θερμότητας πάνω στο 7805. Είναι πολλά χωρίς ψύκτρα.

blur image
12-10-06, 15:20
αρα είναι κατασκευαστικο προβλημα.εχω γυρο στισ 40.οχι το ιδιο μοντελο.αλλα το ιδιο προβλημα.ο κατασκευαστης λεει οτι θα επρεπε να δουλευει καλα
κατι να σωσουμε την κατασταση?
ευχαριστω

blur image
12-10-06, 15:27
αν εβαβα ενα 7808 πριν 7805 ωστε στην εισοδο να εχω 8 και οχι 12v θα μπορουσα να κανω δουλεια η θα ανεβαζαν θερμοκρασια και τα δυο με αποτελεσμα χειροτερο απο πριν?νομιζω οτι ειναι το μονο που μπορω να σκεφτω.υπαρχει περιπτωση να ειναι κατι απο το tuner?να τρωει δηλαδη ρευμα με αποτελεσμα να εχουμε μεγαλη καταναλωση?
ευχαριστω και παλι

gsmaster
13-10-06, 00:25
Τι να σου πώ εγώ θα προτιμούσα να τους τις γυρίσω πίσω.
Έχουν όλες το ίδιο πρόβλημα?
Λογικά το 7805 8α κόβει την έξοδο απο υπερθέρμανση. Για μέτρα την τάση των 5V, όταν ξεσυντονίζεται, πέφτει?

Ναι ένα 7808 είναι μια λύση.