PDA

Επιστροφή στο Forum : Eπισκευή Sony TV, KV-25K1D



KarlBarks
04-04-06, 15:20
Μήπως έχει κανείς το σχηματικό (service manual) για την τηλεόραση KV-25K1D της Sony;

hlektrologos000
05-04-06, 01:59
δυσκολο να το βρεις free.
εχω δει κατι site στο ιντερνετ που εχουν service manual σχεδον για ολες τις συσκευες ,αλλα με χρεωσει γυρω στα 15$.

vayeros
05-04-06, 02:23
Εχει δικιο ο ηλεκτρολογος. Οσες φορες εχω ψαξει για manuals στο net δε εχω βρει τιποτα...Σε ολα ζητανε λεφτα

mpcom
06-04-06, 23:46
Δοκιμαστε και αυτο http://fileshare.eshop.bg

KarlBarks
07-04-06, 12:55
δεν θελω να πληρωσω ρε .

ενας φιλος μου την πεταξε επειδη του χαλασε και λεω να δοκιμάσω να δω αν μπορω να την φτιαξω .


οπτικα που την ανοιξα δεν βρήκα τπτ .

αρχισα απο το τροφοδοτικο αλλαξα κατι πυκνωτες μικρους μηπως ειχα χασει αυτοι χωριτηκοτητα αλλα τπτ


η TV οταν την ανοιγω αντιδραει μεν αλλα δεν εμφανιζει τπτ στην οθόνη . μονο ενα πρωτο τσαφ στο οποιο εμφανίζει στις γωνιες κατι σαν χρωμα .


απο πισω ακουω κατι τσακ τσακ σαν να αντιδρανε καποια ρελε .

τι να κανω που να μετρισω τι ?

mpcom
07-04-06, 23:25
τα σχεδια δωρεαν τα εχει εχω κατεβασει πολλες φορες η σελιδα οπως ειναι γραμενη στην μεση περιπου εχει επιλογη tv-lcd-plasma και διαλεγεις μαρκα

Chris Valis
08-04-06, 05:10
δεν θελω να πληρωσω ρε .

ενας φιλος μου την πεταξε επειδη του χαλασε και λεω να δοκιμάσω να δω αν μπορω να την φτιαξω .


οπτικα που την ανοιξα δεν βρήκα τπτ .

αρχισα απο το τροφοδοτικο αλλαξα κατι πυκνωτες μικρους μηπως ειχα χασει αυτοι χωριτηκοτητα αλλα τπτ


η TV οταν την ανοιγω αντιδραει μεν αλλα δεν εμφανιζει τπτ στην οθόνη . μονο ενα πρωτο τσαφ στο οποιο εμφανίζει στις γωνιες κατι σαν χρωμα .


απο πισω ακουω κατι τσακ τσακ σαν να αντιδρανε καποια ρελε .

τι να κανω που να μετρισω τι ?

Αν δεν είναι κάποιο ρελέ τότε σου μένουν τα εξής: κάποιος (μάλλον μεγάλος) πυκνωτής που κάνει εσωτερικά τόξο ή ο πολλαπλασιατής της υψηλής. Ακολούθα τον ήχο να δεις από πού βγαίνει.

Το ότι πετάει τόξο στις άκρες πάει να πει μάλλον ότι η τάση ανόδου της οθόνης δεν είναι σωστή και αμέσως "κόβει" η προστασία.
Υπερθερμενεται το τρανζίστορ του πολλαπλασιαστη; είναι οκ;

KarlBarks
08-04-06, 15:20
Λοιπόν την βάζω στην πρίζα, την ανοίγω και δουλεύει τέλεια! Απίστευτη εικόνα, ήχος κ.τ.λ. Παίζει για κανά 5άλεπτο και ξαφνικά κλείνει και ακούγεται πάλι αυτό το "σαν ρελέ" "σαν κάτι να προσπαθεί να ξεκινήσει και να μην μπορεί".

Καμία ιδέα;

υ.γ. τώρα πειράζω κάτι τρανζίστορ που έχουν ψυχρές κολλήσεις και τα ξανακολλάω...

KarlBarks
08-04-06, 17:01
Νεότερα:

Έκανα μερικές (κάμποσες) κολλήσεις και την ξανασυναρμολόγησα. Κάνει πάλι το ίδιο. Δηλαδή οταν την βάζω στην πρίζα ανοίγει και μπαίνει στο standby. Όλα φάινονται καλώς. Πατάω από το τηλεκοντρόλ για να ανοίξει κάνει όπως όλες οι τηλεοράσεις που πάνε να ανοίξουν αλλά κάνει ένα *τσάκ* και ακούγεται ένας ήχος σαν *τσικ τσικ τσικ* δεν μπορώ να το περιγράψω και σταματάει μετά κάνει *τσακ* πάλι πάλι αυτός ο ήχος (σαν θρόυσμα πως να το περιγράψω δεν ξέρω και πάλι σταματάει και πάει λέγοντας. Προσπαθεί ξέρω γω να δώσει, "να πάρει μπρός" και κάτι το κόβει, ξαναπροσπαθεί κ.τ.λ. Το περίεργο είναι. όπως είπα και πρίν, ότι δούλεψε για λίγο τέλεια σαν να την είχα μόλις αγοράσει...

Επίσης μετά από δυο-τρεις προσπάθειες αρχίζει απότομα και ακούγεται από τα ηχεία δυνατός θόρυβος! Με τρόμαξε την πρώτη φορά.

Πείτε καμιά ιδέα.... Ευχαριστώ!

mpcom
09-04-06, 14:23
κοιτα για ψυχρες στο καθετο και αν το tuner ειναι σε πλακετα μαζι με μνημακια στο δεξι μερος κολα τις γειωσεις μεσα του με προσοχη ομως .Αν φοραει το μικρο tuner τα μεγαλα της sony δεν βγαλανε προβλημα ,αν καταληξεις εκει καλυτερα αλλαξε το

KarlBarks
09-04-06, 18:41
http://img455.imageshack.us/img455/3276/dsc051192jc.th.jpg (http://img455.imageshack.us/my.php?image=dsc051192jc.jpg)

Λοιπόν αυτή είναι μια φώτο από την πλακέτα. Το μικρό ή το μεγάλο είναι;; :wink:

αλλα το tuner ρε παιδια ?

αμα ειχε προβλημα δεν θα εδινε καλο σημα θα εδειχνε οτι ναναι χιονια και τετοια αλλα .

ετσι δεν ειναι ?

εχω και αλλες φωτος απο την πλακετα . εγω ελεγα μηπως εχει τρελαθει κανενα τρανζιστορ και δινει οτι θελει ε τι λετε ?

xampos
10-04-06, 11:43
ενα παρομοιο προβλημα που ειχα το ειχε παθι απο την υγρασια

Chris Valis
10-04-06, 11:50
Αφού σου ανάβει έστω και ένα λεπτό η υψηλή κατακόρυφο και κάθετο μάλλον είναι οκει. Δεν μπορώ να σκεφτώ γιατί να έχει κάτι το tunner.

99% είναι κάποιος σκασμένος ηλεκτρολυτικός που στα 5 λεπτά ανεβάζει θερμοκρασία και κόβει την τροφοδοσία. Εχε ενα μπιστολάκι για τα μάλλια ζεσταμένο, δοκίμασε να ζεστάνεις λίγο την πλακέτα με αυτό την ώρα που δουλεύει, αν δεις ότι κόβει αμέσως είναι πυκνωτής.

KarlBarks
10-04-06, 12:29
Παιδιά, δεν ανάβει και σβήνει μετά απο 2-3 λεπτά. Απλά άναψε μια φορά και μετά δεν ξανάναψε. Δηλαδή έκανε αυτό το τσακ τσακ όταν την πήραμε, μια μέρα τυχαία άναψε και τώρα ξανασυνεχίζει όπως όταν την πήραμε!

KarlBarks
10-04-06, 23:02
Λοιπόν αφού άλλαξα καμιά 15αριά πυκνωτές, και καμιά 5-6 τρανζίστορ συνεχίζει να κάνει το ίδιο η ΤV. Δηλαδή να προσπαθεί να ξεκινήσει αλλά να μην ξεκινάει. Ανταποκρίνεται κανονικά στο Τηλεκοντρόλ και το standby δουλεύει τέλεια.

Aξιοπρόσεχτο είναι επίσης ότι όταν είναι συνδεδεμένη με την κεραία και την ανοίγω πάλι προσπαθεί να ξεκινήσει η οθόνη αλλά τίποτα ενώ την στιγμή που προσπαθεί ακούγεται για 2-3 δευτερόλεπτα από τα ηχεία πεντακάθαρα ο ήχος. Μετά κόβεται ξαναπροσπαθεί ακούγεται πάλι ο ήχος για 2-3 δεύτερα και το ίδιο συνέχεια... Αλλάζω κανάλια και ακούω τον ήχο από το άλλο κανάλι...

Πειτε βρε παιδιά καμιά ιδέα έχασα ένα κάρο κιλά με αυτή την βλακεία...

KarlBarks
11-04-06, 00:18
Εντάξει... εκεί που έιμουν έτοιμος να τα παρατήσω και ενώ είχα συνεχίσει να κολλάω δούλεψε!! Άνοιξε και δούλευε. Την κλείνω, πάω να την βάλω στην κεραία και ... άρχισε τα ίδια! Πως γίνεται μια να δουλεύει μια όχι; Θα τρελαθώ σας λέω...


ειναι ψυχρη κοληση η καποιο υλικο που εχει τρελαθει ?


συνεχιζω τον μονολογο μου

λοιπον εχει αντισταση η οθόνη της τηλεορασης μεσα τπτ ? παιζει να εχει παθει αυτη τπτ ?

Chris Valis
11-04-06, 20:32
πες μου ότι έχεις πολύμετρο και παλμογράφο...

KarlBarks
11-04-06, 22:25
πολυμετρο εχω


παλμογραφο ε αμα την παω στην σχολη κατι γινεται .


πειτε ρε παιδια τι να κανω !!!!!


λετε να φωναξω τον αρναουτογλου και να την πεταξω απο το μπαλκόνι και να με πληρωσει κιολας ?

Chris Valis
11-04-06, 23:00
είσαι μακρια και δεν μπορώ να βοηθήσω πολυ γαμότο... το σχέδιό της το βρήκες; θα χρειαστώ εικόνες από την πλακέτα, όσο πιο πολλές τόσο πιο καλά... και με το πολύμετρο κάτι μπορούμε να δούμε...

rober
13-04-06, 00:31
(με συνχορείτε για τα λατινικά)

Καλησπέρα φιλε KarlBarks

βγάλε τι πλακετίτσα με το ντουί τις οθόνης και αστήν
να κρέμεται, βάλε το fis στη μπρίζα και αν ακούς τι φωνή
και δεν σβήνει μάλλον κάτι έχει η οθόνη (μου έχει συμβεί
το νήμα τις οθόνης να βραχυκυκλώνει με τη καθοδο
η λύση τροφοδοτεις το νήμα με ανεξάρτητη πηγή ρεύματος)




(me sinxorite ja ta latinika)

Kalispera file KarlBarks

vgale ti plaketica me to dui tis othonis ke astin
na kremete, vale to fis sti briza ke an akus ti foni
ke dhen zvini malon kati exi iothoni (mu exi simvi
to nima tis othonis na vrakikloni me ti kathodho
i lisi trofodhotis to nima me aneksartito pigji revmatos)

Υπάρχει και το All Greek to me (http://speech.ilsp.gr/greeklish/greeklishdemo.asp)

KarlBarks
13-04-06, 09:07
(με συνχορείτε για τα λατινικά)

Καλησπέρα φιλε KarlBarks

βγάλε τι πλακετίτσα με το ντουί τις οθόνης και αστήν
να κρέμεται, βάλε το fis στη μπρίζα και αν ακούς τι φωνή
και δεν σβήνει μάλλον κάτι έχει η οθόνη (μου έχει συμβεί
το νήμα τις οθόνης να βραχυκυκλώνει με τη καθοδο
η λύση τροφοδοτεις το νήμα με ανεξάρτητη πηγή ρεύματος)


το εχω σκευτει αυτο , οτι μαλλον κατι εχει η οθόνη

πως τροφοδοτω με ανεξαρτητη πηγη ρευματος ?

μπορεις να μου το εξηγησεις αναλυτικά αυτο ?

rober
13-04-06, 21:37
πρώτα κανε αυτά που σου είπα πριν για να είσαι σίγουρος ότι είναι η οθόνη--αν λειτουργεί και ακούγεται ο ήχος - με τι πλακέτα βγαλμένη ώστε να μην τροφοδοτείται η οθόνη--και δεν σβήνει τότε σίγουρα κάτι έχει η οθόνη--
κόψε πρώτα τις σύνδεσεις του νήματος ώστε τα 2 pin τις οθόνης να μην έχουν επαφή με τίποτα ούτε με το σώμα--πάρε ένα καλώδιο και κανε 3- spiral στο μετασχηματιστη υψηλής και με αυτό τροφοδότεις το νήμα χωρίς να γειώσης κανένα καλώδιο-η με ένα μετασχηματιστή 230/6-7v50hz πάλι να μην γειώσης κανένα καλώδιο

rober
13-04-06, 21:42
μήπως μπορείτε να μου πείτε που θα βρω το "All Greek το με!
"Any Greeklish το Greek"
ευκαριστώ

gsmaster
14-04-06, 01:57
http://www.ilsp.gr/greeklish.html

Ας μην ξεφεύγουμε απο το θέμα.

ok1gr
16-04-06, 03:09
¨Εχω κάτι παρόμοιο εδώ: http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?p=20290#20290

ο ήχος πρέπει να είναι από την υψηλή και τα ρελέ που οπλίζουν εκείνη τη στιγμή....
εξαρτάται και πώς ακούγεται ο ήχος. Υπα΄ρχει και κάποια πυθανότητα να είναι από το transistor υψηλής αλλά αφού άναψε μια φορά.....

Panoss
16-04-06, 22:48
Φίλε KarlMarks !!(πλάκα σου κάνω), χωρίς να γνωρίζω πολλά πολλά, ερασιτέχνης είμαι, άλλαξε ΟΛΟΥΣ τους ηλεκτρολυτικούς πυκνωτές στην τροφοδοσία(ακόμα και αν όταν τους μετράς στο καπασιτόμετρο φαίνονται εντάξει), τουλάχιστον να σαι πιο σίγουρος ότι δεν είναι άπό την τροφοδοσία.

KarlBarks
19-08-06, 19:57
για την ιστορια την tv την πεταξα

αλλα κρατησα τα ηχεια εφτιαξα και τον ενυσχητη 2χ22W που εχει εδω στο σιτε πηρα ενα παλιο τροφοδοτικο που ειχα και ενα cd player υπολογιστη και εφτιαξα ενα ωραιοτατο ηχοσυστηματακι για τις διακοπες μου στο ποσιδι