PDA

Επιστροφή στο Forum : 14¨΄εγχρωμη



hlektrologos000
25-03-06, 12:38
καλησπερα παιδια, 8ελω την βοηθεια σας. πριν λιγες μερες μου εφερε ο πατερας μου μια τηλεοραση 14΄΄ εγχρωμη που του ειχε πεσει κατω. την ανοιξα και ειχε σπασει η πλακετα σε ενα σημειο κοντα στην υψηλη.επιδιορθωσα ολες τις γραμμες πανω στην πλακετα ,την βαζω στην πριζα και ανοιγω τον διακοπτη ......αρχιζει και δουλευει κανονικα .( απο την χαρα μου πηρα και τον πατερα μου τηλ να του το πω / και να κοκορευτω) βεβαια χωρις κεραια εδειχνε χιονια και η φωνη ειχε παρασιτα.την κλεινω και περνω μια φορητη κεραια,βαζω το βυσμα ανοιγω τον διακοπτη και.........τζιφος η οθονη καταμαυρη και να ακουγοντε μονο οι ομιλιες ....τρελαθηκα...την κλεινω και αρχιζω παλι να ψαχνω την πλακετα και ελεγχω ξανα ολες τις γραμμες που κολησα...ειναι ολες ενταξει...την βαζω παλι στη πριζα τα ιδια μαυρη οθονη και να ακουγετε μονο ο ηχος. σε μια φαση αφου τα ειχα ψαξει ολα πειραξα πανω στον μετασχηματιστη της υψηλης τα 2 ρυθμιστικα που εχει και η οθονη φωτιστικε...αλλα δεν δειχνει εικονα παρα ειναι εχει ενα φωτεινο γκρι χρωμα και πολλες ασπρες οριζοντιες γραμμες .επαιξα με ολα τα ρυθμιστικα πανω στην πλακετα αλλα τιποτα. εχει κανει ιδεα τι μπορει να συμβαινει γιατι σε λιγες μερες θα ερθει ο πατερας μου να την παρει και θα γινω ρεζιλι αν δεν την φτιαξω...?

Chris Valis
25-03-06, 15:13
Καλά τα ρυθμιστικά γιατί τα πείραξες;!;!;

Χμ.. τέλος πάντων... Πες τι μοντέλο είναι αν διαθέτεις παλμογράφο κάτι θα κάνουμε αλλιώς είναι δύσκολα τα πράγματα... τα ρυθμιστικά που πείραξες στην υψηλή είναι μάλλον το focus Και το brightness... κατέβασε τα λίγο να μην "φωτίζουν" την οθόνη γιατι αυτό δεν είναι καλο!

ok1gr
25-03-06, 15:38
Αφού υπάρχει και ήχος αλλά καί υψηλή στην οθόνη το ποιό πιθανό είναι να έχει κάποιο πρόβλημα στο RGB...

@Chris Valis: Υπάρχει περίπτωση σε τέτοια περίπτωση να χαλάσει η οθόνη από την πτώση? (Αν δεν σπάσει φυσικά γιατί το θέμα με ενδιαφέρει....)

Chris Valis
25-03-06, 15:58
Από την πτώση μπορεί να έχει πρόβλημα και στα πυροβόλα... Συγκεκριμένα βραχυκύκλωμα με το G1 ή G2 και χαιρετίσματα...

Συμφωνώ όμως ότι μάλλον έχει πρόβλημα στο RGB ή και στην σάρωση όμως χωρίς παλμογράφο όμως δεν μπορεί να δει ούτε το ένα ούτε το άλλο

ok1gr
25-03-06, 16:17
@hlekrologos000
Αφού είναι 14" ίσως μπορείς να βρείς κάποια οθόνη και να την δοκιμάσεις με την πλακέτα που έχεις...

Τέλος δες την μικρή πλακέτα που έχει στο πίσω μέρος της οθόνης καθώς και τα πηνεία που λέει και ο chris μπας και έφυγε κανένα καλωδιάκι....

hlektrologos000
25-03-06, 19:11
ευχαριστω παιδια ....αλλα η τελεοραση δουλεψε με χιονια στην αρχη, κλεινω τον διακοπτη βαζω την κεραια την ξαναανοιγω και μετα ηταν μαυρη η οθονη . για τα πηνια που λετε τι ταση πρεπει να εχουν ...? εβαλα το δοκιμαστικο κατσαβιδι και στο ενα πηνιο αναβει κανονικα ενω στο αλλο ισα που αρχιζει να φωτιζετε... παλμογραφο δεν εχω αλλα και να ειχα δεν εχω τοσες γνωσεις...ειμαι χομπιστας μαστροχαλαστης για την ακριβεια... σας ευχαριστω για την βοηθεια και παλι...
συνεχιζω το ψαχιμο...

Chris Valis
26-03-06, 02:49
Εγώ λέω να ξαναδείς τα σημεία που έκανες τις κολήσεις...