PDA

Επιστροφή στο Forum : PLZ HELP PHILIPS παλιά έγχρωμη!



negative
14-01-06, 07:54
Γεια σας!!!Εχω μια παλια 27αρα εαν δεν κανω λαθος, TV PHILIPS 20+ χρονων!Ειναι ξυλινη αλλα βαμενη ασημι απεξω.Εχει σαν χαρακτηριστικο οτι υπαρχει θεση για το τηλεκοντρολ κατω απο τα βασικα κουμπια ανοιγοντας ενα πορτακι.(αποκαλυπτονται και αλλα κουμπια).
Δεν μπορω να δω το μοντελο διοτι το αυτοκολλητο λειπει!!!Το προβλημα της ειναι οτι οταν την αναβω κανει ενα θορυβο σαν συνεχη σπινθιρισμο και δεν αναβει η οθονη ουτε ηχος.Καποιες φορες λειτουργουσε αλλα πια οχι.Να φανταστω οτι φταιει τροφοδοτικο η ειναι κατι ποιο σοβαρο?Επισης εαν καποιος γνωριζει ποιο μοντελο ειναι ή ποιο σασι εχει παρακαλω να απαντησει.Σας ευχαριστω εκ των προτερων!

electron
14-01-06, 17:56
Σε τέτοιες περιπτώσεις γενικά ψάχνουμε στο τροφοδοτικό και στο τμήμα υψηλής,αρχικά για κάποιο καμένο τρανζίστορ ισχύος ή κάποιον ελλατωματικό πυκνωτή.Σε ποιό προχωρημένη περίπτωση μπορεί να έχει καεί και ο μ/σ υψηλής.Κάνε ένα έλεγχο σε αυτά και τα ξαναλέμε.

negative
14-01-06, 19:57
Ευχαριστω!θα το δοκιμασω!

kostasfra
03-02-06, 20:18
φιλε νεγκατιβ και εγς εχω μια ιδια τηλεοραση και μου ειχε καει το τρανζιστορ υψυλης διπλα στον μετ\στη και σταματησαν οι θορυβοι και ολα τα χαζα προφανωσ τα ιδια προβληματα λεμε εαν δεν το εχεισ δοκιμασει δοκιμασετο και μαλλον θα σταματησεις να πεδευεσαι.νομιζς οτι το τρανζιστορ ειναι bu... ή bd....

georgis
26-09-18, 14:36
Εγω θα ελεγα να δεις για ψυχρες πρωτα.

nyannaco
26-09-18, 14:47
12.5 χρόνια μετά, μάλλον δεν θα ασχολείται πλέον...

georgis
27-09-18, 04:55
Δικιο εχεις,μου το εβγαλε σαν νεο.