PDA

Επιστροφή στο Forum : κάθετες αστραπές σε 29" telefunken <αρχαία> SOS**



ok1gr
05-01-06, 16:30
Καλησπέρα παιδιά, έχω μια TV 20 ετών telefunken 29".
Το πρόβλημα που παρουσιάζει είναι ότι κάνει κάθετες αστραπές αρκετά συχνά ειδικά στην αρχή! :x
Συνήθως το κάνει συνέχεια αν και καμιά φορά (αν και λίγο σπάνια) βγάζει αστραπές για μεγάλα χρονικά διαστήματα! Κατα τα άλλα σαν TV είναι πολύ καλή με πολύ καθαρή εικόνα και στέρεο ήχο! Η πλακέτα της είναι αρκετά πολύπλοκη με 3-4 μικρές πλακέτες <καρφωμένες> πάνω. Οι πυκνωτές στην περιοχή της υψηλής φαίνονται ok αν και δεν πέρασα αρκετή ώρα μαζί της ακόμα! :D
Πιστεύω ότι το πρόβλημα είναι κάπου στην ταλάντωση, στον μετασχηματιστή υψηλής ή σε ψυχρές κολλήσεις. Όποιος μπορεί να βοηθήσει ή να κάνει κάποια υπόδειξη για το που να επικεντρώσω την προσοχή μου ή να αποκλείσω κάτι από τα παραπάνω ας βοηθήσει! :D

ok1gr
06-01-06, 17:13
¨Εκανα όλες τις κολλήσεις κοντά στον μετασχηματιστή υψηλής, στο rgb και στα γιόκ! Καμιά αλλαγή! Έχοντάς την ανοιχτή από πίσω παρατήρησα μερικά ακόμα πράγματα:
1. Ακούγετε θόρυβος (κάτι σαν έντονο βράσιμο σούπας) από με μετασχηματιστή υψηλής.
2. Όταν σβήνει και βγάζει της αστραπές κουνιέται ένα καλώδιο από το μπροστά μέρος (Αλλά μάλλον είναι από το ηλεκτρομαγνητικό πεδίο που δημιουργείται απο την υψηλή Τάση!). Το καλώδιο είναι άσχετο με την τροφοδοσία, πρόκειται μάλλον για καλώδιο ήχου!
3. κάποτε η TV παρουσίαζε παρόμοια προβλήματα. Τότε την πήγαμε σε κάποιον ηλεκτρονικό. Αλλά από ότι μου φαίνεται ο μετασχηματιστης υψηλής δεν είναι αλλαγμένος γιατί φαίνεται αρκετά μαυρισμένος και ταλαιπωρημένος. Ο μόνο που φαίνεται να έχει αλλαχθεί είναι ένας μικρός πυκνωτής κοντά στην υψηλή και έχει κάνει και κάποιες κολλήσεις από πάνω!

Υπάρχει κάποιος τρόπος για να σιγουρευτώ ότι φταίει ο μετασχηματιστής?

PiCBuRn3r
06-01-06, 18:23
Για κόιτα μην έχει φουσκώσει κανένας πυκνωτής....

ok1gr
06-01-06, 18:25
όχι όλοι είναι οκ!

ok1gr
07-01-06, 19:37
ok,
Άλλαξα τον μετασχηματιστή υψηλής και τώρα όλα εντάξει! :D