PDA

Επιστροφή στο Forum : πρόβλημα με crt οθονη μαρκας scott



gourtz
20-08-05, 00:03
εχω μια οθονη scott 15'' η οποια αναβοσβηνε δηλαδι οπως δουλευε κανονικα μετα απο λιγο επεφτεο φωτισμος και μετα αν την χτυπαγα ηταν οκ. και απ'οτι ειδα εσβηνε το νημα της λαμπα οταν εσβηνε η εικονα. εεε τελος παντον καποιος μου ειπε για τον μετασχηματιστη υψηλης ενα μαυρο παραξενο πραγματακι που δινει ρευμα και στην βεντουζιτσα που παει στην οθονη. τι λετε αυτο το εξαρτημα μπορω να το τσεκαρω αν ειναι οκ?

ok1gr
20-08-05, 00:41
Δες τους πυκνωτές εκεί κοντά καθώς και στην τροφοδοσία! Δυστηχός το να μετρήσεις αυτόν τον μετασχηματιστή είναι δύσκολο γιατί δουλεύει σε συγκεκριμένη συχνώτητα, με συγκεκριμένη τάση.
Αν θείς την οθόνη από μέσα, έχει 2 μετασχηματιστές. Στο δευτερεύον του άλλου μετασχηματιστή (τροφοδοσίας) μέτρα τις τάσεις μετά τις διόδους και κάνε τις post. Οι συμαντηκότερες είναι η 13V που τροφοδοτεί την ταλάντωση και δυο μεγαλύτερες (40-200V ανάλογα με το μέγεθως της οθόνης). Δές άν έχεις αυτές τις τάσεις όταν σβήνει. Πες μας τί έκανες.

gourtz
20-08-05, 10:52
σε ενα μαγαζι που ψωνιζω ειχα δει καποια φορα ενας τυπος με ενα τετοιο χαλασμενο μαλον και το εβαλαν σε ενα μηχανιμα να δουν αν ειναι οκ

ok1gr
20-08-05, 13:03
Μπορεί κάποια στιγμή να δουλεύει καλά και την άλλη όχι. Σε αυτό αφείλονται συνήθος οι κάθετες <<αστραπές>> στις τηλεοράσεις. Με αυτά που σου είπα, τί έκανες?

gourtz
20-08-05, 14:14
δεν μετρισα τιποτα την οθονη δυστυχως δεν την εχω εδω αλλα στο εξωχικο παντως αυτο εχει προβλημα το καψαμε με το αλλο παιδια καναμε μ@λ@κιες με το καλωδιο της βεντουζιτσασ μετην υψηλη ταση καιειχαμε το καλωδιο απο την μια και ενα λαμακι απο το σασι τησ οθονησ γειωμενο και μολισ το πηγαινεσ κοντα ζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζ--------ζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζ αστραπεςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςς. και οπως βγαζαμε βιντεα κτλ κτλ μαλον το καψαμε αλλα πρεπει να ηταν αυτο απο την αρχη.



ααα τα νηματα πως μπορω να δο αν ειναι οκ στην λαΜΠΑ ΜΕΣΑ? υπαρχει κανενα σχεδιο να δο ποια πιν απο την λαμπα ειναι τα νηματα μιπωσ εχει καει καποιο?

ok1gr
20-08-05, 14:49
Ένας γνωστός που φτιάχνει τηλεοράσεις με είχε πεί ποιά είναι αλλά δεν θυμάμαι. Θα τον ρωτήσω και θα σου πώ. Δεν νομίζω να την κάψατε, δεν καίγεται τόσο εύκολά (εκτός και αν το παρακάνατε). Αν τώρα δεν ανάβει καθόλου, είναι σχεδόν σίγουρο ότι κάεικε το transistor υψηλής (ένα μεγάλο transistor πάνω σε ψύκτρα).

gourtz
20-08-05, 17:02
oxi to tranzistor kalo einai allla ολο το κολπο με την βεντυζιτσα τα πηρε και εβγασλε λιγο καπνο και τωρα δεν εχει και ηψυλη.

ok1gr
22-08-05, 20:01
Από πού βγήκε ο καπνός? Απο τον μετασχηματιστή? Και κάτι άλλο, νομίζω είσαι ο μόνος που <<τόλμησε>> να βγάλει αστραπές να σε κάνω και μια ερώτηση: σε τί απόσταση έβγαιναν οι αστραπές? Καλό το θέαμα?

gourtz
22-08-05, 20:23
αν βγαλεις την βεντουζιτσα εντελως και την πιασεις με μια πενσα αποο την ποισω πλευρα το λαστιχο και αρχισης και την πηγαινεις σε ενα γειωμενο μερος ακουγεται ενας η ειχος που δεν περιγραφεται και μολις το πας λιγο πιο κοντα αρφιζει και βγαζει σπινθηρες. αλλα και αν ειναι αναμενη οθονη και πας και βαλει ενα μεγαλο κατσαβιδι χωρις μονοση κανονικο μονο η λαβη να ειναι μονομενη και πας να την βαλη αναμεσα στην βεντουζιτσα και και στην οθονη αρχη και πεταση σπινθηρες αναμεσα στο κατσαβιδη και το μονιτορ



εχω video και στο κινητο 3 με 4.
θα τι κανω Post αν ειναι αλλα παιζουν με το nokia multimedia player

gourtz
22-08-05, 20:49
να και τα βιντεακια για να μην λετε οτι σας λεω και ψεμματα.


αλλα για να παιξουν θελουν το nokia multimedia player

gourtz
22-08-05, 20:50
Από πού βγήκε ο καπνός? Απο τον μετασχηματιστή? Και κάτι άλλο, νομίζω είσαι ο μόνος που <<τόλμησε>> να βγάλει αστραπές να σε κάνω και μια ερώτηση: σε τί απόσταση έβγαιναν οι αστραπές? Καλό το θέαμα?



ο καπνος πρεπει να βγηκε απο τον μετασχηματιστη υψηλης αυτον που δινει στην βεντουζιτσα

cafe_demek
22-08-05, 22:44
Έχω και εγώ μια οθόνη που παράτησε την μάχη έπειτα από τα ίδια συμπτώματα συν το ότι πριν χαθεί η εικόνα οριστικά έβγαλε καπνό και μύριζε σαν καμένο μπαρούτι :) (Καλά τα κατάφερα εεεε;) αξίζει το κόπο να την βγάλω από την αποθήκη;

ok1gr
23-08-05, 00:51
Φυσικά, βγάλε την και θα σε βοηθήσουμε όσο μπορούμε! Gourtz τα βίντεο θα τα δώ μετά, πάντος για να το λες είμαι σίγουρος ότι το έκανες.

ok1gr
23-08-05, 01:09
gourtz τα είδα τα βίντεό σου αλλά δεν μπόρεσα να καταλάβω από τί απόσταση κάνουν τις <<αστραπές>>. Έτσι ρωτάω από περιέργεια.

gourtz
23-08-05, 08:18
αν αρχισεις και βαλεις την βεντουζιτσα σιγα σιγα προσ το γειωμενο μερος απο τους 10 ποντους και ισως παραπανω αρχιζει και καβνει ειχω και αν το πας πιο κοντα αρχιζει και πεταει αναμετα στον ακροδεκτη που εχει η βεντουζιτσα απο κατω και στο σασι το γειωμενο.

ok1gr
23-08-05, 11:35
Από πού βγήκε ο καπνός? Απο τον μετασχηματιστή? Και κάτι άλλο, νομίζω είσαι ο μόνος που <<τόλμησε>> να βγάλει αστραπές να σε κάνω και μια ερώτηση: σε τί απόσταση έβγαιναν οι αστραπές? Καλό το θέαμα?



ο καπνος πρεπει να βγηκε απο τον μετασχηματιστη υψηλης αυτον που δινει στην βεντουζιτσα

Για το transistor είσαι σίγουρος ότι δεν κάεικε? Μπορεί να μην ήταν καμμένο στην αρχή και να κάεικε στις δοκιμές. Πόσων ιντσών είναι το monitor? Ένας τέτοιος μετασχηματιστής βγαίνει 15-20Ε. Αν είναι μικρό δεν συμφέρει, αλλά αν είναι >17.....
Τϊ νούμερο γράφει πάνω? Έχω μερικούς που δουλεύουν.

gourtz
23-08-05, 17:22
HH000001
LCE CF0959
LOT NO.I1050