PDA

Επιστροφή στο Forum : manual sony-kv29-K1D



dimitris_p
17-04-05, 15:16
γεια σας. ψαχνω για service manual απο sony-kv29-K1D.δεν το βρισκω πουθενα.γνωριζεται κατι σχετικα?

dimitris_p
17-04-05, 15:31
η βλαβη ειναι η εξης.ενω στο τροφοδοτικο εχω ολες της τασης οπως της γραφη πανω στην πλακετα του, δεν ξεκινα ο μετ/υψηλης. απο το remote-control περνει εντολες γιατι το led αναβοσβεινη πρασινο οταν το παταω.το tranzistor το εχω αλλαξει.επεισης το rele εκινησηςπου εχει στο τροφοδοτικο οπλιζει και στελνει ταση καπου στα 170v στον μετασ/τη.μηπως μπορειτε να μου πειτε που μπορει να ειναι η βλαβη?

electron
18-04-05, 14:05
Στο μοντέλο KV27V26 είχα ένα παρόμοιο πρόβλημα.Η τάση του stand by ήταν εντάξει καθώς και η κύρια τροφοδοσία των 135βολτ,η τάση όμως των 9 βολτ είχε πέσει στα 3.Τα 9βολτ προέρχονται από το regulator ΙC 641.Το άλλαξα και η τηλεόραση δούλεψε.Αν δεν είναι και σε εσένα αυτό το πρόβλημα πιστεύω ότι θα πρέπει να εστιάσεις την προσοχή σου στο τροφοδοτικό για κάποιο καμμένο τρανζίστορ που ενδεχομένως υπάρχει,ακόμα και κάποια αντίσταση κομμένη.Μου έχει τύχει και αυτό.Η αντίσταση να φένεται οπτικά μια χαρά και να έχει ανοίξει.

dimitris_p
18-04-05, 23:43
οκ φιλε γιαννη! ευχαριστω για την απαντηση,θα κιταξω αυτο που μου ειπες. κατι σχετικα με manual γνωριζεις?

kostas_a22
19-04-05, 08:38
Το σασί για την SONY που ψάχνεις είναι ΑΕ-4 είναι παλιό μοντέλο και θα το βρείς σε μηχανή αναζήτησης και μάλιστα free
Πάντως η τάση τροφοδοσίας αν πραγματικά είναι 170 V είναι πολύ μεγάλη πρέπει να είναι 135 V .Καλή επιτυχία.

dimitris_p
19-04-05, 12:52
Κωστα σε ευχαριστω! δεν γνωριζα ποιο ηταν το σασι και το εψαχνα απο το μοδελο της tv και δεν το εβρισκα πουθενα.τωρα με το manual ελπιζω να βγαλω ακρη! εχεις δικιο δικο μου λαθος ηταν,τελικα δεν εχω 170 αλλα τα σωστα 135v. :D

dimitris_p
24-04-05, 20:33
ok!τελικα βρεθηκε η βλαβη.ελειπαν τα 5,2v λογο βραχικυκλωματος σε μια διοδο :lol:

electron
25-04-05, 00:47
Τέλος καλό όλα καλά λοιπόν.Μπράβο Δημήτρη :)

dimitris_p
26-04-05, 16:54
Παιδια hellp! ενω ολα ηταν οκ ξαφνικα εμφανιστικαν αυτες οι γραμες δεξια οπως στην φαινετε στην φωτο.το προβλημα αυτο ειναι ποιο εντονο σε καναλι με αδυναμο σημα. στον ALPHA που εχει δυνατο σημα το κανει πολλυ λιγο.τι στο καλο ειναι αυτο παλλυ? :(

electron
26-04-05, 18:24
Όντως περίεργο το φαινόμενο.Θα έλεγα για αρχή να περάσεις τις κολλήσεις του tuner.

genesis
27-04-05, 14:15
Γειά σου dimitris_p. Το φαινόμενο που βλέπεις στην εικόνα της τηλεόρασής σου, σχετίζεται με το κύκλωμα ψηφιακής επεξεργασίας εικόνας και ΔΕΝ είναι βλάβη.
Είναι πιο έντονο όταν υπάρχει κάποιο προβληματάκι στη λήψη του καναλιού, όπως προαναφέρεις άλλωστε.
Δοκίμασε να χρησιμοποιήσεις καλώδιο κεραίας καλής ποιότητας με ενσωματωμένα φίλτρα φερρίτη (χαντρες) στα άκρα του. Το βρίσκεις ως αξεσουάρ στα καταστήματα ηλεκτρονικών. Ουσιαστικά είναι προέκταση καλωδίου (π.χ. για δύνδεση κεραίας ανάμεσα στο video και τη TV) με μήκος 1,5 - 2 μέτρα.
Το παράξενο είναι ότι το σύμπτωμα εμφανίστηκε ξαφνικά. Μήπως μετά την επισκευή άλλαξες κάτι στα καλώδια της κεραίας;

dimitris_p
09-05-05, 15:37
να πω κατι. η βλαβη αυτη υπηρχε την εβγαλε αμεσως μετα την επισκευη.πως να την εβλεπα αφου η ΤV ηταν νεκρη! τελικα ειναι ο μετ/της Υ/Σ, καμενο cascat μαλων γιατι η ταση SGREEN δεν ρυθμιζει καθολου.και δυστυχως υπαρχει μονο στην sony και εχει και 55 ευρο+ μεταφορικα.

genesis
09-05-05, 23:38
να πω κατι. η βλαβη αυτη υπηρχε την εβγαλε αμεσως μετα την επισκευη.πως να την εβλεπα αφου η ΤV ηταν νεκρη! τελικα ειναι ο μετ/της Υ/Σ, καμενο cascat μαλων γιατι η ταση SGREEN δεν ρυθμιζει καθολου.και δυστυχως υπαρχει μονο στην sony και εχει και 55 ευρο+ μεταφορικα.

Δημήτρη, μάλλον μπερδεύτηκα και δεν έχω καταλάβει αν το πρόβλημα της φωτογραφίας υπήρχε πριν τη βλάβη της διόδου που βρήκες, ή όχι.

Η τάση G2 στις περισσότερες Sony ρυθμίζει από ποτενσιόμετρο πάνω στη πλακέτα της οθόνης και όχι από τον Μ/Τ υψηλής.
Δεν νομίζω ότι έχει πρόβλημα ο Μ/Τ.

stelios
10-05-05, 02:29
Κανε εναν ελεγχο στα σξαρτηματα (πυκνωτες αντιστασεις διοδους) του κυκλωματος e-w .
Μην ψαχνεις μτ/υτ και cascade ειναι οκ...