PDA

Επιστροφή στο Forum : Ακούστε και πείτε μου!!!!!



paokaras45
08-04-05, 16:23
Έχω ηχογραφίσει τον ήχο που κάνει μία tv 20" watson απο το macro. μετα απο κανενα χρόνο λειτουργίας κάνει αυτόν τον ήχο και δεν ανοίγει! Τί μπορεί να είναι?

electron
09-04-05, 21:06
Απ'ότι μπορώ να καταλάβω το τροφοδοτικό προσπαθεί να δώσει τάση αλλά κάτι του λείπει.Αν η tv είναι εντός εγγύησης καλύτερα θα ήταν να μην ανακατευτείς,αν όχι ξεκίνα τον έλεγχο από το τροφοδοτικό και την υψηλή.Αρχικά για κάποιο καμμένο τρανζίστορ και κατ'επέκταση σε κάποιον ηλεκτρολυτικό πυκνωτή.

paokaras45
09-04-05, 22:15
Κατ' αρχήν ευχαριστώ για την απάντηση.

Βασικά αν πατήσω το κουμπί που έχει πάνω (chanel + ή -), κάνει πως ανοίγει για μισό με ενα δευτερόλεπτο, ο ήχος σταματάει, αλλα μετά σβήνει και ξανά τα ίδια.

electron
09-04-05, 22:22
Aν δεν προλαβαίνει να δείξει καθόλου εικόνα τότε μάλλον θα πρέπει να στραφείς πρώτα στο τμήμα της υψηλής.

paokaras45
09-04-05, 22:24
Δεν ξέρω αν 'εχει σχέση, αλλα οταν πάει να ανοίξει κάνει το κλασσικό σφύριγμα και η οθόνη ηλεκτρίζετε (μου τραβάει τα μαλλια)

electron
10-04-05, 10:56
Φυσικά και έχει σχέση αυτό και είναι καλό σημάδι ότι η υψηλή κάνει προσπάθεια να ανοίξει,επομένως γυρνάμε και πάλι στην υποψία ότι κάτι συμβαίνει στην βαθμίδα του τροφοδοτικού.