PDA

Επιστροφή στο Forum : THOMSON TV ΒΛΑΒΗ



pl45
18-03-05, 00:57
Εχω μια τηλεοραση THOMSON 29ρα 29DZ640 S και εδω και ενα μηνα περιπου οταν την ανοιγα ακουγοταν φωνη αλλα εικονα οχι και το ενδεικτικο led δεν ηταν σταθερα αναμενο στο πρασινο , την εκλεινα την ανοιγα και μετα ανοιγε κανονικα , τελαιυταια χρειαζοταν να την ανοιγοκλεισω περισοτερες φορες για να παξει και τωρα δεν <ακουει> καθολου
Εαν μπορει κανεις να μου δωσει καμια πληροφορια
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

patentas
18-03-05, 09:55
Το πρωτο που θα κανεις ειναι να μετρήσεις το τρανζίστορ υψηλής τάσης που ειναι διπλα στο μετασχ. Υψηλής (μετραει μονο βαση προς συλλέκτη πάνω στη πλακέτα, βάση προς εκπομπό θα σου δείξει 0) πιο καλα ειναι να το ξεκολλήσεις και να μετρήσεις αν έχεις 128v πάνω στη πλακέτα στο συλλέκτη υπάρχει περίπτωση να εχει καει και ο μετασχηματιστής υψηλής ,αν ναι ο μονος τροπος που μπορεις να το καταλάβεις είναι να το ξεκολλήσεις και να δεις αν εχεις σωστές τάσεις στο δευτερεύον. Αν ολα πανε καλα ως εκει, δες αν εχεις τάσεις στο τροφοδοτικό 15v, 128v αν δεν έχεις σημαίνει οτι η εχει χαλασει το τροφοδοτικό (το πιο πιθανό ειναι να εχουν χάσει χωρητικότητα. Οι πυκνωτές οπότε τους αλλάζεις ολους ) η οτι κατι εχει βραχυκυκλώσει στο δευτερευων.
Το να επισκευάσεις μια TV δεν ειναι και τοσο εύκολο για καποιον που δεν εχει ασχοληθει και πολυ. Γι αυτο προσεχε πανω απο ολα τις υψηλες τασεις. Υπαρχουν και άλλα πολλα αλλά όπως σου ειπα χρειάζεται να ξερεις αρκετα πραγματα πριν αρχίσεις να επισκευάσεις μια TV.


Ξέχασα να σου πω πριν κανεις ολα τα παραπανω ψάξε για ψυχρές κολλήσεις και οτι μπορει να σου εχει καει και ο ενισχυτής video ο οποίος ειναι ενα ολοκληρωμένο δεν θυμάμαι το μοντέλο να σου πω που ακριβώς βρίσκεται.

electron
18-03-05, 17:56
Nα προσθέσω ότι οι τελικοί ενισχυτές video RGB συνήθως είναι τρανζίστορ μέσης ισχύος,η αναπαραγωγή και επεξεργασία της εικόνας βασίζεται στη μήτρα χρώματος που σε περίπτωση βλάβης της σύνηθως έχουμε λανθασμένη αναπαραγωγή της εικόνας.

pl45
19-03-05, 20:08
Εχω βρει με πολυ ψαξιμο ενα ηλεκτρολυτικο 2200μf 16v σκασμενο και τον αλαξα , τωρα ξεκινα η τηλεοραση αλλαζει καναλια,ηχο κανονικα αλλα δεν εχει εικονα
ΕΥΧΑΡΙΣΤΟ