PDA

Επιστροφή στο Forum : Βλάβη σε τροφοδοτικό Fax



Panoss
17-01-05, 12:35
Το τροφοδοτικό του fax έχει πάθει κάποια βλάβη. Αντί για 5, 12 και 24 Volt που έβγαζε στις εφόδους, τώρα δε βγάζει τίποτα.
Έχω ελέγξει πυκνωτές (με καπασιτόμετρο, εκτός κυκλώματος , τους ξεκόλλησα), αντιστάσεις , διόδους και τρανζίστορ. Βρήκα μια ελατωματική αντίσταση. Το πρόβλημα είναι πώς να ελέγξω τα ολοκληρωμένα. Υπάρχει κανενας τρόπος? Έχω μόνο πολύμετρο και καπασιτόμετρο. Κανμιά συμβουλή για εντοπισμό επισκευών? Ξέω π.χ ότι μετρώντας την πτώση τάσης στις διάφορες αντιστάσεις μπορεί να βγάλεις κάποιο συμπέρασμα οταν το κύκλωμα είναι απλο...οταν ομως έχει ολοκληρωμένα, θυρίστορ κλπ περίεργα τι γίνεται? Δεν έχω και σχεδιάγραμμα του τροφοδοτικού.

gsmaster
17-01-05, 14:59
Είναι με κανονικό μετασχηματιστή ανόρθωση κτλ, ή είναι παλμοτροφοδοτικό? Αφού δεν παίρνεις καμια έξοδο κοίτα στην έξοδο του μετασχηματιστή στην γέφυρα αν παίρνεις τάσεις... αν είναι παλμοτροφοδοτικό δυσκολεύουν τα πράγματα...

Panoss
17-01-05, 15:27
Δεν ξέρω καν τι ειναι το παλμοτροφοδοτικο. Έχει 2 μετασχηματιστές, ενα μικρο και ενα μεγάλο. Έβγαζε κάποιες τάσεις, αλλά μετά την εξαγωγή της ελαττωματικής αντιστασης (είχε κοκκινο-κοκκινο-ασημενιο, δηλ.22 Γιγαωμ!!, και με το ωμόμετρο διαβάζω 1 ωμ), και κάποιο πασπάτεμα δεν διαβάζω πουθενά τάση. Κάνα 'κολπο' γι α εντοπισμό βλαβών υπάρχει?

gsmaster
17-01-05, 23:36
κόκκινο-κόκκινο-ασημί είναι 0,22Ω. Το ασημί πολλαπλασιάζεις με το 0,01. Όπως στον πίνακα που επισυνάπτω.

Panoss
31-01-05, 12:07
Ξέρει κανείς που θα βρω το Schematic gia Acer fax f 22? Έψαξα στο Google, τίποτα, στο www.eserviceinfo.com τίποτα, ξέρει κανείς?

ok1gr
31-01-05, 13:02
Είναι εύκολο να μας στείλεις μια φωτογραφία του?