PDA

Επιστροφή στο Forum : Επισκευη TV



D-NAME
17-07-04, 14:02
Εχω μια τηλεωραση παιδια 21 ιντσων. Ειναι απο Γερμανια και την εχει ο πετερας μου νομιζω πανω απο 20 χρωνια. Ειναι ITT. Τωρα τα εχει παιξει λιγο. Διχνει ασπρομαυρα και εδιχνε μαυρα αλλα αυτο το ευτιαξα. Τωρα διχνει μονο ασπρομαυρα αλλα αν παθει αναλαμπει βαζει και χρωματα.

Που λετε να ειναι το προβλημα?

Σπασμενη κολιση η τιπατα αλλο?

Ευχαριστω!

electron
18-07-04, 01:23
Η πιθανότερη αιτία είναι αυτή των ψυχρών κολλήσεων όπως είπες και συ.Δώσε κυρίως προσοχή στην πλακέτα που είναι στη βάση του καθοδικού σωλήνα.Εκεί είναι οι τελικοί ενισχυτές των χρωμάτων RGB.Eπίσης υπάρχει και η περίπτωση να έχει πρόβλημα το μεγάλο ολοκληρωμένο της μήτρας χρωμάτων ή ακόμα και κάτι πιο <ύπουλο>, που είχα συναντήσει σε μια tv δλδ να έχει πιάσει σκόνη ο μεταβλητός πυκνωτής που καθορίζει την συχνότητα της χρωμοφέρουσας του pal.Στην περίπτωση αυτή με λίγο σπρέι λύνεις το πρόβλημα.Αυτά από εμένα και για ότι κάνεις ελπίζω να μας το αναφέρεις ώστε να μην μείνουμε και μείς με την απορία images/smiles/icon_smile.gif

[ 18. Ιουλίου 2004, 01:03: Το μήνυμα επεξεργάστηκε από τον/την: electron ]

D-NAME
18-07-04, 07:08
Στην βαση του καθοδικου εχω περασει σχεδον ολες τις κολησεις. Δεν ξερω ομως ποια ειναι η μητρικη χρωματων. και απο σκονη δεν ξερω. Την εχω καθαρισει με ενα πηνελο ολη.(Υπαρχει μια πλακετα που δεν μπορω να βγαλω. Και ουτε να δω. Μια που εβγαλα θα σας πω τι ολοκληρομενα ειχε να μου πειτε αν ειναι αυτη.

Λες να εκανα δουλεια?

electron
18-07-04, 07:43
H μήτρα χρώματος είναι απλώς ένα ολοκληρωμένο το οποίο έχει ανάλογα με τον τύπο του 40 με 60 pins.Ένας τυπικός τύπος τέτοιου ολοκληρωμένου είναι κάποιο TDA.Tώρα με το πινέλο δεν νομίζω να κατάφερες κάτι αναφερόμενος πάντα για την περίπτωση του μεταβλητού πυκνωτή που είπα πιο πρίν.Τοπολογικά θα βρίσκεται κοντά στο TDA.

[ 18. Ιουλίου 2004, 06:49: Το μήνυμα επεξεργάστηκε από τον/την: electron ]

D-NAME
18-07-04, 14:57
Και τι σπρεϊ χριαζομε?

electron
18-07-04, 15:02
Το WL Kontakt το οπόίο είναι χωρίς λάδι ή κάποιο ανάλογο με αυτό

D-NAME
18-07-04, 16:14
Ευχαριστω πολυ. Της επομενες μερες θα την κοιταξω και θα σας πω αποτελεσματα.

D-NAME
19-07-04, 08:18
αυτο το ολοκληρομενο ειναι σε ψυκτρα? Η πλακετα που δεν μπορω να βγαλω εχει μια ψυκτρα και δεν μπορω να δω τι εχει απο κατω.

D-NAME
19-07-04, 08:28
Εχω βρει μια πλακετα που εχει 2 TDA 24PINS
TDA 3590
TDA 3561

Ετσι οπως ειναι αντε να την λυσω και να την φτιαξω.

αν θες την βγαζω φοτο και την στελνω.

ptisi110
19-07-04, 09:00
Το πρωτο ειναι PAL/SECAM transconter και το δευτερο PAL decoder..Αυτα τα εχουν οι παλαιοτερες τηλεορασεις που υποστηριζαν και τα δυο συστηματα.Πρεπει να ψαξεις για κατι μεγαλυτερο...Τωρα το TDA πανω σε ψυκτρα που ειδες ισως ειναι ο τελικος ενισχυτης του ηχου

D-NAME
19-07-04, 09:06
Το DTA δεν ειναι σε ψυκτρα. Αλλο ειναι αυτο. Αυτα τα ολοκληρομενα δεν πρεπει να αλλαξω???

D-NAME
19-07-04, 09:26
Βρηκα το TDA3800GS. Aυτη ειναι η πλακετα που ψαχναμε. Τελικα ηταν αυτη που δε μπορουσα να βγαλω. Ειχε μια μαυρη (σαν πινεζα παλαστικη και δεν φενοταν στα μαυρα πλαστικα. Γι'αυτο δεν εβγενε. τωρα θα δω για σπασμενες κολισεις και θα σας ενιμερωσω.

D-NAME
19-07-04, 09:49
περασα ολες τις κολισεις που φενοταν σπασμενες και δεν εγινε τιποτα.
τωρα να αλλαξω αυτο το ολοκληρομενο?

electron
19-07-04, 14:55
Είναι πολύ πιθανό να έχει πρόβλημα το tda φυσικά όπως έχω πεί πολλές φορές,εμπεριστατωμένη διάγνωση δεν μπορούμε να κάνουμε από το forum.Να ξέρεις πάντως ότι το tda μπορεί να σου κοστίσει γύρω στα 20 ευρώ.

D-NAME
19-07-04, 15:52
Λογικο ειναι να μην μπορειτε να κανετε διαγνοση αλλα τι μπορω να κανω?

Εχετε καμια αλλη ιδεα?

Πως εισαι συγουρος οτι εχει προβλημα το ολοκληρομενο?

Λογικα αφου δεν βρισκω αλλο προβλημα ειναι αυτο.Σωστα?

jim
19-07-04, 17:32
koita konta sto olokliromeno pou eine gia pal kai secam h gia ena apo ta dyo prepei na exei ena trimeraki eine metablitos pyknotis giriseto
mexri na ferei xroma prepei na eine konta sto kristalo tis gramis kathisterisis eine ena sinithos mple tetragonaki psilo konta sta olokliromena.den eine potensiometro prepei na diaferei apo ta ala trimerakia

D-NAME
19-07-04, 18:21
τον πιραξα και δεν ειδα αλλαγη.

D-NAME
19-07-04, 18:21
2 μεταβλητους εχει.

D-NAME
19-07-04, 18:31
Αν τελικα καταληξω στην αλλαγη του ολοκληρομενου δεν το αλλαζω μαλλων. Φυσικα συμαντικο ρολο παιζει το κοστος του.

Αν κανει 20Ε Αθηνα εδω θα εχει 30...

electron
20-07-04, 04:44
Από τα λεγόμενά σου οι περισσότερες πιθανότητες βλάβης τείνουν προς το ολοκληρωμένο,φυσικά επειδή ψάχνεις εμπειρικά χωρίς σχέδιο είναι δύσκολο να βρείς αν είναι κάτι άλλο,π.χ έλλειψη κάποιας τάσης.Πολλές φορές αν για κάτι δεν είμαστε απόλυτα σίγουροι πέρνουμε αν θέλεις το ρίσκο να κάνουμε αυτό που κατά την κρίση μας νομίζουμε.Υπάρχει το ενδεχόμενο να οδηγηθούμε σε λάθος όμως ακόμα και έτσι μαθαίνουμε.Οι περισσότεροι αν όχι όλοι συνάδελφοι πολλές φορές χρειάστηκε να πράξουμε έτσι.Ετσι αποκτάς εμπειρία αρκετές φορές.

D-NAME
20-07-04, 17:06
Eυχαριστω πολυ ολους σας για την βοηθια.